Polub nas na Facebooku
Czytasz: Właściwości i zastosowanie kwasu mlekowego
menu
Polub nas na Facebooku

Właściwości i zastosowanie kwasu mlekowego

Kobieta trzyma w dłoni krem do twarzy

Fot. Maria Fuchs / Getty Images

Kwas mlekowy jest bardzo często wykorzystywany w przemyśle kosmetycznym, w szczególności podczas produkcji kremów do twarzy. Wzmaga między innymi wytwarzanie kolagenu, dzięki czemu zmniejsza utratę wody. Efektem tego jest miękka i elastyczna skóra twarzy.

Kwas mlekowy może być wykorzystywany do domowej produkcji naturalnych kosmetyków. Ogromną tego zaletą jest niski nakład finansowy. Jednak przed zastosowaniem produktu warto skonsultować się z dermatologiem lub kosmetologiem, gdyż kwas mlekowy nakładany na twarz musi być odpowiednio rozcieńczony.

Co to jest kwas mlekowy?

Kwas mlekowy inaczej nazywany jest kwasem alfa-hydroksypropionowym. Konsystencją przypomina gęsty, bezbarwny płyn. W zależności od stężenia wykorzystywany jest podczas różnych zabiegów kosmetycznych. Cechą charakterystyczną kwasu mlekowego jest łatwa rozpuszczalność w alkoholu, wodzie oraz w glikolu propylenowym. Nieprawidłowe lub zbyt długotrwałe stosowanie go może doprowadzić do wystąpienia skutków ubocznych, do których należą podrażnienia, zaczerwienienie oraz pieczenie skóry.

Jak wybierać kosmetyki do pielęgnacji skóry twarzy? Odpowiedź znajdziesz w filmie: 

Zobacz film: Jak wybierać kosmetyki do pielęgnacji skóry? Źródło: 36,6.

Kwas mlekowy – zastosowanie i właściwości

Kwas mlekowy znalazł zastosowanie głównie w przemyśle kosmetycznym ze względu na właściwości przeciwzapalne, antybakteryjne oraz przeciwstarzejące. Może być nakładany na twarz w formie peelingu, kremu lub podczas innych profesjonalnych zabiegów kosmetycznych. Stosowany jest do regulacji poziomu pH – odbudowuje i przywraca naturalny, fizjologiczny odczyn skóry. Wzmaga produkcję oraz wydzielanie kolagenu, dzięki czemu skóra na twarzy staje się miękka i elastyczna. Ze względu na właściwości przeciwstarzeniowe stosowany jest jako składnik kremów przeciwzmarszczkowych – spłyca powierzchniowe bruzdy i zmarszczki.

Kwas mlekowy zalecany jest na trądzik, wypryski, zaczerwienienia, zaskórniki oraz stany zapalne skóry. Ze względu na właściwości antybakteryjne odblokowuje pory, dzięki czemu twarz może być dokładnie oczyszczona. Wykorzystywany jest także w pielęgnacji skóry z przebarwieniami, bliznami lub nierównościami skórnymi, na przykład po trądziku.

Typ L kwasu mlekowego wzmaga produkcję ceramidów, które wzmacniają warstwę naskórka i tym samym barierę ochronną skóry przed szkodliwym działaniem czynników zewnętrznych oraz ograniczają parowanie wody. Warto podkreślić, że prawidłowe i regularne stosowanie kosmetyków z kwasem mlekowym utrzymuje właściwy poziom glikozaminoglikanów odpowiedzialnych za nawodnienie skóry.

Z kosmetyków zawierających kwas mlekowy w wyższych stężeniach wykonuje się peelingi. Mają one na celu usunięcie martwych komórek naskórka i tym samym wyrównanie powierzchni skóry.

Kosmetyki z kwasem mlekowym na twarz

Preparaty kosmetyczne zawierające kwas mlekowy można bez problemu kupić w aptekach lub drogeriach. Dostępne są nie tylko kremy, ale również różnego rodzaju maseczki, peelingi. Stosowanie kosmetyków z kwasem mlekowym zalecane jest szczególnie osobom z wrażliwą i suchą skórą oraz z osłabionym, zniszczonym naskórkiem na skutek działania czynników zewnętrznych.

Polecamy: Krem BB – połączenie fluidu i kremu ochronnego. Jakie działanie ma ten kosmetyk?

