Polub nas na Facebooku
Czytasz: Korony na zęby. Jakie wybrać: porcelanowe, cyrkonowe czy elastyczne?
menu
Polub nas na Facebooku

Korony na zęby. Jakie wybrać: porcelanowe, cyrkonowe czy elastyczne?

Protetyk tworzy protezę na zęby

Fot: Grafvision / fotolia.com

Korony na zęby to stałe uzupełnienia protetyczne, umieszczane na wyleczonych zębach, wcześniej uszkodzonych, złamanych lub martwych, i pokrywane odpowiednio dobraną pod kolor warstwą, zwykle porcelanową. Za pomocą korony można też uzupełnić brakujący ząb

Korona zęba ma za zadanie całkowicie przykryć ząb, który jest uszkodzony, pełni również funkcję wzmacniającą i ochraniającą

Przy odpowiednim dbaniu o higienę jamy ustnej możliwe jest używanie korony na zęby przez wiele lat bez konieczności jej wymiany. Koronki na zęby zakłada się też na filary zębowe jako elementy mostu protetycznego oraz na wstawione wcześniej implanty zębowe.

Korony na zęby dostępne są w wielu rodzajach, w gabinetach protetycznych można wybrać modele porcelanowe, pełnoceramiczne, porcelanowe na metalu, cyrkonowe, elastyczne, a także kompozytowe. Korony na zęby ceramiczne oraz porcelanowe można łatwo dostosować do naturalnego odcienia pozostałych naturalnych zębów.

Zobacz film: Korekta kształtu zęba przy pomocy licówki. Źródło: Klinika marzeń

Korona porcelanowa

Korona porcelanowa wykonana jest na podbudowie metalowej lub ceramicznej. Rdzeń metalowy najczęściej zalecany jest przy leczeniu zębów bocznych. Korony porcelanowe charakteryzują się bardzo długą żywotnością, jednak wszystko zależy od tego jak będą użytkowane przez pacjenta. Niektóre z koron porcelanowych potrafią przetrwać nawet 20 lat, choć przy złym użytkowaniu zdarzają się przypadki, że ulegają uszkodzeniu już po kilku latach. 

Spowodowane jest to najczęściej brakiem ostrożności podczas spożywania szczególnie twardych produktów, co powoduje pękniecie i zniszczenie. Niewątpliwą zaletą korony porcelanowej jest bardzo duża stabilność kolorystyczna.

Korona pełnoceramiczna

Korona pełnoceramiczna cieszy się dużą popularnością wśród pacjentów gabinetów stomatologicznych, przede wszystkim ze względu na jej naturalny i estetyczny wygląd. Jest bowiem bardzo podobna do zębów naturalnych, dlatego stosuje się ją najczęściej do uzupełnień zębów przednich. Zabezpiecza je na wiele lat, pod warunkiem, że jest dobrej jakości i prawidłowo wykonana. Bardzo ważna jest szczelność korony zęba przy jego szyjce.

Korona porcelanowa na metalu

Korony na zęby na podbudowie metalowej stanowią najpowszechniejszą grupę, z powodu swoich właściwości oraz korzystnej ceny. Zapewniają bardzo dużą wytrzymałość mechaniczną, natomiast wysoka jakość porcelany gwarantuje zadowalający efekt estetyczny. Korony porcelanowe na podbudowie metalowej wykonanej ze złota są najczęściej zalecane osobom z bardzo zniszczonymi zębami, ze względu na silne działanie przeciwpróchnicze tego metalu.

Zobacz film: Jaką szczoteczkę do zębów wybrać? Źródło: 36,6

Korona cyrkonowa

Korona cyrkonowa jest przeznaczona do stosowania zarówno na zębach przednich, jak i bocznych. Jest stałym uzupełnieniem protetycznym, pokrywającym w całości koronę zęba. Korona cyrkonowa wykonana jest z tlenku cyrkonu, zwanego cerkonem. Takie korony na zęby wykonuje się, wycinając je komputerowo z cyrkonowego bloczka systemem CAD/CAM, co zapewnia wyjątkową dokładność, precyzyjne przyleganie po zastosowaniu oraz dużą wytrzymałość. Korona cyrkonowa jest szczególnie polecana osobom z wysokim przebiegiem wargi górnej podczas uśmiechu. Światło padające na korony cyrkonowe załamuje się podobnie jak na naturalnym zębie, co daje zadowalający efekt estetyczny. Korona cyrkonowa sprawdza się w przypadku zębów przebarwionych, zniszczonych, nadmiernie obciążonych zgryzowo.

