Epizody hipoglikemii, czyli zbyt niskiego stężenia glukozy we krwi pojawiają się u od 217,7 tys. do 236,1 tys. chorych. Z czego 6 tysięcy umiera. Dla porównania na polskich drogach w 2018 roku zginęło ponad 2 tysiące osób.
Hipoglikemia - dlaczego jest taka niebezpieczna?
Specjaliści zgodnie podkreślają, że hipoglikemia stanowi zagrożenie dla zdrowia i jest trudna w leczeniu. O zbyt niskim poziomie glukozy we krwi mówi się w sytuacji, gdy jej poziom spadnie poniżej 70 mg/dl (miligramów na decylitr). Wraz ze spadkiem stężenia cukru chorzy czują się osłabieni, mają zawroty głowy, nudności, wymioty, problemy z oddychaniem i koordynacją ruchową. Bardzo często są też senni.
Strach przed hipoglikemią jest szczególnie silny u tych pacjentów, którzy przyjmują insulinę, ale także u tych chorych, którzy mieli już epizod hipoglikemii.
Powikłania groźniejsze niż choroba
Trzeba sobie zdawać sprawę, że cukrzyca wymaga odpowiedniego leczenia. Powinno ono opierać się nie tylko na farmakologii, ale i diecie. Przestrzeganie zasad leczenia to najlepszy sposób na uniknięcie powikłań, które często są groźniejsze niż sama choroba. Do najczęściej występujących powikłań cukrzycy należą: zawały serca i udary mózgu oraz przewlekła niewydolność nerek.
Jak leczyć cukrzycę? Dowiesz się tego z filmu:
Ponad 2 mln chorych
Cukrzyca to choroba metaboliczna, która może pojawić się niezależnie od wieku pacjenta. Mimo że choroba ma wiele odmian, to najczęściej mówi się o cukrzycy typu 1 i 2. Cukrzyca typu 1 charakteryzuje się nieprawidłowym działaniem trzustki. Z jakiegoś powodu układ immunologiczny chorego zaczyna niszczyć komórki trzustki odpowiedzialne za produkcję insuliny - hormonu, który reguluje poziom glukozy we krwi. U pacjentów z cukrzycą typu 2 trzustka wydziela insulinę, ale - z jakiegoś powodu - organizm na nią nie reaguje, tym samym poziom glukozy stale rośnie. Szacuje się, że na cukrzycę choruje już 2 mln osób.