Polub nas na Facebooku
Czytasz: Wybielanie zębów lampą – jakie są efekty i ile to kosztuje?
menu
Polub nas na Facebooku

Wybielanie zębów lampą – jakie są efekty i ile to kosztuje?

stomatolog wykonuje zabieg wybielenia zębów lampą ultrafioletową

Fot. DusanManic / Getty Images

W obecnym społeczeństwie kanonem piękna jest nie tylko schludny wygląd zewnętrzny, ale także białe zęby. Posiadanie śnieżnobiałego uśmiechu jest możliwe dzięki pastom do zębów, paskom wybielającym i wybielaniu zębów lampą. Wybielanie zębów lampą LED stało się ostatnio bardzo popularne. Zabieg nie jest jednak refundowany, a jego koszt jest dość wysoki.

Z zabiegu wybielania zębów lampą nie każdy może skorzystać. Bezwzględnym przeciwwskazaniem do jego wykonania jest ciąża i okres karmienia piersią oraz przewlekłe choroby współistniejące, takie jak cukrzyca, padaczka albo nowotwór. Osoby, które zmagają się z tymi chorobami, będą musiały skorzystać z innych metod proponowanych przez lekarza stomatologa.

Dlaczego wybielanie zębów lampą jest tak popularne?

Badania przeprowadzone przez amerykańskich naukowców dowiodły, że dla osób aktywnych śnieżnobiały uśmiech jest podstawą sukcesu nie tylko na gruncie zawodowym, ale także prywatnym. Ponad połowa badanych zachwalała skuteczność zabiegów wybielania zębów lampą ze względu na błyskawiczny rezultat, długotrwałe efekty i dostępność. W Stanach Zjednoczonych zabiegi wybielania zębów lampą są codziennością, w Polsce dopiero rośnie ich popularność.

Zabiegi wybielania zębów lampą są obecnie dostępne w praktycznie każdym polskim gabinecie stomatologicznym. Rosnącą popularność zawdzięczają natychmiastowym i długotrwałym rezultatom po krótkim i mało inwazyjnym zabiegu. Zmiana barwy zębów jest widoczna od razu, co jest niemożliwe do osiągnięcia w przypadku stosowania innych metod.

Polecamy: Paski wybielające a wybielanie zębów u dentysty - podobieństwa i różnice

Chcesz wybielić zęby? Obejrzyj film i zobacz, jak zrobić to bezpiecznie:

Zobacz film: Jak bezpiecznie wybielić zęby? Źródło: Klinika urody.

Rodzaje lamp do wybielania zębów

Do zabiegów wybielających przeznaczonych jest kilka rodzajów lamp, które różnią się między sobą mocą emitowanego światła i trwałością efektów po zabiegu. Wyróżnia się:

  • lampę LEDwybielanie zębów lampą LED należy do jednej z najtańszych metod zmiany barwy zębów. Można z niej skorzystać w niemal każdym gabinecie dentystycznym, a także w zaciszu domowym. Wystarczy kupić zestaw, który zawiera wszystkie potrzebne akcesoria. Wybielanie zębów lampą w domu nie zapewni jednak takiego rezultatu, jak podczas wizyty u specjalisty. Efekt śnieżnobiałych zębów jest krótkotrwały;
  • lampę Beyond – emituje zimne światło pomiędzy 480 a 520 nanometrów, dzięki któremu dochodzi do aktywacji żelu wybielającego nałożonego na uzębienie. Obecnie jest to jedna z najpopularniejszych i najbezpieczniejszych metod. Po zabiegu wybielania zębów lampą Beyond efekty w postaci białych zębów utrzymują się bardzo długo;
  • lampę Radii Plus – emmituje bardzo małą ilość ciepła i promieniowania.

Zabiegi wybielania zębów przy użyciu lamp są bezbolesne i bezinwazyjne, ale trzeba się do nich przygotować. Osoby, które chcą zmienić barwę zębów powinny, mieć uzupełnione wszystkie ubytki.

Wybielanie zębów u dentysty zwykle przynosi efekty. Jednak nie da się uzyskać śnieżnej beli z koloru beżowego:

Zobacz film: Wybielanie zębów - od czego zależy kolor zębów. Źródło: 36,6

Przebieg zabiegu. Czy wybielanie zębów lampą jest szkodliwe?

Zabieg wybielania zębów lampą nie jest szkodliwy. Jest również bezbolesny. Podczas zabiegu pacjent może się zrelaksować, a nawet zasnąć. Naświetlanie jest wykonywane trzykrotnie po około 15-20 minut.