Korona elastyczna

Korona elastyczna wykonywana jest z materiałów termoplastycznych o wysokiej homogeniczności, odpornych na zginanie. Dzięki ich zastosowaniu, takie korony są wskazane dla osób z alergią na metale. Koronki te wykazują się ponadto dużą estetyką, a osoby, u których są zakładane, szybko się do nich przyzwyczajają. Takie rozwiązanie charakteryzuje się ponadto niską przewodnością cieplną oraz odpornością na złamania i inne uszkodzenia.

Korona kompozytowa

Koronę kompozytową wykorzystuje się jako rozwiązanie tymczasowe. Przeznaczona jest dla osób, u których nie jest możliwe założenie koron porcelanowych. Stosuje się wówczas uzupełnienie protetyczne koronami kompozytowymi lub akrylowymi.

Korony na zęby – jaką wybrać

Korona zęba to rozwiązanie, które daje gwarancję, że prawidłowo zabezpieczony ząb nie będzie ulegał dalszej destrukcji. Estetyka takiej formy odbudowy jest o wiele lepsza niż przy wypełnieniu z nawet najlepszych materiałów.

Rozważając zastosowanie korony na zęby, należy się zastanowić, czego się od niej oczekuje. Na zęby przednie należałoby rozważyć zastosowanie korony cyrkonowej lub porcelanowej, natomiast zęby boczne można zrekonstruować na przykład na podbudowie metalowej. Należy też pamiętać, że cena koron na zęby jest bardzo zróżnicowana ze względu na materiał, z którego jest wykonana i niewątpliwie ma to wpływ na decyzje pacjentów.

Zobacz film: Jak i czym myć zęby? Źródło: 36,6

Czy artykuł okazał się pomocny?
Tak Nie
189
18
Polecamy
Most adhezyjny na włóknie szklanym – zalety i wady metody
Most adhezyjny na włóknie szklanym – zalety i wady metody TVN zdrowie
Czym jest most porcelanowy i jakie są jego rodzaje?
Czym jest most porcelanowy i jakie są jego rodzaje? TVN zdrowie
Jaki aparat ortodontyczny wybrać?
Przegląd popularnych typów aparatów
Jaki aparat ortodontyczny wybrać? Przegląd popularnych typów aparatów Dzień Dobry TVN
Klawiatury mechaniczne (numeryczne) dla graczy – jakie wybrać i jak działają?
Klawiatury mechaniczne (numeryczne) dla graczy – jakie wybrać i jak działają? Dzień Dobry TVN
Komentarze (0)
Nie przegap
Zapalenie zatok – jak odróżnić je od przeziębienia? Objawy i leczenie stanu zapalnego zatok
Zapalenie zatok – jak odróżnić je od przeziębienia? Objawy i leczenie stanu zapalnego zatok
"Najczęstszym błędem jest podnoszenie nóżek do góry". Ekspert radzi, jak przewijać dziecko
"Najczęstszym błędem jest podnoszenie nóżek do góry". Ekspert radzi, jak przewijać dziecko
Ognisko hipodensyjne – o czym świadczy taka zmiana?
Ognisko hipodensyjne – o czym świadczy taka zmiana?
Poziome ustawienie kości krzyżowej, co to jest?
Poziome ustawienie kości krzyżowej, co to jest?
Strofantyna – gdzie kupić zapomniany lek nasercowy?
Strofantyna – gdzie kupić zapomniany lek nasercowy?
Co oznacza i do czego prowadzi zanik kory mózgowej? Przyczyny i objawy schorzenia
Co oznacza i do czego prowadzi zanik kory mózgowej? Przyczyny i objawy schorzenia