Polub nas na Facebooku
Czytasz: Wieczorne mdłości – przyczyny i sposoby leczenia
menu
Polub nas na Facebooku

Wieczorne mdłości – przyczyny i sposoby leczenia

Kobieta, która ma mdłości

Fot: vadimguzhva / gettyimages.com

Wieczorne mdłości mogą być spowodowane wieloma przyczynami, z których najczęściej diagnozowane są dolegliwości związane z układem pokarmowym (np. zaburzenia trawienia). W niektórych przypadkach wywołują je zaburzenia ciśnienia tętniczego, wrzody czy zapalenie wyrostka robaczkowego.

Pojawienie się wieczornych mdłości w wielu przypadkach oznacza ciążę, ale ponieważ może sugerować również niebezpieczne stany chorobowe, nie powinno być bagatelizowane. Jedną z niebezpieczniejszych w skutkach przyczyn jest zawał serca.

Wieczorne mdłości a zaburzenia ciśnienia

Jeśli dolegliwości pojawiają się nagle, a poza mdłościami występują m.in: zawroty głowy i ból głowy oraz klatki piersiowej, mogą być związane z nagłymi skokami ciśnienia. Jest to stan szczególnie niebezpieczny, ponieważ może prowadzić np. do udaru. Zmiany ciśnienia mogą być objawem rozwijających się chorób, stąd też nie należy ich lekceważyć. Niebezpieczne skoki mogą pojawić się nawet w przypadku braku tego typu dolegliwości w przeszłości lub mimo zażywanych leków. Poza mdłościami i bólem odczuwanym w obrębie klatki piersiowej często występuje też ból oczu, zaczerwienienie twarzy, zawroty i ból głowy. W takim przypadku wymagana jest konsultacja medyczna. Skoki ciśnienia występują niezależnie od pory dnia, stąd też wieczorne mdłości mogą być spowodowane również przez tego typu dolegliwość.

Zobacz film: Jak zbudowany jest układ pokarmowy. Źródło: 36, 6.

Mdłości wieczorem – inne możliwe przyczyny

Przyczynami wieczornych mdłości mogą być poważne schorzenia. Jeżeli towarzyszy im dotkliwy ból w nadbrzuszu, sugerują zawał serca, ponieważ w jego trakcie przepona jest mocno podrażniona, co wywołuje nudności. W przypadku zawału najważniejsze jest uzyskanie jak najszybszej pomocy medycznej, aby zmniejszyć jego skutki. Jeżeli więc osoba, u której wystąpią niepokojące symptomy, nie ma zdiagnozowanych wrzodów ani chorób żołądka, a także nie jadła nic, co mogłoby powodować niestrawność, objawy mogą sugerować właśnie zawał.

Nudności mogą też występować jako efekt nieżytu żołądka i refluksu. Podrażniona śluzówka górnego odcinka przewodu pokarmowego na skutek cofania się soków żołądkowych będzie powodowała tego typu objawy np. po zjedzeniu kolacji.

W przypadku wieczornych mdłości, którym towarzyszy ból brzucha przesuwający się z upływem czasu w okolicę prawej pachwiny, przyczyną może być zapalenie wyrostka robaczkowego. Przy tego typu podejrzeniu należy obserwować objawy towarzyszące – w przebiegu schorzenia ból nie ustępuje, a będzie się nasilał, dodatkowo pojawiają się gorączka i zaparcia. Jeżeli dolegliwości nie znikają po kilku godzinach, należy wezwać pomoc medyczną.

Nudności mogą się pojawić również jako wynik przyjmowanych leków – np. leczenia nowotworowego. Są również powikłaniem po radioterapii. Poza preparatami z żelazem wywołują je antybiotyki, leki psychotropowe i niesteroidowe leki przeciwzapalne (NLPZ). Są także częstym skutkiem stresu pooperacyjnego, zwłaszcza u dzieci. Występują szczególnie po zabiegach o dłuższym przebiegu, przeprowadzanych w znieczuleniu ogólnym. W każdym przypadku leczenie mdłości uzależnione jest od choroby, która je powoduje.

Wieczorne mdłości w ciąży

Nudności i wymioty są charakterystycznymi dolegliwościami po zapłodnieniu. Chociaż u większości kobiet występują rano, to zdarzają się również mdłości wieczorne w ciąży. Statystyki wskazują, że w pierwszym trymestrze cierpi na nie około 30% przyszłych mam. Pojawiają się najczęściej między 4 a 6 tygodniem, a niekiedy znikają dopiero po 20, a nawet 22 tygodniu, czyli trwają znacznie dłużej niż pierwszy trymestr. To, że nudności występują szczególnie rano, wielu ginekologów określa jako mit, ponieważ zazwyczaj towarzyszą kobietom w ciągu całego dnia.

