Każdy z uczestników wybrał inną metodę na rzucenie palenia. Wśród środków do osiągnięcia celu znalazły się: hipnoza, farmakoterapia, zabieg przeszycia ucha, gumy do żucia i plastry oraz polecana książka, która ma zmotywować palaczy do zerwania z nałogiem.
Poczynania ochotników bacznie śledziła kamera. Czy teraz już wiemy, jaka metoda na rzucenie palenia jest najlepsza? Sprawdźcie na filmie, jak poradzili sobie uczestnicy.
Polecamy: Rzuć palenie, a zwiększysz wydolność płuc
A tymczasem przypominamy, że palaczom grożą:
- zawał serca,
-
rozedma płuc,
- nowotwory (nie tylko płuc, ale i krtani, jamy ustnej, gardła, przełyku, pęcherza moczowego, trzustki, nerek),
- nieprzyjemny zapach z ust, problemy z uzębieniem,
-
zgaga,
- tzw. twarz nikotynowa, czyli brzydka cera,
- infekcje górnych dróg oddechowych,
- udar mózgu,
- zaćma,
- bezpłodność,
- astma,
- zapalenie oskrzeli,
- przewlekła obturacyjna choroba płuc (POChP).
Najbardziej bolesne jest dwanaście godzin od ostatniego papierosa. Wtedy mogą pojawić się zawroty i bóle głowy, kołatanie serca, rozdrażnienie, problemy z koncentracją, zmęczenie, kaszel, bezsenność oraz nieustanny głód. Jak widzimy na filmie uczestnicy mieli "syndrom odstawienia" papierosów i odczuwali nieprzyjemne objawy. Ale po tym czasie było już tylko lepiej.
Przypominamy, że palacze różnicę po rzuceniu nałogu odczują już 8 godzin po ostatnim papierosie, kiedy to poziom tlenu we krwi wraca do normy. Dobę po rzuceniu zmniejsza się ryzyko zawału serca, a dwa dni po ostatnim papierosie mózg zaczyna lepiej funkcjonować, lepiej odczuwamy smaki. Rok po rzuceniu palenia ryzyko wystąpienia choroby niedokrwiennej serca jest o połowę mniejsze niż u osoby palącej.
Mamy też dobrą wiadomość dla osób, które po rzuceniu palenia przytyły. W dwa miesiące po zerwaniu z nałogiem nasza waga powinna wracać do normy.
Polecamy: Jak wytrwać w niepaleniu?