Polub nas na Facebooku
Czytasz: Wiarygodność testów ciążowych. Po ilu dniach można zrobić test ciążowy?
menu
Polub nas na Facebooku

Wiarygodność testów ciążowych. Po ilu dniach można zrobić test ciążowy?

Test ciążowy dzieli się na trzy rodzaje. Laboratoryjne testy krwi są bardzo dokładne i wykrywają ciążę ze 100% skutecznością nawet tydzień po zapłodnieniu. Można wykonać także laboratoryjne testy moczu , które wykrywają ciążę 10 dni po zapłodnieniu i domowe testy ciążowe.

Działanie testów ciążowych opiera się na wykryciu obecności gonadotropiny kosmówkowej (hCG). Hormon ten świadczy o zapłodnieniu i produkowany jest od pierwszych dni trwania ciąży. Testy ciążowe sprawdzają obecność hCG we krwi i w moczu.

Rodzaje testów ciążowych

Do potwierdzenia lub wykluczenia ciąży wykorzystać można trzy rodzaje testów ciążowych:

  • laboratoryjny test krwi - wykrywa ciążę 7 dni po zapłodnieniu; stwierdza wiek ciąży poprzez dokładny pomiar stężenia hCG we krwi; jest to w 100% skuteczny; kosztuje około 30 zł;
  • laboratoryjny test moczu - wykrywa ciążę 7-10 dni po zapłodnieniu; do badania najlepiej nadaje się pierwszy poranny mocz, gdyż jest najbardziej skoncentrowany i w nim znajduje się w nim największe stężenie hCG; kosztuje około 20 zł.
  • domowy test ciążowy - do przeprowadzenia samodzielnie; do badania wykorzystuje się próbkę moczu (najlepiej porannego); możliwy do nabycia w aptece, a nawet drogerii; wiarygodność testu sięga około 90-95%; kosztuje kilkanaście złotych; czas oczekiwania na wynik to kilka minut; wykrywa ciążę 10-14 dni po zapłodnieniu; może nie być wiarygodny, gdy przeprowadzająca go kobieta stosuje kurację hormonalną; picie dużych ilości płynów przed wykonaniem testu może obniżyć stężenie hCG w moczu do poziomu, który nie będzie już wykrywany przez test.

Rodzaje domowych testów ciążowych

W każdym opakowaniu z domowym testem ciążowym znajduje się instrukcja użycia, zgodnie z którą trzeba się uprzednio zapoznać. Czas pomiędzy pobraniem próbki, a wykonaniem testu ciążowego to maksymalnie 15 minut. Po tym czasie mocz nie nadaje się do testowania. Na wynik testu czeka się 1-5 minut. Spośród domowych testów ciążowych wyróżnia się:

  • test ciążowy paskowy - polega na zanurzeniu końcówki testu w zebranym do suchego, czystego pojemnika moczu;
  • test ciążowy strumieniowy - można wykonać na dwa sposoby: końcówkę absorbującą testu umieszcza się w strumieniu moczu do momentu całkowitego zamoczenia lub próbkę moczu zbiera się do czystego, suchego pojemnika, a następnie przez 10 sekund zanurza w nim końcówkę absorbującą;
  • test ciążowy płytkowy - ma postać plastikowego prostokąta z dwoma okienkami: mniejszy jest miejscem, na które nakrapia się mocz przy użyciu pipety, w większym prostokątnym odczytuje się wyniki;
  • test ciążowy cyfrowy - zaawansowana wersja testów paskowych i strumieniowych, która różni się sposobem odczytu wyników; zamiast pola, na którym wybarwiają się kreski, ma cyfrowy wyświetlacz, gdzie pojawia się wynik w formie + / - lub komunikatu pregnant/not pregnant.

Zobacz także: Objawy ciąży – co świadczy o zapłodnieniu i kiedy najlepiej zrobić test ciążowy?

