Polub nas na Facebooku
Czytasz: USG tarczycy – wskazania, przygotowanie do badania, jego przebieg
menu
Polub nas na Facebooku

USG tarczycy – wskazania, przygotowanie do badania, jego przebieg

NAN

Fot: sebra / fotolia.com

USG tarczycy to jedno z pierwszych badań, które przeprowadza się podczas diagnozowania chorób tego gruczołu. Nie zajmuje zbyt wiele czasu, jest nieinwazyjne, bezpieczne i stosunkowo tanie. Nie wymaga także żadnych przygotowań.

Zanieczyszczone powietrze, niezdrowa dieta i siedzący tryb życia to ogromne wyzwania dla naszego organizmu. Na przykre konsekwencje szczególnie narażona jest tarczyca. Pacjenci coraz częściej uskarżają się na problemy z tym niewielkim gruczołem. USG tarczycy należy do badań, które w łatwy i precyzyjny sposób są w stanie określić stan narządu i skalę zmian.

Badanie USG tarczycy

Istnieje cały zespół objawów, który powinien wzbudzić nasz niepokój i zwrócić uwagę na kondycję gruczołu tarczycy. Symptomy pomogą nam ocenić, czy mamy do czynienia z jej niedoczynnością czy nadczynnością. W pierwszym przypadku będzie to zwłaszcza osłabienie, ciągłe poczucie zmęczenia, obniżony nastrój, zaburzenia pamięci, tycie, zaparcia, nadciśnienie tętnicze czy pogorszenie stanu skóry. Nadczynność tarczycy charakteryzuje się – nadmiernym poceniem, drżeniem palców, dusznością na skutek powiększenia i ucisku tarczycy na drogi oddechowe, zaburzenia trawienia, a u kobiet może występować także rozregulowanie cyklu miesiączkowego.

Do specjalisty należy zgłosić się bezpośrednio po zaobserwowaniu charakterystycznych zmian w organizmie – szybka diagnoza pozwala na podjęcie właściwego leczenia, a czas w tym przypadku ma naprawdę olbrzymie znaczenie. Lekarz, obok standardowych badań krwi, zaleci wtedy przeprowadzenie USG tarczycy – szczególnym powodem będzie zwiększenie obwodu szyi albo wyczuwanie zmian w trakcie badania palpacyjnego. Dzięki USG można w łatwy i bezpieczny sposób uzyskać obraz gruczołu – ocenić jego stan, rozmiar, położenie oraz obecność guzków i torbieli, które często mogą być związane z występowaniem wyżej wymienionych objawów. Jeżeli USG wykaże niepokojące zmiany, lekarz zaordynuje inne badania, które pozwolą określić ich charakter. Niezwykle pomocna okaże się biopsja gruczołu.

Zobacz film: Jak wygląda tarczyca zdrowa i z Hashimoto. Źródło: 36,6

Przygotowanie do USG tarczycy

Samo badanie jest nieinwazyjne i bezbolesne i zazwyczaj nie zajmuje dużo czasu. Do USG nie trzeba przygotowywać się w żaden konkretny sposób. Jeżeli wcześniej przechodziliśmy inne badania (np. badanie poziomu TSH), powinniśmy wziąć ich wyniki ze sobą, koniecznie załączmy do nich również wyniki poprzednich badań obrazowych. Pozwolą lepiej ocenić stan gruczołu i dobrać odpowiednie leczenie. Wbrew obiegowej opinii, nie trzeba być na czczo podczas USG tarczycy – ewentualny posiłek raczej nie będzie miał wpływu na jego wynik, jednak lepiej zachować umiar i zjeść coś lekkiego. Ultradźwięki są całkowicie bezpieczne dla wszystkich – w tym dla osób starszych i kobiet w ciąży.

Jak wygląda USG tarczycy?

