Polub nas na Facebooku
Czytasz: Z powodu palenia papierosów co 5 sekund umiera jedna osoba
menu
Polub nas na Facebooku

Z powodu palenia papierosów co 5 sekund umiera jedna osoba

Papierosy

Fot: krisanapong detraphiphat / gettyimages.com

Mimo apeli lekarzy i licznych badań, które jednoznacznie pokazują, że palenie papierosów jest bardzo groźne dla zdrowia, to palaczy wcale nie ubywa. Szacuje się, że tylko w Polsce 8 mln ludzi pali papierosy. Z okazji obchodzonego dzisiaj Światowego Dnia Bez Papierosa eksperci kampanii Płuca Polski apelują do palaczy, aby podjęli walkę z nałogiem. 

W papierosach znajduje się kilkadziesiąt substancji, które są niebezpieczne dla zdrowia. Szacuje się z powodu palenia papierosów i szkodliwego działania dymu papierosowego co 5 sekund umiera jedna osoba. Mimo że statystyki są przerażające, to liczba palaczy wcale nie maleje.

Palenie wywołuje raka płuc

Rak płuc to jeden z najczęściej występujących nowotworów. Zgodnie z danymi Krajowego Rejestru Nowotworów, w Europie, co piąty rak płuc jest konsekwencją palenia papierosów. Ale to niejedyny nowotwór, na którego rozwój palacze są narażeni.

Badania pokazują, że osoby, które palą papierosy znacznie częściej chorują na raka krtani, gardła, jamy ustnej, przełyku, wątroby, żołądka, dolnych dróg moczowych, nosa i zatok, jelita grubego, odbytnicy, jajnika, trzonu macicy, trzustki, nerki i białaczki szpikowej. Palenie papierosów odpowiada za aż 90 proc. przypadków zachorowania na przewlekłą obturacyjną chorobę płuc (POChP). Jak podkreślają badacze dym papierosowy może przyczynić się do uszkodzenia praktycznie każdego narządu w ludzkim ciele. 

Zobacz także: Co zrobić, żeby nie zachorować na raka?

Koronawirus groźniejszy dla palaczy

Mimo że koronawirus SARS-CoV-2 to zupełnie nowy patogen, o którym badacze wiedzą jeszcze niewiele, to coraz częściej mówi się, że osoby palące papierosy znajdują się w grupie ryzyka.

COVID-19, czyli choroba wywoływana przez koronawirusa SARS-CoV-2, uderza przede wszystkim w układ oddechowy. Patogen atakuje głównie płuca, które u palaczy są już zniszczone przez dym tytoniowy. Badania pokazują, że palenie tytoniu przyczynia się do ciężkiego przebiegu choroby, a nawet zwiększa ryzyko zgonu z powodu COVID-19 niemal dwukrotnie - 9,4 proc. wśród palących, a 5,6 proc. wśród osób  niepalących papierosów.

Jak zerwać z nałogiem?

Bardzo często osoby palące nie zdają sobie sprawy z zagrożenia, a jeśli zaczynają mieć jakieś dolegliwości, to zazwyczaj nie łączą ich z paleniem papierosów. Mimo że zerwanie z nałogiem nie jest proste, to jest możliwe. Wymaga jednak determinacji i silnej woli. Od czego zacząć? Przede wszystkim trzeba pamiętać, że chęć zapalenia papierosa utrzymuje się przez ok. 2-3 minuty. Przekierowanie myśli na coś innego może pomóc. Specjaliści zalecają także, aby unikać miejsc i sytuacji, w których ktoś pali. Dobrym pomysłem będzie także skorzystanie ze specjalistycznej pomocy. 

Zobacz także: Test: skuteczne metody rzucania palenia

Nie ma bezpiecznych papierosów

Eksperci kampanii Płuca Polski podkreślają, że każdy palacz musi zrozumieć, że nie istnieje bezpieczna liczba papierosów (odnosi się to także do e-papierosów), które można wypalić, a nikotyna bez względu  na sposób podania jest niebezpieczna i szkodliwa.

Zerwanie z nałogiem to jedyny sposób, aby uniknąć poważnych problemów ze zdrowiem, które prędzej czy później się pojawią. A różnicę będzie można odczuć niemal od razu. Już po 20 minutach normuje się puls, ciśnienie krwi, a także poprawia się praca serca. Po 2-3 dniach od wypalenia ostatniego papierosa poprawia się odczuwanie smaków i zapachów. Po kolejnych dwóch tygodniach układ krążenia pracuje sprawniej, tj. staje się bardziej wydolny, co może się przełożyć na lepszą kondycje.

Zobacz film i dowiedz się jak pomóc bliskiej osobie zerwać z nałogiem:

Zobacz film: Jak pomóc bliskiej osobie rzucić palenie? Źródło: 36,6

Czy artykuł okazał się pomocny?
Tak Nie
89
8
Polecamy
Ponad połowa polskich uczniów miała już kontakt z nikotyną
Ponad połowa polskich uczniów miała już kontakt z nikotyną TVN zdrowie
Płuca palacza – jak wyglądają?
Oczyszczanie, objawy i diagnoza raka płuc
Płuca palacza – jak wyglądają? Oczyszczanie, objawy i diagnoza raka płuc TVN zdrowie
Nie musisz zachorować na raka płuc.
Co zrobić, aby uniknąć choroby?
Nie musisz zachorować na raka płuc. Co zrobić, aby uniknąć choroby? Dzień Dobry TVN
Nie potrafisz zrezygnować z używek?
Sprawdź, dlaczego są takie niebezpieczne
Nie potrafisz zrezygnować z używek? Sprawdź, dlaczego są takie niebezpieczne Dzień Dobry TVN
Komentarze (0)
Nie przegap
Do czego służy korek analny? Wybrać z ogonem, z diamentem czy szklany?
Do czego służy korek analny? Wybrać z ogonem, z diamentem czy szklany?
Ognisko hipodensyjne – o czym świadczy taka zmiana?
Ognisko hipodensyjne – o czym świadczy taka zmiana?
Strofantyna – gdzie kupić zapomniany lek nasercowy?
Strofantyna – gdzie kupić zapomniany lek nasercowy?
Wrzody na pośladkach – czym są i jak się ich pozbyć?
Wrzody na pośladkach – czym są i jak się ich pozbyć?
Jaki kolor i kształt ma zdrowy stolec? 
Jaki kolor i kształt ma zdrowy stolec? 
Alzheimer w młodym wieku - przyczyny, pierwsze objawy i kolejne etapy choroby
Alzheimer w młodym wieku - przyczyny, pierwsze objawy i kolejne etapy choroby