Polub nas na Facebooku
Czytasz: Test ciążowy z krwi – po ilu dniach go zrobić i jak rozumieć wyniki?
menu
Polub nas na Facebooku

Test ciążowy z krwi – po ilu dniach go zrobić i jak rozumieć wyniki?

NAN

Fot: fotolia.com

Test ciążowy z krwi pozwala ocenić stężenie gonadotropiny kosmówkowej – hormonu wytwarzanego w organizmie kobiety po zapłodnieniu. Badanie to jest bardziej wiarygodne niż domowe testy ciążowe z moczu. Istnieją 2 rodzaje testu ciążowego z krwi.

Najważniejszą zaletą testu ciążowego z krwi jest jego dokładność. Wiąże się to z szybszą możliwością stwierdzenia lub wykluczenia ciąży niż przy teście z moczu. Dotyczy to jednak tylko testu ilościowego. Wiarygodność testu jakościowego, podobnie jak testu z moczu, zależy od jego skalibrowania na konkretne stężenie hormonu. Test ilościowy może także pomóc w wykryciu powikłań ciąży.

Badanie z krwi

Test ciążowy z krwi polega na ocenieniu poziomu gonadotropiny kosmówkowej (hCG) we krwi. Jest to hormon wytwarzany najpierw przez zarodek, a później przez łożysko. Pod jego wpływem ciałko żółte wytwarza progesteron umożliwiający zagnieżdżenie się zarodka w błonie śluzowej macicy i utrzymanie ciąży. Wytwarzanie hCG wzrasta gwałtownie w pierwszych tygodniach od momentu poczęcia – jej stężenie podwaja się co 48–72 godziny. Największe ilości są produkowane w ok. 11-13 tygodniu ciąży. Potem jej wytwarzanie spada, wraz ze stopniowym zanikaniem ciałka żółtego. Poziom gonadotropiny kosmówkowej we krwi wyraża się w tzw. jednostce międzynarodowej (IU), czyli jednostce aktywności substancji biologicznie czynnych. U kobiet niebędących w ciąży wynosi on mniej niż 5 mIU/ml, a u kobiet po menopauzie – ok. 9,5 mIU/ml.

Test ciążowy z krwi – rodzaje

Są dwa typy testu ciążowego z krwi: jakościowy i ilościowy. Pierwszy z nich polega na ocenieniu, czy stężenie gonadotropiny kosmówkowej we krwi przekroczyło 25 mIU/ml. Wynik pozytywny najczęściej oznacza ciążę.

Ilościowe badanie stężenia hCG pozwala ocenić dokładną ilość hormonu we krwi. Przyjmuje się, że wynik wskazujący stężenie poniżej 10 mIU/ml pozwala z dużym prawdopodobieństwem wykluczyć ciążę, a potwierdza ją wynik powyżej 25 mIU/ml. Jeżeli stężenie hCG mieści się między 10 a 25 mIU/ml, to wynik jest niejednoznaczny. Jednak ponieważ w pierwszych tygodniach ciąży wytwarzanie hormonu gwałtownie rośnie w przeciągu kilku dni, odpowiedź może dać kolejne badanie, powtórzone kilka dni później.

Zobacz film i dowiedz się jakie mogą być pierwsze objawy ciąży:

Zobacz film: Jak rozpoznać pierwsze dni ciąży? Źródło: 36,6.

Badanie ilościowe jest stosowane nie tylko jako test ciążowy. Ponieważ stężenie gonadotropiny rośnie do 11 tygodnia, a potem spada, na podstawie wyniku można ocenić w przybliżeniu wiek ciąży.

Poziom hCG w kolejnych tygodniach ciąży, licząc od ostatniej miesiączki, wynosi:

  • 3 tydzień: 5–50 mIU/ml,
  • 4 tydzień: 5–426 mIU/ml,
  • 5 tydzień: 18–7,340 m mIU/ml,
  • 6 tydzień: 1,080–56,500 mIU/ml,
  • 7–8 tydzień: 7,650–229,000 mIU/ml,
  • 9–12 tydzień: 25,700–288,000 mIU/ml,
  • 13–16 tydzień: 13,300–254,000 mIU/ml,
  • 17–24 tydzień: 4,060–165,400 mIU/ml,
  • 25–40 tydzień: 3,640–117,000 mIU/ml.

Badania jakościowe i badania moczu nie wskazują poziomu hCG.

Kiedy zrobić test ciążowy z krwi?

