Polub nas na Facebooku
Czytasz: Olejek rozmarynowy – zdrowotne i kosmetyczne właściwości olejku z rozmarynu
menu
Polub nas na Facebooku

Olejek rozmarynowy – zdrowotne i kosmetyczne właściwości olejku z rozmarynu

Gałązka rozmarynu i olejek nalewany do butelki

Fot: travelbook / fotolia.com

Olejek rozmarynowy znakomicie sprawdza się w medycynie naturalnej oraz w zabiegach kosmetycznych. Zwalcza bakterie, obniża poziom cukru we krwi i reguluje pracę układu pokarmowego. Warto dowiedzieć się, w jaki sposób można go wykorzystywać. 

Olejek rozmarynowy powstaje z rozmarynu – krzewinki zimozielonej rosnącej w Azji, Afryce i w Europie Południowej. Wyróżnia się niebieskimi kwiatami i charakterystycznym zapachem. Znajduje zastosowanie w kuchni, jednak już w starożytności był wykorzystywany w medycynie.

Olejek rozmarynowy: właściwości

Rozmaryn to nie tylko pyszna przyprawa, która idealnie uzupełnia smak wielu potraw. Olejek rozmarynowy wyróżnia się właściwościami zdrowotnymi. Przede wszystkim obniża poziom cukru we krwi – w naturalny sposób podnosi poziom insuliny, w związku z czym jest szczególnie polecany diabetykom. Wspiera pracę układu pokarmowego – pomaga uporać się z bólami żołądka, stymuluje wątrobę, chroni i regeneruje tkanki trzustki. Cechuje się również działaniem antybakteryjnym, antywirusowym i antygrzybiczym. Olejek rozmarynowy wspiera organizm w czasie infekcji i zakażeń, optymalizuje działanie układu immunologicznego. Obecny w nim kwas karnozowy dba również o zdrowie oczu i chroni przed zwyrodnieniami tkanki żółtej. Rozmaryn wyróżnia się ponadto właściwościami rozkurczającymi i ma działanie żółciopędne, wobec czego należy go stosować podczas bólu żołądka, w chorobach jelit i pęcherzyka żółciowego. Olejek z rozmarynu ułatwia trawienie i ogranicza ryzyko wystąpienia wrzodów żołądka, dba o stan błony śluzowej żołądka i chroni ją przed podrażniającymi czynnikami.

Olejek rozmarynowy na włosy

Olejek z rozmarynu bardzo często wykorzystuje się w zabiegach kosmetycznych. Jego najbardziej znanym zastosowaniem jest pielęgnacja włosów. Dodaje się go do szamponów w celu regeneracji włosów przetłuszczających się bądź suchych i uszkodzonych. Przygotowuje się z niego specjalne maseczki i płyny. Ma działanie przeciwłupieżowe, zmniejsza przetłuszczanie się włosów, przyspiesza regenerację tkanek. W połączeniu z innymi olejkami eterycznymi zapobiega wypadaniu włosów, łysieniu oraz powstawaniu stanów zapalnych skóry. Nanosi się go bezpośrednio na skórę głowy kolistymi ruchami.

Zobacz film: Odżywcze oleje do skóry. Źródło: 36,6

Olejek rozmarynowy w kosmetyce

Olejek z rozmarynu wyróżnia się działaniem ściągającym, jest więc wyjątkowo chętnie wykorzystywany w zabiegach pielęgnacji ciała. Przede wszystkim zaleca się go osobom z przetłuszczającą się cerą, zmianami trądzikowymi i rozszerzonymi porami. Umożliwia redukcję przebarwień i łagodzi blizny. Zawiera antyoksydanty zwalczające wolne rodniki, wobec czego jest doskonałym środkiem przeciwdziałającym procesom starzenia – na jego podstawie tworzy się kremy i balsamy. Umożliwia właściwe nawilżenie skóry i szybką poprawę jej wyglądu – staje się ona dużo bardziej elastyczna i nabłyszczona.

