Polub nas na Facebooku
Czytasz: Zasady bezpiecznego opalania, czyli jak się opalać, żeby nie wyrządzić sobie szkód
menu
Polub nas na Facebooku

Zasady bezpiecznego opalania, czyli jak się opalać, żeby nie wyrządzić sobie szkód

słońce

Fot. Royalty-free / Getty Images

Słońce jest nam potrzebne – promienie słoneczne poprawiają nastrój, pozytywnie wpływają na skórę, zapobiegają rozwojowi czerniaka, wzmacniają kości, ale trzeba umieć z nich korzystać. Jak bezpiecznie się opalać? O czym należy pamiętać wystawiając się na słońce?

Przede wszystkim należy zadbać o dobry krem z filtrem UVA i UVB, który ochroni skórę. Na słońce najlepiej wychodzić do godziny 11 oraz po godzinie 16, kiedy promieniowanie nie jest zbyt intensywne. Bardzo ważna jest także ochrona oczu – należy bezwzględnie kupić dobre okulary przeciwsłoneczne, najlepiej u optyka, tak, by mieć gwarancję, że ochronią oczy przed nadmiarem promieniowania, które może uszkodzić wzrok. Latem powinniśmy chronić przed słońcem twarz i głowę. W tym celu można używać mocniejszych kremów z filtrem na twarz, a na głowę założyć można kapelusz. Popularne ostatnią stają się parasole chroniące nie przed deszczem, ale przed słońcem.

Dlaczego warto stosować kremy z filtrem? Co nam daje ochrona przed słońcem? Sprawdźcie na filmie:

Zobacz film: Dlaczego kremy z filtrem są takie ważne? Źródło: 36,6

Bardzo ważne jest, aby pamiętać o ochronie dłoni, stóp i paznokci przed promieniowaniem. Paznokcie, ze względu na swoją przezierność dla światła UV, potrafią skrywać znamiona barwnikowe, które pod wpływem słońca mogą przekształcić się w czerniaka. Ochrona dłoni przed słońcem ma jeszcze jeden ważny aspekt – dzięki temu unikniemy szybszego starzenia się skóry dłoni.

Polecamy: Czerniak paznokcia – objawy i przyczyny czerniaka podpaznokciowego

Będąc na słońcu, a więc także i na świeżym powietrzu, należy zadbać o ruch. Spacery, aktywny wypoczynek, pływanie w połączeniu z promieniami słońca sprawią, że w naszym organizmie zaczną wydzielać się endorfiny, czyli hormony szczęścia. Bardzo często latem jesteśmy mniej ospali, mamy więcej energii, co zawdzięczamy właśnie słońcu. Niestety – wielogodzinne opalanie, często bez odpowiedniej ochrony przyspiesza proces starzenia się skóry, powoduje powstawanie zmarszczek, czerniaka (czyli nowotworu skóry), a także może być przyczyną udarów. 

Jednak kto z nas nie lubi leżeć i czytać na słońcu? To chyba najpopularniejsza forma spędzania wolnego czasu podczas upalnych weekendów. Najbezpieczniej jest na słońce wystawić tylko część ciała, np. nogi, podczas gdy tułów i głowa schowane są w cieniu. W upalne dni należy zadbać o odpowiednie nawodnienie organizmu oraz... skóry. Po opalaniu powinno się wziąć prysznic, a następnie nawilżyć skórę preparatem po opalaniu, który zawiera wyciąg z aloesu, mocznik, alantoinę. Odpowiednie nawilżenie ciała sprawi, że nasz naskórek będzie się wolniej złuszczał, przez co my będziemy mogli cieszyć się piękną opalenizną dużo dłużej!

Opalanie - co wiesz o kąpielach słonecznych? Czy opalanie jest zdrowe?

Odpowiedz na 10 pytań
Rozpocznij quiz

O czym należy pamiętać podczas opalania? Krótki poradnik:

  1. Smaruj skórę odpowiednimi kremami z filtrem. Pamiętaj, aby dobrać ich „moc” do rodzaju karnacji. Na pierwsze opalanie lepiej jest wybrać mocniejszy krem, aby uniknąć oparzeń. Opalać skórę powinno się powoli, wszelkie przyspieszacze nie są zalecane.
  2. Kąpiąc się w wodzie należy albo wybrać krem z filtrem, który jest wodoodporny, albo po kąpieli znowu posmarować ciało. Pamiętaj także, że działanie kremów ma swój limit czasowy – często należy posmarować się ponownie po upływie 4 godzin.
  3. Chroń głowę i oczy i dłonie.
  4. Unikaj słońca w godzinach 11-16. Wtedy powinno przebywać się głównie w cieniu.
  5. Przed słońcem powinno się chronić także włosy, uszy oraz usta. W sklepach dostępne są pomadki ochronne oraz specjalne maski do włosów. Pamiętaj także o nasmarowaniu uszu – to w ich okolicach bardzo często rozwija się czerniak.

Polecamy także film, w jaki sposób przygotować skórę do opalania:

Zobacz film: Jak przygotować skórę do opalania? Źródło: Stylowy Magazyn


Czy artykuł okazał się pomocny?
Tak Nie
136
15
Komentarze (0)
Nie przegap
Maślak sitarz – co to za grzyb? Gdzie można go spotkać? W jakiej postaci smakuje najlepiej?
Maślak sitarz – co to za grzyb? Gdzie można go spotkać? W jakiej postaci smakuje najlepiej?
Gąska (grzyb jadalny) - jak wygląda? W jaki sposób go przyrządzić?
Gąska (grzyb jadalny) - jak wygląda? W jaki sposób go przyrządzić?
Borowik – jakie są rodzaje borowików? Które są jadalne, a które trujące?
Borowik – jakie są rodzaje borowików? Które są jadalne, a które trujące?
Kiwano - afrykański owoc o unikalnym smaku. Właściwości zdrowotne, wartości odżywcze i zastosowanie w kuchni
Kiwano - afrykański owoc o unikalnym smaku. Właściwości zdrowotne, wartości odżywcze i zastosowanie w kuchni
O czym może świadczyć zgrubienie za uchem?
O czym może świadczyć zgrubienie za uchem?
Jakie rozmiary może mieć penis? Jak go zmierzyć? 
Jakie rozmiary może mieć penis? Jak go zmierzyć?