Pacjenta do wybielania należy odpowiednio przygotować. Przede wszystkim musi mieć uzupełnione wszystkie ubytki. W innym przypadku podczas naświetlania mogłoby dojść do podrażnień spowodowanych aktywacją żelu. Przed zabiegiem wybielania zębów lampą trzeba też wymienić korony i mosty na nowe, ponieważ stałych uzupełnień protetycznych nie da się wybielić, podobnie jak porcelanowych plomb i uzupełnień. Przed naświetlaniem warto też wykonać piaskowanie zębów i usunięcie kamienia nazębnego. Osoba, które chce wybielić zęby, musi podpisać zgodę na zabieg.

Jeśli uzębienie jest w porządku, pacjentowi zakłada się rozwierak, który ma na celu odseparowanie tkanek miękkich od zębów, a na uzębienie aplikuje płynny koferdam, który pełni funkcję ochronnej żywicy światłoutwardzalnej. Koferdam naświetla się lampą do polimeryzacji uzupełnień. Zapobiegnie to poparzeniom w momencie użycia środka wybielającego. Żele wybielające zęby mają w składzie nadtlenek wodoru, który podczas zabiegu mógłby podrażnić zęby. Lampa wybielająca jest włączana na 15 minut. Proces powtarza się trzykrotnie.

Mimo że zabieg wybielania zębów lampą nie jest bolesny, to tuż po nim można się spodziewać niewielkiego dyskomfortu związanego z nadwrażliwością zębów. To dlatego po wybielaniu nakłada się na zęby pastę mineralizującą lub lakier fluorkowy. Osoby wrażliwe na ból mogą otrzymać środki przeciwbólowe.

Wady i zalety wybielania zębów lampą

Ogromną zaletą tego zabiegu jest błyskawiczny rezultat. Śnieżnobiałym uśmiechem można się cieszyć od razu i przez następnych kilka miesięcy. Efekty zabiegu są długotrwałe.

Niestety wybielanie zębów lampą ma też wady. Po zabiegu na dwa tygodnie trzeba odstawić wszelkie produkty barwiące i przejść na tzw. „białą dietę”. Dla wielu osób jest to bardzo uciążliwe. Przez dłuższy czas może się też utrzymywać nadwrażliwość na zimno i ciepło, co jest pewnego rodzaju dyskomfortem.

Największą wadą jest niewątpliwie koszt. Zabieg nie jest niestety refundowany przez Narodowy Fundusz Zdrowia. Przy wybielaniu zębów trzeba się liczyć z wydatkiem rzędu tysiąca złotych. Cena jest zależna od rodzaju lampy, która będzie użyta do odbarwienia zębów. Najtańsza opcja to wybielanie zębów lampą LED. Koszt waha się w granicach trzystu złotych.

Wybielałaś kiedyś zęby u dentysty?

Zagłosuj, jeśli chcesz zobaczyć wyniki

Bibliografia:

  1. K. Skośkiewicz−Malinowska, Trudności i powikłania w wybielaniu zębów, Dent. Med. Probl. 2006, 43, 1, 127–133.
Czy artykuł okazał się pomocny?
Tak Nie
5
0
Polecamy
Wybielanie zębów lampą – efekty, przeciwwskazania, cena.
Czy wybielanie zębów lampą jest szkodliwe?
Wybielanie zębów lampą – efekty, przeciwwskazania, cena. Czy wybielanie zębów lampą jest szkodliwe? TVN zdrowie
Paski wybielające a wybielanie zębów u dentysty - podobieństwa i różnice
Paski wybielające a wybielanie zębów u dentysty - podobieństwa i różnice TVN zdrowie
Na co pomaga leczenie pijawkami?
Na co pomaga leczenie pijawkami? Dzień Dobry TVN
Makijaż permanentny brwi to prawdziwy hit kosmetyczny.
Dowiedz się o nim więcej!
Makijaż permanentny brwi to prawdziwy hit kosmetyczny. Dowiedz się o nim więcej! Dzień Dobry TVN
Komentarze (0)
Nie przegap
Jakie są objawy grypy? Grypa a przeziębienie – zasadnicze różnice
Jakie są objawy grypy? Grypa a przeziębienie – zasadnicze różnice
Glejak– jak wygląda leczenie tego nowotworu?
Glejak– jak wygląda leczenie tego nowotworu?
Czym są modzele na stopie? Jak można je leczyć domowymi sposobami?
Czym są modzele na stopie? Jak można je leczyć domowymi sposobami?
Co to jest woda strukturalna? Czy istnieją naukowe wyjaśnienia tego zjawiska? Mit wody strukturalnej
Co to jest woda strukturalna? Czy istnieją naukowe wyjaśnienia tego zjawiska? Mit wody strukturalnej
Ból receptorowy i neuropatyczny – rodzaje bólu i skala oceny bólu
Ból receptorowy i neuropatyczny – rodzaje bólu i skala oceny bólu
Antybiotyki i leki przeciwbólowe i przeciwgorączkowe – zasady terapii
Antybiotyki i leki przeciwbólowe i przeciwgorączkowe – zasady terapii