Test ciążowy z krwi pozwala rozpoznać ciążę nieco szybciej niż test z moczu. Informację o ewentualnej ciąży można uzyskać dzięki niemu w przeciągu 7–12 dni od prawdopodobnego zapłodnienia. Tymczasem uzyskanie prawidłowego wyniku z domowego testu ciążowego na mocz jest zależne od jego czułości. By wynik był jak najbardziej miarodajny, zaleca się, by taki test wykonywać po 14 dniach od pierwszego dnia spodziewanej miesiączki. Należy jednak pamiętać, że na wynik testu ciążowego z krwi trzeba zaczekać ok. 48 godzin, podczas gdy wynik testu z moczu uzyskuje się od razu.

Test ciążowy z krwi – wyniki

Żaden test nie daje absolutnej pewności. Negatywny wynik testu ciążowego z krwi najczęściej oznacza brak ciąży. Może on też jednak oznaczać, że badanie zostało wykonane zbyt wcześnie i w organizmie nie ma jeszcze zbyt wysokiego stężenia hCG. Ponieważ wytwarzanie hormonu bardzo szybko wzrasta, wynik można zweryfikować, powtarzając badanie kilka dni później.

Zobacz film: Zmiany w ciele kobiety ciężarnej. Źródło: 36,6

Wynik pozytywny również może być fałszywy. Dzieje się tak w niektórych stanach zdrowotnych, kiedy organizm kobiety produkuje przeciwciała, zbudowane częściowo z fragmentów cząsteczek hCG.

Nieco inaczej wygląda interpretacja wyniku ilościowego badania stężenia hCG. Wykazany w nim poziom hormonu też może być błędny. Może jednak oznaczać także poważne problemy. Stężenie hCG nieadekwatnie niskie do podejrzewanego wieku ciąży występuje przy ciąży pozamacicznej i kiedy jajo płodowe jest puste. Zbyt wysokie może być objawem zaśniadu groniastego (patologiczny rozrost łożyska) albo zespołu Downa. Z tego względu lekarze często zalecają regularne monitorowanie stężenia gonadotropiny kosmówkowej, jeżeli istnieje ryzyko powikłań ciąży. Nie zawsze jednak nieodpowiedni poziom hCG musi być powodem do niepokoju. Czasami może on po prostu oznaczać błąd w szacowaniu wieku ciąży. Wysokie stężenie hormonu towarzyszy również ciąży mnogiej.

Czy artykuł okazał się pomocny?
Tak Nie
162
26
Polecamy
Jaki jest najszybszy test ciążowy dający wiarygodne wyniki?
Jaki jest najszybszy test ciążowy dający wiarygodne wyniki? Dzień Dobry TVN
Pozytywny test ciążowy a brak ciąży.
Czy test ciążowy może oszukać?
Pozytywny test ciążowy a brak ciąży. Czy test ciążowy może oszukać? Dzień Dobry TVN
Wiarygodność testów ciążowych.
Po ilu dniach można zrobić test ciążowy?
Wiarygodność testów ciążowych. Po ilu dniach można zrobić test ciążowy? TVN zdrowie
Beta hCG – normy, wyniki
Beta hCG – normy, wyniki TVN zdrowie
Komentarze (2)
Julita
Ostatnia miesiączkę miałam 02.09 cykle 28 dniowe kochalismy się z mężem 14.09 oczywiście z wytryskiem dzisiaj rano zrobiłam test ciążowy ale niestety wyszedł negatywny, bolą mnie piersi prawy jajnik istnieje możliwość że test został wykonany za wcześnie?
Czytaj całość
Natalia 123
Ja robiłam to 3 dni temu i mój chłopak mi się spuścił do środka czy jestem w ciąży???
Czytaj całość
Nie przegap
Krosty na brzuchu – jakie mogą być przyczyny ich pojawienia się?
Krosty na brzuchu – jakie mogą być przyczyny ich pojawienia się?
Borowik – jakie są rodzaje borowików? Które są jadalne, a które trujące?
Borowik – jakie są rodzaje borowików? Które są jadalne, a które trujące?
Ognisko hipodensyjne – o czym świadczy taka zmiana?
Ognisko hipodensyjne – o czym świadczy taka zmiana?
Gnida, czyli jajo wszy – jak wygląda i jak się jej skutecznie pozbyć?
Gnida, czyli jajo wszy – jak wygląda i jak się jej skutecznie pozbyć?
Podgrzybek zajączek - jak wygląda? Czy ten grzyb jest trujący?
Podgrzybek zajączek - jak wygląda? Czy ten grzyb jest trujący?
Czerwona plamka na oku. Przyczyny i leczenie
Czerwona plamka na oku. Przyczyny i leczenie