Polub nas na Facebooku
Czytasz: Światowy Dzień Rzucania Palenia. Jak zaspokoić głód nikotynowy?
menu
Polub nas na Facebooku

Światowy Dzień Rzucania Palenia. Jak zaspokoić głód nikotynowy?

NAN

Fot.: Knut Wiarda / stock.adobe.com

Najgorsze dla osób rzucających palenie są pierwsze dwa tygodnie. Wtedy organizm dopomina się o nikotynę i palacze muszą walczyć nie tylko z nawykiem palenia, ale i z głodem nikotynowym! Światowy Dzień Rzucania palenia to dobry moment, by przypomnieć, jak pokonać chęć sięgnięcia po kolejnego papierosa.

W każdy trzeci czwartek listopada obchodzimy Światowy Dzień Rzucania Palenia. Zapoczątkował je w 1974 roku amerykański dziennikarz Lynn Smith, który zaapelował do czytelników swojej gazety, by przez jeden dzień powstrzymali się od palenia papierosów. Efekt był zaskakujący – aż 150 tysięcy ludzi próbowało przez jedną dobę wytrzymać bez tej używki. Nie było było łatwo...

Nikotyna jest silnie uzależniająca, podobnie jak alkohol i narkotyki. Nie powoduje jednak odurzenia organizmu, dlatego o wiele łatwiej wprowadzać ją do organizmu. Palacze głód nikotynowy mogą zaspokoić prawie wszędzie - w pracy, w domu, na ulicy. Łatwo się uzależnić od nikotyny i wyrobić sobie nawyki związane z sięganiem po papierosa. O wiele gorzej pozbyć się nałogu.

Czytaj też:

Głód nikotynowy - jak sobie radzić?

Nasze ciało sygnalizuje brak nikotyny. Mogą pojawić się bóle i zawroty głowy, kaszel, nadmierne pobudzenie, bezsenność, kołatanie serca, uczucie niezaspokojonego głodu, problemy z koncentracją, rozdrażnienie a nawet zachowania agresywne. Jak sobie poradzić z chęcią zapalenia papierosa?

Zdrowa przekąska i spacer! Udowodniono, że spacer na świeżym powietrzu pomaga w zebraniu myśli, wycisza, a także przyspiesza metabolizm, co pomaga w usunięciu z organizmu toksycznych substancji. Po dwunastu godzinach od ostatniego papierosa organizm ustabilizuje poziom dwutlenku węgla. Po dwóch tygodniach fizyczne uzależnienie od nikotyny zanika. Gorzej, że pozostaje walka z przyzwyczajeniem, jakim było palenie. 

Leki

Głód nikotynowy może być tak silny, że ciężko będzie sobie z nim poradzić. Wtedy zamiast po papierosa można sięgnąć po tabletki z nikotyną i stopniowo zmniejszać jej dawkowanie organizmowi. Jednak należy pamiętać, że leki nie zadziałają na chęć sięgnięcia po papierosa, a jedynie zniwelują uczucie głodu nikotynowego, jaki odczuwa nasze ciało. Łykając farmaceutyki nie zapomnimy w magiczny sposób o papierosach.

Jak skutecznie rzucić palenie? Zobacz wideo:

Źródło: X-news

Palenie - co nam daje rzucenie?

Zaledwie 8 godzin po ostatnim papierosie poziom tlenu we krwi wraca do normy, dobę później zmniejsza się ryzyko zawału serca, a w rok po rzuceniu palenia ryzyko wystąpienia choroby niedokrwiennej serca jest o połowę mniejsze niż u palacza. Ale to dopiero początek zbawiennego wpływu rzucenia palenia.

Po 3 miesiącach od wypalenia ostatniego papierosa sprawnie działający układ krążenia poprawia funkcjonowanie płuc, a ryzyko zawału serca zmniejsza się aż o 30 procent. Rzęski, odpowiedzialne za oczyszczanie płuc, zregenerują się w 9 miesięcy. Od tego momentu proces oczyszczania płuc będzie sprawniejszy, a infekcje górnych dróg oddechowych trudniejsze do złapania. 

Palacze szybko zauważą różnicę w odczuwaniu smaku i zapachu. Papierosy przytępiają te zmysły, wpływają także negatywnie na stan uzębienia i jamy ustnej. Często powodują choroby dziąseł oraz nieprzyjemny zapach z ust.

Czym zastąpić papierosy? Zobacz wideo:

Zobacz film: Czym zastąpić papierosy? Źródło: 36,6.

Zobacz: Jak zacząć detoks papierosowy?

Co grozi palaczom?

  • zawał serca,
  • rozedma płuc,
  • nowotwory (nie tylko płuc, ale i krtani, jamy ustnej, gardła, przełyku, pęcherza moczowego, trzustki, nerek),
  • nieprzyjemny zapach z ust, problemy z uzębieniem,
  • zgaga,
  • tzw. twarz nikotynowa, czyli brzydka cera,
  • infekcje górnych dróg oddechowych,
  • udar mózgu,
  • zaćma,
  • bezpłodność,
  • astma,
  • zapalenie oskrzeli,
  • przewlekła obturacyjna choroba płuc (POChP).
Czy artykuł okazał się pomocny?
Tak Nie
66
20
Komentarze (2)
Marian
Używam iqosa od roku z hakiem i polecam jako dobry środek do ograniczenia szkodliwego wpływu palenia
Czytaj całość
Gość1
Ja przerzuciłem się na iqosa. Nie każdy jest w stanie rzucić. To niełatwe zwłaszcza gdy pali się wiele lat. W tej sytuacji lepiej przestawić się na zdrowszą alternatywę tak jak ja!
Czytaj całość
Nie przegap
Maślak sitarz – co to za grzyb? Gdzie można go spotkać? W jakiej postaci smakuje najlepiej?
Maślak sitarz – co to za grzyb? Gdzie można go spotkać? W jakiej postaci smakuje najlepiej?
Gąska (grzyb jadalny) - jak wygląda? W jaki sposób go przyrządzić?
Gąska (grzyb jadalny) - jak wygląda? W jaki sposób go przyrządzić?
Borowik – jakie są rodzaje borowików? Które są jadalne, a które trujące?
Borowik – jakie są rodzaje borowików? Które są jadalne, a które trujące?
Kiwano - afrykański owoc o unikalnym smaku. Właściwości zdrowotne, wartości odżywcze i zastosowanie w kuchni
Kiwano - afrykański owoc o unikalnym smaku. Właściwości zdrowotne, wartości odżywcze i zastosowanie w kuchni
O czym może świadczyć zgrubienie za uchem?
O czym może świadczyć zgrubienie za uchem?
Jakie rozmiary może mieć penis? Jak go zmierzyć? 
Jakie rozmiary może mieć penis? Jak go zmierzyć?