Właściwości lecznicze olejku rozmarynowego

Olejek rozmarynowy stosuje się wspomagająco w czasie leczenia reumatyzmu i zapalenia stawów. Ze względu na właściwości przeciwzapalne wykorzystuje się go także do masażu – przynosi ulgę zmęczonym mięśniom, przyspiesza regenerację urazów. Może być nanoszony bezpośrednio na rany i skaleczenia – odkaża je, chroni przed zakażeniami bakteryjnymi, przyspiesza proces gojenia oraz minimalizuje blizny. Warto wykorzystywać go w leczeniu profilaktycznym – wzmacnia układ odpornościowy, stymuluje pracę organizmu, wspomaga krążenie krwi i przeciwdziała wielu chorobom, w tym schorzeniom układu oddechowego i pokarmowego. Jest również wyjątkowo chętnie wykorzystywany w aromaterapii – przeciwdziała złemu nastrojowi, stanom lękowym, polepsza nastrój, daje siły witalne i zwiększa libido.

Olejek rozmarynowy może być używany w różny sposób:

  • kąpiel – olejek rozmarynowy mona dodawać do kąpieli. Pomaga się zrelaksować, redukuje zmęczenie, podwyższa ciśnienie krwi i zwiększa libido;
  • masaż – zabiegi z wykorzystaniem olejku z rozmarynu są bardzo odprężające i regenerujące, polepszają ogólny stan organizmu, łagodzą stłuczenia, naciągnięcia i inne kontuzje;
  • aromaterapia – olejek sprzyja leczeniu dróg oddechowych, podwyższa ciśnienie, odstresowuje i podwyższa komfort psychiczny.
  • Inhalacje z olejku rozmarynowego wspomagają leczenie infekcji układu oddechowego oraz bólu głowy. Nakładany miejscowo łagodzi dolegliwości towarzyszące menstruacjom. Jako dodatek do past do zębów i płynów do płukania przeciwdziała powstawaniu nieprzyjemnego zapachu z jamy ustnej. W przeciwieństwie do wielu olejków eterycznych, olejek z rozmarynu wykazuje działanie odprężające – zaleca się stosowanie go m.in. w czasie depresji – dodaje energii, siły i chęci do działania.

Nie każdy może jednak cieszyć się znakomitymi właściwościami olejku z rozmarynu. Powinny go unikać osoby cierpiące na nadciśnienie tętnicze i padaczkę. Nie zaleca się go również kobietom ciąży, ponieważ może przyspieszyć poród. Podrażnia skórę, dlatego zawsze stosuje się go w stanie rozcieńczonym. W przypadku wątpliwości należy skonsultować się z lekarzem.

Czy artykuł okazał się pomocny?
Tak Nie
215
12
Polecamy
Olejki eteryczne i ich właściwości.
Zastosowanie do kąpieli i sauny
Olejki eteryczne i ich właściwości. Zastosowanie do kąpieli i sauny Dzień Dobry TVN
Olejek eukaliptusowy – zastosowanie w pielęgnacji.
Olejek eukaliptusowy – zastosowanie w pielęgnacji. Dzień Dobry TVN
Olejek tymiankowy – właściwości i działanie
Olejek tymiankowy – właściwości i działanie TVN zdrowie
Olejek goździkowy – zdrowotne właściwości olejku z goździków
Olejek goździkowy – zdrowotne właściwości olejku z goździków TVN zdrowie
Komentarze (0)
Nie przegap
Dietetyczka radzi: Dieta ketogeniczna - plan, efekty, przepisy i skutki uboczne
Dietetyczka radzi: Dieta ketogeniczna - plan, efekty, przepisy i skutki uboczne
Dieta niskowęglowodanowa, czyli skuteczna redukcja tkanki tłuszczowej. Na czym polega dieta niskowęglowodanowa – zasady i efekty jej stosowania. Przykładowy dzienny jadłospis
Dieta niskowęglowodanowa, czyli skuteczna redukcja tkanki tłuszczowej. Na czym polega dieta niskowęglowodanowa – zasady i efekty jej stosowania. Przykładowy dzienny jadłospis
Co oznacza i do czego prowadzi zanik kory mózgowej? Przyczyny i objawy schorzenia
Co oznacza i do czego prowadzi zanik kory mózgowej? Przyczyny i objawy schorzenia
Kiedy i co można jeść po gastroskopii? Zalecenia po badaniu
Kiedy i co można jeść po gastroskopii? Zalecenia po badaniu
Strofantyna – gdzie kupić zapomniany lek nasercowy?
Strofantyna – gdzie kupić zapomniany lek nasercowy?
Dieta paleo - przykładowy jadłospis, przepisy, zasady i efekty
Dieta paleo - przykładowy jadłospis, przepisy, zasady i efekty