Domowe sposoby wykorzystania kwasu mlekowego na twarz

Oprócz gotowych kosmetyków możliwe jest kupienie naturalnego kwasu mlekowego. Należy jednak zawsze zwracać szczególną uwagę na stężenie preparatu. Nie wolno nakładać kwasu mlekowego bezpośrednio na twarz bez wcześniejszego rozcieńczenia. Mogłoby to doprowadzić do pojawienia się skutków ubocznych i mocnego uszkodzenia i podrażnienia naskórka twarzy. Zalecane rozcieńczenie wynosi 1 : 3, czyli 1 łyżeczkę kwasu mlekowego należy rozpuścić w 3 łyżeczkach wody. Jednak w zależności od stężenia ilość zalecanej ilości wody się zmienia:

  • stężenie roztworu 10% otrzymujemy z 5 ml kwasu mlekowego w 43,75 ml wody,
  • stężenie roztworu 20% otrzymujemy z 10 ml kwasu mlekowego w 37,5 ml wody,
  • stężenie roztworu 30% otrzymujemy z 15 ml kwasu mlekowego w 31,75 ml wody,
  • stężenie roztworu 40% otrzymujemy z 21 ml kwasu mlekowego w 25,0 ml wody,
  • stężenie roztworu 50% otrzymujemy z 26 ml kwasu mlekowego w 18,75 ml wody.

Wykonanie domowego zabiegu na twarz nie jest skomplikowane. Głównie stosowane jest w celach złuszczających. Najpierw należy przygotować roztwór z kwasu mlekowego o odpowiednim stężeniu. Po dokładnym oczyszczeniu twarzy roztwór nakłada się wacikiem na twarz na około 2–5 minut. Po tym czasie konieczne jest oczyszczenie twarzy dużą ilością najlepiej zimnej wody. Po takim zabiegu nie zaleca się nakładania makijażu przez 24 godziny.

Bibliografia:

  1. Polskie Towarzystwo Farmaceutyczne: Farmakopea Polska IX. Warszawa: Urząd Rejestracji Produktów Leczniczych, Wyrobów Medycznych i Produktów Biobójczych, 2011, s. 4574.
  2. Podręczny słownik chemiczny, Romuald Hassa (red.), Janusz Mrzigod (red.), Janusz Nowakowski (red.), Katowice: Videograf II, 2004.
Czy artykuł okazał się pomocny?
Tak Nie
4
1
Polecamy
Profesjonalne i domowe sposoby na rozszerzone pory na twarzy
Profesjonalne i domowe sposoby na rozszerzone pory na twarzy Dzień Dobry TVN
Kosmetyki z mocznikiem - dlaczego warto je stosować?
Kosmetyki z mocznikiem - dlaczego warto je stosować? Dzień Dobry TVN
Kwas migdałowy – działanie, efekty, efekty uboczne.
Jak stosować kwas migdałowy?
Kwas migdałowy – działanie, efekty, efekty uboczne. Jak stosować kwas migdałowy? TVN zdrowie
Kwas szikimowy – właściwości.
Jakie ma zastosowanie w kosmetyce?
Kwas szikimowy – właściwości. Jakie ma zastosowanie w kosmetyce? TVN zdrowie
Komentarze (0)
Nie przegap
Co oznacza i do czego prowadzi zanik kory mózgowej? Przyczyny i objawy schorzenia
Co oznacza i do czego prowadzi zanik kory mózgowej? Przyczyny i objawy schorzenia
Poziome ustawienie kości krzyżowej, co to jest?
Poziome ustawienie kości krzyżowej, co to jest?
Czym może być guzek w pachwinie udowej? Jakie objawy mogą towarzyszyć jego obecności i na jaką chorobę mogą wskazywać?
Czym może być guzek w pachwinie udowej? Jakie objawy mogą towarzyszyć jego obecności i na jaką chorobę mogą wskazywać?
Strofantyna – gdzie kupić zapomniany lek nasercowy?
Strofantyna – gdzie kupić zapomniany lek nasercowy?
Kiedy i co można jeść po gastroskopii? Zalecenia po badaniu
Kiedy i co można jeść po gastroskopii? Zalecenia po badaniu
Orgazm wielokrotny – na czym polega i jak go osiągnąć?
Orgazm wielokrotny – na czym polega i jak go osiągnąć?