Powodowane są m.in. przez wysokie stężenie gonadotropiny kosmówkowej (hCG), której maksymalny wzrost notuje się między 10 a 12 tygodniem ciąży. Część lekarzy z przykrymi dolegliwościami wiąże też zmieniające się stężenia innych hormonów, np. estradiolu, progesteronu i prolaktyny. Poza tym ciąża dla wielu kobiet jest stanem, w którym zmienia się całe ich życie, więc przyczyn występujących mdłości należy też szukać w aspektach psychicznych, np. braku przygotowania do macierzyństwa, stanów napięcia, lęków i obaw o nienarodzone dziecko. Badania pokazują, że zwiększa je także przyjmowanie preparatów z żelazem.

Jakie dolegliwości pojawiają się u kobiet w ciąży? Odpowiedź znajdziesz w filmie:

Zobacz film: Typowe dolegliwości w ciąży. Źródło: 36,6.

Wieczorne mdłości a dieta

Bardzo często nudności są związane z przejedzeniem lub niewłaściwą dietą. Po całodziennym spożywaniu zbyt ciężkostrawnych i tłustych posiłków pod koniec dnia mogą pojawić się przykre dolegliwości ze strony układu pokarmowego. Aby się ich pozbyć, wystarczy zmienić nawyki żywieniowe – dobre efekty da lekkostrawna dieta, na którą składa się kilka częstszych, ale mniejszych posiłków.

Niezależnie od przyczyny mdłości można próbować łagodzić domowymi sposobami. Wielu osobom pomaga gorzka czarna herbata, napar z mięty, melisy, rumianku lub dziurawca. W przypadku wystąpienia wymiotów, pomocna może okazać się herbata z imbirem, który skutecznie niweluje odruch wymiotny. Stosowane mogą być także leki przeznaczone do zmniejszenia objawów choroby lokomocyjnej.

Czy artykuł okazał się pomocny?
Tak Nie
49
23
Polecamy
PMS – jak pokonać napięcie przedmiesiączkowe?
PMS – jak pokonać napięcie przedmiesiączkowe? Dzień Dobry TVN
Czym jest rzucawka ciążowa?
Jakie są jej przyczyny i jak wyglądają objawy?
Czym jest rzucawka ciążowa? Jakie są jej przyczyny i jak wyglądają objawy? Dzień Dobry TVN
Ból żołądka w ciąży – jakie są przyczyny i jak sobie pomóc?
Ból żołądka w ciąży – jakie są przyczyny i jak sobie pomóc? TVN zdrowie
Ból żołądka – przyczyny i sposoby leczenia bólu w nadbrzuszu
Ból żołądka – przyczyny i sposoby leczenia bólu w nadbrzuszu TVN zdrowie
Komentarze (1)
Jola jolt
ja od dwóch lat miewam wieczorne mdłości,a jak się położę do łóżka to chce mi się wymiotować, muszę wysoko dać poduszkę i po pewnym czasie mi to przechodzi -występuje wtedy przyśpieszony oddech i mocne kołatanie serca, wszystkie wyniki mam prawidłowe ,robiłam nawet kolonoskopię oraz gastroskopię ,wyniki z krwi ,cukier, mocznik -wszystko jest w jak najlepszym porządku, nie mam pojęcia co mi jest. USG jamy brzusznej miałam 3 lata temu i było idealne.
Czytaj całość
Nie przegap
Wrzody żołądka - dlaczego dokuczają jesienią? Czy domowe leczenie jest skuteczne?
Wrzody żołądka - dlaczego dokuczają jesienią? Czy domowe leczenie jest skuteczne?
Serce płucne a przerost prawej komory serca – jak rozpoznać? Objawy i leczenie
Serce płucne a przerost prawej komory serca – jak rozpoznać? Objawy i leczenie
Koper włoski – składniki odżywcze, właściwości lecznicze
Koper włoski – składniki odżywcze, właściwości lecznicze
Jakie witaminy działają na trądzik? Gdzie występują naturalnie?
Jakie witaminy działają na trądzik? Gdzie występują naturalnie?
Jakie są objawy egzemy? Kryteria rozpoznania atopowego zapalenia skóry
Jakie są objawy egzemy? Kryteria rozpoznania atopowego zapalenia skóry
Ostre zapalenie migdałków podniebiennych i gardła
Ostre zapalenie migdałków podniebiennych i gardła