Wrastający paznokieć dotyczy zazwyczaj paznokcia największego palca stopy. Dolegliwość ta polega na wrastaniu paznokcia do wału paznokciowego . Występuje przy niej nadmierne wybrzuszenie paznokcia, ból i stan zapalny wału, co sprzyja wdawaniu się infekcji. Leczeniem wrastających paznokci zajmuje się lekarz podolog lub chirurg.
Zobaczcie, jak powinno się leczyć wrastające paznokcie w gabinecie podologicznym:
Wrastający paznokieć
Wyróżnia się dwa typy wrastającego paznokcia: młodzieńczy i dorosły. Przy młodzieńczym płytka paznokcia jest płaska, wał paznokciowy – mięsisty. U dorosłych płytka jest wysklepiona, a paznokieć ma skłonności do zwijania się.
Przyczyny wrastających paznokci
- długotrwały ucisk na wał,
- chodzenie w zbyt wąskim lub w zbyt ciasnym obuwiu,
- niewłaściwa pielęgnacja paznokci,
- urazy,
- uprawianie sportu w zbyt dużym obuwiu sportowym,
- zaburzenia wzrostu paznokcia,
- chodzenie w butach na wysokim obcasie,
- zmiany ortopedyczne,
- cechy dziedziczne.
Na podstawie objawów można wyróżnić trzy stopnie wrastania paznokcia:
- I stopień – pojawia się rumień, obrzęk i niewielki ból;
- II stopień – oprócz powyższych występuje także wysięk płynu surowiczego lub ropy, ból jest silniejszy;
- III stopień – rumień, obrzęk, wysięk, do tego ziarnina i duże nasilenie dolegliwości bólowych.
Wrastający paznokieć – domowe sposoby
Jeżeli wrastający paznokieć nie jest jeszcze zbyt dolegliwy, można spróbować pozbyć się go domowymi sposobami. Jednym z nich jest częste przemywanie i moczenie stóp w wodzie z mydłem. Dzięki rozmiękczeniu skóry zagłębiony w niej brzeg paznokcia łatwiej unieść. Ponadto przemywanie pomaga uniknąć zakażeń. Zamiast mydła do wody można dodać ocet jabłkowy. Pomóc może także stosowanie olejków eterycznych, np. z drzewa herbacianego, cyprysowego, lawendowego lub rozmarynowego. Należy je wymieszać z olejkiem bazowym (kokosowym, migdałowym lub oliwą z oliwek), a następnie nałożyć na dotknięte schorzeniem miejsce.
Wrastaniu paznokci można zapobiegać. Przede wszystkim należy w tym celu prosto obcinać paznokcie, bez wycinania ich kątów. Nie powinny one też być za krótkie. Brudu spod paznokci nie należy usuwać ostrym końcem nożyczek – zamiast tego lepiej użyć wacika nasączonego spirytusem. Obuwie nie może być ani za małe, ani za duże. Zbyt ciasne buty spowodują wybrzuszenie płytki paznokcia i zagięcie brzegów w dół, a w efekcie – stan zapalny okolicznych tkanek miękkich, zaczerwienienie, ból i obrzęk. Dobrze dopasowane obuwie jest szczególnie ważne dla osób uprawiających sport. Jeżeli jest ono zbyt duże, paznokieć cały czas jest obijany, co powoduje jego kruszenie, złamania i w efekcie – wrastanie.
Wrastający paznokieć u dziecka
U dzieci wrastające paznokcie są najczęściej spowodowane zbyt głębokim obcinaniem płytki paznokcia. Podobnie jak u dorosłych, pomóc może moczenie w wodzie z mydłem, płyny zmiękczające paznokcie, odkażające okłady oraz delikatny masaż. Wykonywane podczas niego ruchy powinny przypominać odsuwanie wału paznokcia od jego płytki. Zapobieganie również polega na odpowiednim przycinaniu i dopasowaniu obuwia do stopy dziecka.
Wrastający paznokieć – leczenie, zabieg
W leczeniu zachowawczym wykorzystuje się tamponady, szynowanie i klamrowanie. Tamponada polega na wsuwaniu między płytkę a wał paznokcia wąskich pasków miękkiego materiału opatrunkowego. Poszerza się dzięki temu przestrzeń między nimi. Jeżeli wrastaniu towarzyszy stan zapalny, materiał wchłania dodatkowo płyn tkankowy i ropę.
Metodę klamrowania wykorzystuje się do prostowania wykrzywionej płytki paznokcia. Polega na naklejeniu na paznokieć klamry, która pociąga w górę brzegi paznokcia, odciążając tym samym wał paznokciowy. Może ona być zrobiona z tworzywa sztucznego, stali chirurgicznej lub drutu. W technice szynowania używa się rurek sulci-protektor. Są one wykonane ze sztucznego tworzywa, bardzo cienkie i przecięte na całej długości. Umożliwia to jej nałożenie na brzeg paznokcia, co chroni wał przed naciskiem i robi miejsce dla rosnącej płytki.
Istnieje kilka metod chirurgicznego leczenia wrastającego paznokcia. Jedną z nich jest metoda Barletta. Polega ona na wycięciu kawałka skóry i tkanki podskórnej wzdłuż wrastającego brzegu palca. Stosuje się ją jednak tylko wówczas, gdy nie występują dodatkowe infekcje.
Podczas zabiegów wykonywanych metodą Quenu wycina się brzeg paznokcia i – jeżeli wdało się zakażenie – fragmentu wału paznokciowego lub ziarniny. W brzeżnej resekcji płytki paznokciowej usuwa się ok. 3–4 mm płytki paznokcia, a następnie na odsłoniętą macierz nakłada się wacik nasączony roztworem fenolu. Wrastający paznokieć można też korygować przy użyciu strumienia światła lasera.
Co nasze paznokcie mówią o naszym zdrowiu? Odpowiedź na filmie: