Polub nas na Facebooku
Czytasz: Jak wytrwać w niepaleniu
menu
Polub nas na Facebooku

Jak wytrwać w niepaleniu

NAN

Fot.: Piotr Marcinski / stock.adobe.com

Od papierosów jesteśmy uzależnieni na dwóch płaszczyznach - psychicznej (cała seria przyzwyczajeń, kiedy sięgamy po tytoń) oraz czysto fizycznej (uzależnienie organizmu od nikotyny). Zerwanie z papierosami jest trudne, zwłaszcza w początkowej fazie rzucania nałogu.

W papierosach znajduje się nikotyna, która jest substancją silnie uzależniającą. Poza nią znajdziemy substancje smołowate, czyli metale ciężkie, pierwiastki promieniotwórcze, węglowodory aromatyczne, dwutlenek węgla, aceton, arsen, metanol, cyjanowodór, formaldehyd i butan, a to zaledwie początek listy trującej zawartości papierosów. Wszystko, co jest wykorzystywane w produkcji nie służy naszemu zdrowiu - palenie wpływa na układ krążenia, powodując choroby serca, nadciśnienie, a także na układ oddechowy, zmniejszając jego wydolność, przyczyniając się do powstawania nowotworów - nie tylko płuc. Palenie powoduje astmę, zaćmę, niepłodność, bóle głowy, alergie, pogarsza samopoczucie - już ta lista powinna być dostateczną motywacją do zerwania z nałogiem.

Zobacz film: Dlaczego warto rzucić palenie - rozmowa z Jackiem Jassemem. Źródło: 36,6.

Głód nikotynowy - objawy

Dla palacza najbardziej bolesne jest dwanaście godzin od ostatniego papierosa. Wtedy mogą pojawić się zawroty i bóle głowy, kołatanie serca, rozdrażnienie, problemy z koncentracją, zmęczenie, kaszel, bezsenność oraz nieustanny głód. Często spotykamy się z tym, że osoby rzucające palenie "zajadają" głód nikotynowy i przybierają na masie. W takiej sytuacji dobrze jest mieć pod ręką zdrowe przekąski. 

Na zaspokojenie głodu nikotynowego i chęci sięgnięcia po papierosa pomoże także spacer. Przyspiesza on metabolizm i wspomaga organizm w pozbyciu się toksyn. Świeże powietrze koi nerwy, pozytywnie wpływa na samopoczucie. Spacer zamiast papierosa jest o wiele zdrowszym nawykiem. 

Zmiana przyzwyczajeń

Palaczom o wiele bardziej niż głód nikotynowy doskwiera czasami... przyzwyczajenie. Nawyk sięgania po papierosa w przerwie w pracy, na przystanku w oczekiwaniu na autobus, przy alkoholu. Tutaj pomóc może tylko silna motywacja do zerwania z nałogiem. Co motywuje najbardziej? Walka o zdrowie. Zaledwie 8 godzin po ostatnim papierosie poziom tlenu we krwi wraca do normy, 24 godziny później zmniejsza się ryzyko zawału serca, a w rok po rzuceniu palenia ryzyko wystąpienia choroby niedokrwiennej serca jest o połowę mniejsze niż u palacza.  Jeśli to za mało, pod uwagę można wziąć względy ekonomiczne. W końcu papierosy nie należą do najtańszych przyjemności.

Zobacz także: Czym zastąpić papierosy, kiedy rzucamy palenie?

Wsparcie 

W rzucaniu palenia nieocenione jest wsparcie najbliższych. Często to oni są najsilniejszą motywacją do zerwania z nałogiem. Eksperci są przekonani, że o wiele łatwiej rzucać palenie w grupie. Może warto zatem rzucić palenie z kolegą lub koleżanką? Można także skorzystać ze specjalnych terapii grupowych, które wspierają palaczy w wyrwaniu w walce z nałogiem.

Zobacz: Jak zacząć detoks papierosowy?

Pamiętaj, co grozi palaczom!

Osoby palące nałogowo papierosy są narażone na wiele chorób. Wśród nich można wyróżnić:

U osób palących zwiększa się ryzyko wystąpienia:

  • zaćmy,
  • bezpłodności,
  • astmy i alergii,
  • zapalenia oskrzeli,
  • zgagi,
  • częstszych infekcji górnych dróg oddechowych.

Dodatkowo nikotyna oraz substancje smoliste zawarte w papierosach wpływają na kondycję skóry. Palacze zmagają się z brzydką cerę, nazywaną nikotynową twarzą (skóra jest blada, zszarzała, wysuszona, pomarszczona, brakuje jej sprężystości, pękają naczynka krwionośne, pojawia się trwałe zaczerwienienie środkowej części twarzy oraz ropne nacieki).

Zobacz także: Płuca palacza – jak wyglądają? Oczyszczanie, objawy i diagnoza raka płuc

Zobacz film: Rzuć palenie, zwiększ wydolność. Źródło: 36,6

Czy artykuł okazał się pomocny?
Tak Nie
16
4
Komentarze (0)
Nie przegap
Maślak sitarz – co to za grzyb? Gdzie można go spotkać? W jakiej postaci smakuje najlepiej?
Maślak sitarz – co to za grzyb? Gdzie można go spotkać? W jakiej postaci smakuje najlepiej?
Gąska (grzyb jadalny) - jak wygląda? W jaki sposób go przyrządzić?
Gąska (grzyb jadalny) - jak wygląda? W jaki sposób go przyrządzić?
Borowik – jakie są rodzaje borowików? Które są jadalne, a które trujące?
Borowik – jakie są rodzaje borowików? Które są jadalne, a które trujące?
Kiwano - afrykański owoc o unikalnym smaku. Właściwości zdrowotne, wartości odżywcze i zastosowanie w kuchni
Kiwano - afrykański owoc o unikalnym smaku. Właściwości zdrowotne, wartości odżywcze i zastosowanie w kuchni
O czym może świadczyć zgrubienie za uchem?
O czym może świadczyć zgrubienie za uchem?
Jakie rozmiary może mieć penis? Jak go zmierzyć? 
Jakie rozmiary może mieć penis? Jak go zmierzyć?