Polub nas na Facebooku
Czytasz: Trawa cytrynowa (palczatka cytronelowa): wartości odżywcze, właściwości lecznicze i zastosowanie
menu
Polub nas na Facebooku

Trawa cytrynowa (palczatka cytronelowa): wartości odżywcze, właściwości lecznicze i zastosowanie

Trawa cytrynowa

Fot: greenwatermelon / gettyimages.com

Trawa cytrynowa, nazywana również palczatką cytrynową, jest popularną rośliną w krajach śródziemnomorskich. Charakteryzuje się ona wieloma drogocennymi właściwościami leczniczymi, które znajdują zastosowanie w medycynie naturalnej Ameryki Południowej oraz krajów azjatyckich. Trawa cytrynowa wykazuje działanie rozkurczające, przeciwbólowe i przeciwkaszlowe. Jest także stosowana jako środek poprawiający pamięć i koncentrację. Nie bez znaczenia jest to, że najwięcej właściwości zdrowotnych wykazuje olejek lemongrasowy.

Trawa cytrynowa, zwana także palczatką cytrynową lub cytronelową, należy do roślin z rodziny wiechlinowatych. Jest ona uprawiana zarówno w krajach śródziemnomorskich, jak i na terenie Azji oraz Ameryki Południowej. Szczególnie ceniony przez zwolenników medycyny naturalnej jest olejek lemongrasowy, który produkowany jest m.in. w Gruzji, Indiach i Malezji. Olejek ten jest również cenionym surowcem na rynku perfumeryjnym. W Europie, w tym także w Polsce, trawa cytrynowa wykorzystywana jest przede wszystkim jako przyprawa.

Trawa cytrynowa – wartości odżywcze

Trawa cytrynowa jest wieloletnią rośliną, uprawianą w krajach o klimacie subtropikalnym. Do celów spożywczych wykorzystuje się pędy oraz liście trawy, które znajdują zastosowanie przede wszystkim jako dodatek do herbat. Nie bez znaczenia jest to, że roślina ta jest bogatym źródłem wielu substancji odżywczych w tym: witaminy C, tiaminy, ryboflawiny, niacyny, witaminy B6, kwasu foliowego i witaminy A. Oprócz tego w składzie trawy cytrynowej znajduje się: wapń, żelazo, magnez, fosfor i potas. Roślina ta jest również drogocennym źródłem cytralu – związku chemicznego, wykazującego działanie przeciwnowotworowe.

Trawa cytrynowa – właściwości lecznicze

Trawa cytrynowa jest popularnym surowcem zdrowotnym w medycynie ludowej w Azji oraz w Ameryce Południowej. Stanowi ona środek leczniczy, którego stosowanie polecane jest w przypadku:

  • dolegliwości żołądkowych (trawa cytrynowa wspomaga metabolizm oraz pobudza układ trawienny do pracy),
  • stanów depresyjnych (trawa cytrynowa ma właściwości uspokajające i relaksujące),
  • problemów z pamięcią i koncentracją),
  • infekcji o podłożu wirusowym lub grzybiczym (oprócz tego trawa cytrynowa pomaga zwalczać trądzik wywołany bakteriami),
  • grypy lub przeziębienia,
  • bólów mięśniowych i problemów ze stawami,
  • podwyższonego poziomu „złego” cholesterolu,
  • bólów menstruacyjnych,
  • chorób nowotworowych.

Trawa cytrynowa – zastosowanie

W Polsce trawa cytrynowa najczęściej wykorzystywana jest w postaci aromatycznej przyprawy, nadającej potrawom lekki cytrynowy posmak. Oprócz tego z rośliny można przygotować herbatę. Można ją kupić w sklepie zielarskim i przygotować samemu ze świeżych lub suszonych liści trawy cytrynowej. Tego typu napar zaleca się pić co najmniej raz dziennie. Przy czym istotne jest to, że trawa cytrynowa znajduje zastosowanie nie tylko w medycynie i w gastronomii, ale także w kosmetyce. Surowiec ten jest bardzo cenionym składnikiem wielu perfum. Ponadto trawa cytrynowa jest pomocna w leczeniu: zmian trądzikowych, grzybicy stóp oraz nadmiernego wypadania włosów. Wykazuje ona także działanie ujędrniające oraz przeciwstarzeniowe. Nie bez znaczenia jest to, że preparatów z trawą cytrynową można używać do pielęgnacji skóry dziecka.

Olejek z trawy cytrynowej – jak stosować?

Olejek z trawy cytrynowej ma bardzo szerokie zastosowanie – zarówno w medycynie, jak i w gastronomii. Można go przygotować ze świeżych, a także wysuszonych liści palczatki cytrynowej. Olejek ten odznacza się wysoką zawartością cytralu, który ma działanie przeciwnowotworowe. Nie bez znaczenia jest to, że olejek z trawy cytrynowej charakteryzuje się silnymi właściwościami: przeciwdepresyjnymi, przeciwgrzybicznymi oraz antybakteryjnymi. Wśród najpopularniejszych zastosowań olejku lemongrasowego można wymienić:

  • odstraszanie owadów,
  • rozgrzewanie mięśni (szczególnie po intensywnym wysiłku fizycznym),
  • wspomaganie leczenia chorób układu pokarmowego,
  • neutralizowanie nieprzyjemnego zapachu potu,

Nie zaleca się aplikować olejku z trawy cytrynowej bezpośrednio na skórę, ponieważ może ją podrażnić. Najlepiej używać mieszanki olejków o podobnych właściwościach. W celach relaksacyjnych można dodać kilka kropel tego olejku do kąpieli.

Zobacz film: Koktajl szpinakowy - na dobry choresterol. Źródło: 36,6.

Bibliografia:

1. Newerli-Guz J., Śmiechowska M., Piotrzkowska J., Substancje aromatyzujące jako składniki herbatek ziołowo-owocowych „Zeszyty Naukowe Akademii Morskiej w Gdyni” 2009 nr 61;

2. Anna Kiełtyka-Dadasiewicz, Barbara Sawicka, Agnieszka Ludwiczuk, Barbara Krochmal-Marczak "Możliwości uprawy trawy cytrynowej (Cymbopogon citratus (DC.) Stapf.) w Polsce w aspekcie wielokierunkowego wykorzystania surowca".


Czy artykuł okazał się pomocny?
Tak Nie
22
1
Komentarze (0)
Nie przegap
Maślak sitarz – co to za grzyb? Gdzie można go spotkać? W jakiej postaci smakuje najlepiej?
Maślak sitarz – co to za grzyb? Gdzie można go spotkać? W jakiej postaci smakuje najlepiej?
Gąska (grzyb jadalny) - jak wygląda? W jaki sposób go przyrządzić?
Gąska (grzyb jadalny) - jak wygląda? W jaki sposób go przyrządzić?
Borowik – jakie są rodzaje borowików? Które są jadalne, a które trujące?
Borowik – jakie są rodzaje borowików? Które są jadalne, a które trujące?
Kiwano - afrykański owoc o unikalnym smaku. Właściwości zdrowotne, wartości odżywcze i zastosowanie w kuchni
Kiwano - afrykański owoc o unikalnym smaku. Właściwości zdrowotne, wartości odżywcze i zastosowanie w kuchni
O czym może świadczyć zgrubienie za uchem?
O czym może świadczyć zgrubienie za uchem?
Jakie rozmiary może mieć penis? Jak go zmierzyć? 
Jakie rozmiary może mieć penis? Jak go zmierzyć?