Polub nas na Facebooku
Czytasz: Uczulenie na słońce: przyczyny, objawy, leczenie. Sprawdź, jak sobie poradzić z alergią
menu
Polub nas na Facebooku

Uczulenie na słońce: przyczyny, objawy, leczenie. Sprawdź, jak sobie poradzić z alergią

Getty Images

Czy można mieć alergię na słońce? Okazuje się, że tak, a dowodem mogą być pokrzywki czy pęcherze, które pojawiają się na skórze po ekspozycji na słońcu. Jak sobie z nią poradzić? Podpowiadamy!

Jedni mogliby opalać się niemal bez przerwy, drudzy promieni słonecznych unikają jak ognia. Warto jednak wiedzieć, że już samo wyjście na spacer czy uprawianie sportu na zewnątrz wiąże się z ekspozycją na słonce, a co za tym idzie możliwością nie tylko zdobycia brązowego odcienia skóry, lecz także poparzeń czy… alergii. Zastanawiasz się, czy naprawdę można być uczulonym na słońce? Okazuje się, że tak. Jak rozpoznać u siebie tego typu reakcję alergiczną, dlaczego ona powstaje i jak ją leczyć? Kluczowe informacje znajdziesz w naszym artykule.

Przeczytaj też: Właściwa pielęgnacja skóry przy opalaniu

Uczulenie na słońce – przyczyny

Alergia na słońce może mieć wiele przyczyn. Najczęściej jednak mamy do czynienia z typowym, samoistnym uczuleniem. Pojawia się ono szczególnie wtedy, gdy po długim jesienno-zimowym okresie ponownie mamy kontakt ze słońcem. Nasza skóra nie zdążyła wytworzyć jeszcze odpowiedniej ilości melaniny, czyli barwnika, który między innymi chroni skórę właśnie przed promieniowaniem UV.

Kolejnym powodem występowania alergii na słońce jest reakcja fotoalergiczna. Pojawia się ona zazwyczaj po spożyciu substancji uwrażliwiających nasz organizm na promieniowanie, czyli na przykład po zażyciu niektórych leków, ziół, alkoholu czy po zastosowaniu niektórych kosmetyków, w tym także perfum. Przeważnie na opakowania lub ulotkach różnego rodzaju produktów znajduje się informacja, jeśli po przyjęciu danego środka nie powinno się brać słonecznych kąpieli. Warto jednak wiedzieć, że leki hormonalne, moczopędne, na nadciśnienie tętnicze, antybiotyki czy aspiryna mogą być przyczyną występowania podrażnień po wyjściu na słońce. Na słońce nie powinny wystawiać się również osoby po zabiegach kosmetycznych – szczególnie peelingach chemicznych, mikrodermabrazji czy depilacji laserowej.

Zażywając kąpieli słonecznych nie można oczywiście zapomnieć o wysokich filtrach – dzięki nim można zapobiec wystąpieniu samoistnego uczulenia. Dobrze jest również zadawać sobie sprawę, że łapanie promieni społecznych między godziną 12:00 a 15:00 raczej również nie przyniesie niczego dobrego.

Przeczytaj też: Swędzenie skóry po opalaniu – jak je złagodzić?

Uczulenie na słońce – objawy

Jak można rozpoznać u siebie alergię na słońce? Jednym z najczęściej pojawiających się symptomów są zmiany, które mogą przypominać pokrzywkę. Czerwone plamy w duecie z mniejszymi lub większymi pęcherzami. Dodatkowo przy słonecznej reakcji alergicznej może pojawić się też tradycyjna swędząca wysypka – wyjdzie ona dość prędko w miejscach, które miały dłuższy kontakt ze słońcem. Czy zmiany skórne to jedyne objawy uczulenia na słońce? Niestety nie. Bardzo często tego typu reakcjom towarzyszy również gorączka, dreszcze czy zmęczenie. Warto również wiedzieć, że alergia nie zawsze musi pojawić się po pierwszej ekspozycji na słońce (wyjątkiem będzie ta spowodowana zażyciem niektórych leków, zastosowaniem kosmetyków czy w wyniku podrażnienia po zabiegu kosmetycznym). Wiedź także, że objawy reakcji alergicznej znikają zazwyczaj do 7 dni po wystąpieniu. Jeśli będą utrzymywać się dłużej, należy skontaktować się z lekarzem. Poza tym, gdy pojawiła się u ciebie zmiana alergiczna, w tym czasie musisz unikać kontaktu ze słońcem.

Przeczytaj też: Zasady bezpiecznego opalania, czyli jak się opalać, żeby nie wyrządzić sobie szkód

Uczulenie na słońce – leczenie

W jaki sposób można leczyć alergię na słońce? Najskuteczniejszą metodą będzie oczywiście całkowite wyeliminowanie kontaktu ze słońcem, choć jak wiadomo, jak to misja niemal niemożliwa. Niemniej polecamy przynajmniej starać się go unikać. W przeciwnym razie narazimy siebie na większy dyskomfort, ponieważ alergia może się pogłębiać. Co jeszcze można zrobić? Warto oczywiście udać się do dermatologa, który oceni podrażnienia i poleci odpowiednią terapię. Jeśli jednak nie masz opcji, by wybrać się do specjalisty lub zmiany są naprawdę niewielkie, możesz użyć maści z cynkiem lub preparatów przeznaczonych właśnie dla skóry podrażnionej słońcem. Pomocne okaże się także popularne wapno oraz balsamy silnie nawilżające.

Zobacz film: Dieta i suplementy przyspieszają opalanie?

Źródło: Dzień Dobry TVN

Czy artykuł okazał się pomocny?
Tak Nie
0
0
Komentarze (0)
Nie przegap
Maślak sitarz – co to za grzyb? Gdzie można go spotkać? W jakiej postaci smakuje najlepiej?
Maślak sitarz – co to za grzyb? Gdzie można go spotkać? W jakiej postaci smakuje najlepiej?
Gąska (grzyb jadalny) - jak wygląda? W jaki sposób go przyrządzić?
Gąska (grzyb jadalny) - jak wygląda? W jaki sposób go przyrządzić?
Borowik – jakie są rodzaje borowików? Które są jadalne, a które trujące?
Borowik – jakie są rodzaje borowików? Które są jadalne, a które trujące?
Kiwano - afrykański owoc o unikalnym smaku. Właściwości zdrowotne, wartości odżywcze i zastosowanie w kuchni
Kiwano - afrykański owoc o unikalnym smaku. Właściwości zdrowotne, wartości odżywcze i zastosowanie w kuchni
O czym może świadczyć zgrubienie za uchem?
O czym może świadczyć zgrubienie za uchem?
Jakie rozmiary może mieć penis? Jak go zmierzyć? 
Jakie rozmiary może mieć penis? Jak go zmierzyć?