Jak interpretować wynik domowego testu ciążowego? Wiarygodność testów ciążowych

Rezultat testu ciążowego pojawia się w postaci linii w obszarze kontrolnym. Dwie kreski to wynik pozytywny, jedna kreska - negatywny. Jeśli na teście nie pojawiła się żadna kreska, oznacza to konieczność powtórzenia go, ponieważ został nieprawidłowo wykonany. Zazwyczaj dochodzi do tego z powodu zbyt niewielkiej ilości moczu wprowadzonego na test.

Jeśli w teście ciążowym oprócz jednej wyraźnej czerwonej kreski widoczna jest druga jasna kreska to w większości przypadków oznacza wynik pozytywny. Warto sprawdzić wiarygodność testu i najlepiej go powtórzyć. Dobrze kupić test innej firmy niż ten dotychczas stosowany. Poleca się skonsultowanie wyniku z ginekologiem, który zweryfikuje go specjalistycznymi badaniami - zleci pobranie krwi i wykona dopochwowe badanie USG. Intensywność zabarwienia kresek wskazujących na ciążę determinowana jest wiekiem ciąży i momentem przeprowadzenia testu (zwłaszcza, jeśli robiony jest krótko po owulacji).

Jeśli kobieta uzyska wynik pozytywny, a po powtórzeniu go po upływie kilku dni jest on ujemny, świadczy to, że doszło do zapłodnienia, lecz zarodek nie zagnieździł się w macicy.

Rzadko zdarza się błędny rezultat. Może być on spowodowany zbyt wczesnym przeprowadzeniem testu.

Na wynik mogą wpłynąć zażywane leki, takie jak tabletki przeciwalergiczne, nasenne, uspokajające, stosowane przy chorobie Parkinsona i w leczeniu niepłodności, przeciwkonwulsyjne i diuretyki, a także niedawno przebyta ciąża, ciąża ektopowa, torbiele na jajniku i menopauza.

Po jakim czasie zrobić test ciążowy?

Z wykonaniem testu ciążowego nie wolno się spieszyć. Na pewno nie będzie wiarygodny, gdy zrobiony zostanie po kilku dniach od stosunku, nawet jeśli doszło do zapłodnienia. Najlepszym terminem do przeprowadzenia testu ciążowego jest dzień spodziewanej miesiączki (w przypadku regularnych cykli). Jeśli nie wykaże ciąży, należy poczekać kolejne dwa dni i ponownie go przeprowadzić. Odpowiednim terminem do zrobienia testu jest też 9-10 dni od stosunku. Po tym czasie zarodek zagnieżdża się w endometrium, co zapoczątkowuje wydzielanie hCG.

Zobacz film: Ćwiczenia w czasie ciąży. Źródło: Dzień Dobry TVN

Czy artykuł okazał się pomocny?
Tak Nie
12
1
Komentarze (0)
Nie przegap
Borowik – jakie są rodzaje borowików? Które są jadalne, a które trujące?
Borowik – jakie są rodzaje borowików? Które są jadalne, a które trujące?
Kozak, koźlak (grzyb jadalny) - rodzaje. Jak rozpoznać? Z czym można pomylić?
Kozak, koźlak (grzyb jadalny) - rodzaje. Jak rozpoznać? Z czym można pomylić?
Goryczak żółciowy – co to za grzyb? Jak go rozpoznać? Czy jest jadalny?
Goryczak żółciowy – co to za grzyb? Jak go rozpoznać? Czy jest jadalny?
Podgrzybek zajączek - jak wygląda? Czy ten grzyb jest trujący?
Podgrzybek zajączek - jak wygląda? Czy ten grzyb jest trujący?
Krosty na brzuchu – jakie mogą być przyczyny ich pojawienia się?
Krosty na brzuchu – jakie mogą być przyczyny ich pojawienia się?
Kiwano - afrykański owoc o unikalnym smaku. Właściwości zdrowotne, wartości odżywcze i zastosowanie w kuchni
Kiwano - afrykański owoc o unikalnym smaku. Właściwości zdrowotne, wartości odżywcze i zastosowanie w kuchni