Jak rozpoznać wstrząśnienie mózgu u dzieci?
Wystąpienie wstrząśnienia mózgu u dzieci jest dość powszechne, ponieważ niemowlęta, małe dzieci i dzieci w wieku przedszkolnym częściej doznają wstrząsów czy siniaków na głowie.
Przyczyn takich zdarzeń jest wiele, są to np. upadki (np. bieganie po schodach lub zeskakiwanie z wysokości – z blatów lub łóżek), bezpośredni kontakt (np. trafienie piłką w głowę), wypadki samochodowe, rowerowe, nadużycie siły wobec dzieci, np. energiczne wstrząśnięcie.
Wstrząśnienie mózgu u dzieci może występować w różnym stopniu. Podjęcie decyzji, czy dziecko, które uderzyło się w głowę, potrzebuje natychmiastowej pomocy, może być bardzo trudne.
Małe dzieci mogą mieć takie same objawy wstrząśnięcia jak nastolatki, ale nie wyrażają ich w ten sam sposób. Po prostu nie mogą wytłumaczyć uczucia mdłości czy zasłabnięcia i nie są w stanie ich opisać lub powiedzieć, gdzie boli. Rodzice i lekarze powinni mieć to na uwadze.
Najczęstsze objawy wstrząśnienia mózgu u dzieci to:
- krótkotrwała utrata przytomności,
- rozmazany obraz,
- ból głowy,
- płacz i niemożność pocieszenia,
- kłopoty z chodzeniem,
- niezrozumiałe mówienie (bełkotliwa wymowa).
Należy skontaktować się z lekarzem i powiedzieć mu o innych zaistniałych objawach, zwłaszcza takich jak wymioty, zawroty głowy, problemy z koncentracją. Objawy wstrząsów nie zawsze pojawiają się natychmiast i mogą rozwinąć się w ciągu 24–72 godzin po urazie.
Dzieci mają zwykle takie same objawy fizyczne jak starsze dzieci i dorośli, ale objawy poznawcze i emocjonalne (takie jak drażliwość i frustracja) mogą ujawnić się później i być trudniejsze do rozpoznania.
Objawy zwykle ustępują w ciągu tygodnia lub dwóch, bez długotrwałych problemów zdrowotnych. Niektóre z nich, w tym utrata pamięci, bóle głowy i problemy z koncentracją, mogą jednak utrzymywać się przez kilka tygodni lub miesięcy.
Często w takich przypadkach dzieci potrzebują dalszej diagnozy i leczenia. Każdy, kto ma jakiekolwiek objawy wstrząsów, powinien natychmiast udać się do lekarza, ponieważ nigdy nie ma pewności, czy dany uraz wywołał wstrząśnienie mózgu, czy doszło do powikłań w postaci krwawień do ośrodkowego układu nerwowego
Wstrząśnienie mózgu – objawy u dorosłych
Objawy wstrząśnienia mózgu mogą być subtelne i nie muszą pojawiać się natychmiast. U dorosłych mogą one trwać całe dnie, tygodnie lub nawet dłużej.
Najczęstsze objawy wstrząśnienia mózgu to:
- bóle głowy lub uczucie ciśnienia w głowie,
- utrata pamięci (amnezja – zwykle zapominanie o zdarzeniu, które spowodowało wstrząs) i dezorientacja,
- krótkotrwała utrata przytomności,
-
zawroty głowy lub tzw. widzenie gwiazd,
- dzwonienie w uszach,
- nudności,
- wymioty,
- bełkotliwa wymowa.
- Inne objawy mogą być opóźnione i pojawić się po godzinie lub dniach od urazu:
- problemy z pamięcią,
- drażliwość,
- wrażliwość na światło i hałas,
-
zaburzenia snu,
- zaburzenia zmysłów smaku i zapachu.
Wstrząśnienie mózgu u dziecka – pierwsza pomoc
Z każdym dzieckiem ze wstrząśnieniem mózgu lub jego podejrzeniem należy udać się do lekarza w celu rozpoznania objawów czy wystąpienia zespołów pourazowych.
Rozpoznanie zespołu pourazowego po wstrząśnieniu u małych dzieci jest trudne, ważne jest jednak, aby udać się na tego rodzaju konsultację medyczną. Nadmierny płacz, ciągły ból głowy, słaba koncentracja dziecka, u którego objawy te wystąpiły po kilku tygodniach od wstrząśnienia, mogą wymagać dalszej oceny przez neuropsychologa, neurologa lub innego specjalistę.
Zapobieganie wstrząśnieniom mózgu u dzieci polega na używaniu kasku za każdym razem podczas jazdy na rowerze, rolkach czy deskorolce lub pasów bezpieczeństwa (fotelików) w samochodzie.
Leczenie wstrząśnienia mózgu u dzieci
Leczenie wstrząśnienia mózgu zależy od stanu zdrowia dziecka, w tym od rodzaju i stopnia nasilenia objawów. Jeżeli wstrząs jest łagodny i nie wymaga hospitalizacji, lekarz wyda zalecenia dotyczące opieki domowej, w tym uważne obserwowanie dziecka przez pierwsze 24–72 godziny po urazie, unikanie aktywności fizycznej do czasu wyzdrowienia, unikanie gier komputerowych czy gier wideo.
Dzieci zwykle mogą powrócić do swoich normalnych zajęć w ciągu kilku tygodni, ale każdy przypadek należy rozważać indywidualnie.
Wstrząśnienia mózgu u dziecka – powikłania
Powikłaniem po wstrząśnieniu mózgu u dzieci jest bardzo rzadko występujące pourazowe uszkodzenie mózgu. Objawy mogą nie ujawnić się po kilku tygodniach lub miesiącach po urazie. Możemy do nich zaliczyć: ból głowy, zaburzenia widzenia, nerwowość czy problemy z pamięcią. Im dłużej dziecko było nieprzytomne, tym poważniejsze mogło być wstrząśnienie.