Badanie wykonywane jest na leżąco, lekarz smaruje szyję i fragment klatki piersiowej żelem, a następnie porusza po nim głowicą urządzenia. Obraz jest na bieżąco pokazywany na monitorze aparatu ultrasonograficznego. Wyniki USG tarczycy są dostępne niemal natychmiast w postaci zdjęć oraz ich opisu. Badanie pozwala ocenić objętość gruczołu, stwierdzić obecność wola lub torbieli tarczycy. Nie umożliwia określenia charakteru wszystkich zmian, może jednak wspomóc diagnostykę – większość zmian złośliwych jest ciemniejsza od pozostałych tkanek, widoczne zwapnienia świadczą z kolei o wysokim prawdopodobieństwie wystąpienia niektórych nowotworów. W obrazie USG widoczne są również nacieki na pobliskie węzły chłonne, a także granice zmian. Wszelkie nieprawidłowości wykryte za pomocą USG muszą być poddane dalszej diagnostyce. USG tarczycy w zapaleniu tarczycy.

Zobacz film: Jak rozpoznać, że tarczyca choruje? Źródło: Stylowy Magazyn

Zapalenie tarczycy to poważna choroba, która może doprowadzić do nieodwracalnych problemów z tym narządem. Bardzo często to ona jest odpowiedzialna za niedoczynność gruczołu i wszystkie konsekwencje z nią związane. Przewlekła forma zapalenia tarczycy nosi nazwę choroby Hashimoto i ma podłoże autoimmunologiczne. Cierpi na nią około 2% społeczeństwa, chorzy często nie zdają sobie sprawy z prawdziwego źródła swojego problemu. Badanie USG pozwala na bieżącą ocenę stanu zdrowia chorego i obserwowanie zmian, które przynosi leczenie, dzięki czemu może być jeszcze bardziej efektywne.

Kiedy przeprowadzić USG tarczycy?

Niestety, problemy z tarczycą stają się chlebem powszednim coraz większego grona osób. Przed niektórymi czynnikami jesteśmy się w stanie uchronić, inne są jednak od nas niezależne. Z tego powodu dołączenie badania USG tarczycy do zestawu regularnie przeprowadzanych analiz może uchronić nas przed poważnymi konsekwencjami. Choroby tarczycy dają objawy, które mogą być przez nas zlekceważone albo błędnie zinterpretowane. Olbrzymią zaletą USG tarczycy są jego nieinwazyjność, niska cena oraz łatwa dostępność – bez problemu wykonamy je w większości przychodni dysponujących aparatem USG. Dzięki niemu możemy zdiagnozować choroby we wczesnym stadium i w porę zapobiec ich rozwojowi.

Zobacz film: Zastosowanie badania USG. Źródło: 36,6


Czy artykuł okazał się pomocny?
Tak Nie
248
5
Polecamy
USG tarczycy – jak wygląda badanie?
USG tarczycy – jak wygląda badanie? TVN zdrowie
Rak szyjki macicy - przyczyny, objawy i sposoby leczenia choroby
Rak szyjki macicy - przyczyny, objawy i sposoby leczenia choroby Dzień Dobry TVN
6 badań, które powinna wykonać każda kobieta.
Kiedy najlepiej się na nie zgłosić? 
6 badań, które powinna wykonać każda kobieta. Kiedy najlepiej się na nie zgłosić?  Dzień Dobry TVN
Biopsja tarczycy – interpretacja wyników, przebieg i skutki uboczne badania
Biopsja tarczycy – interpretacja wyników, przebieg i skutki uboczne badania TVN zdrowie
Komentarze (0)
Nie przegap
"Najczęstszym błędem jest podnoszenie nóżek do góry". Ekspert radzi, jak przewijać dziecko
"Najczęstszym błędem jest podnoszenie nóżek do góry". Ekspert radzi, jak przewijać dziecko
Zapalenie zatok – jak odróżnić je od przeziębienia? Objawy i leczenie stanu zapalnego zatok
Zapalenie zatok – jak odróżnić je od przeziębienia? Objawy i leczenie stanu zapalnego zatok
Ognisko hipodensyjne – o czym świadczy taka zmiana?
Ognisko hipodensyjne – o czym świadczy taka zmiana?
Poziome ustawienie kości krzyżowej, co to jest?
Poziome ustawienie kości krzyżowej, co to jest?
Strofantyna – gdzie kupić zapomniany lek nasercowy?
Strofantyna – gdzie kupić zapomniany lek nasercowy?
Jakie rozmiary może mieć penis? Jak go zmierzyć? 
Jakie rozmiary może mieć penis? Jak go zmierzyć?