Polub nas na Facebooku
Czytasz: Torbiel gardła – jak się objawia, jak przebiega leczenie patologicznej zmiany?
menu
Polub nas na Facebooku

Torbiel gardła – jak się objawia, jak przebiega leczenie patologicznej zmiany?

Martin Barraud/getty images

Torbiel w gardle nie przejawia charakterystycznych objawów. Różnorodnej wielkości cysta jest źródłem dyskomfortu szczególnie podczas jedzenia oraz mówienia. Leczenie torbieli na gardle przewiduje wiele metod inwazyjnych – od farmakologicznych płukanek, po iniekcje i operacje chirurgiczne.

Torbiele w gardle nierzadko rozwijają się bezobjawowo bądź manifestują dolegliwości przypominające lekkie infekcje górnych dróg oddechowych, jak chrypka czy ból przy przełykaniu. Zjawisko tego typu często opóźnia postawienie prawidłowej diagnozy i wdrożenie kompleksowego leczenia. Zaniechanie terapii bądź niewykrycie torbieli gardłowej na czas grozi niebezpiecznymi powikłaniami oraz zaostrzeniem objawów.

Torbiel w gardle

Torbiel, zwana także cystą, to patologiczna przestrzeń składająca się co najmniej z jednej komory wypełnionej płynem bądź treścią galaretowatą. Powstaje w wyniku licznych uwarunkowań nabytych lub wrodzonych. Zmiana wytwórcza tego typu pojawia się dość rzadko i najczęściej stanowi powikłanie po nawracających infekcjach górnego odcinka przewodu pokarmowego, stanach zapalnych górnych dróg oddechowych, oparzeń śluzówki gardła czy wpływu czynników środowiskowych, jak dym papierosowy, nadmierne spożycie alkoholu, wdychanie toksycznych oparów czy niewłaściwa higiena jamy ustnej. Powstawaniu patologii sprzyja również płeć męska.

Torbiel w gardle nie przejawia charakterystycznych objawów. Różnorodnej wielkości cysta jest źródłem dyskomfortu szczególnie podczas jedzenia i mówienia. Nierzadko rozwija się także bezobjawowo bądź manifestuje się w sposób łagodny, wywołując dolegliwości przypominające lekkie, powszechnie występujące infekcje dróg oddechowych, jak chrypka czy ból przy przełykaniu. Tego typu symptomy zwykle powodują małej wielkości cysty. Z kolei znacznych rozmiarów patologiczne wnęki w śluzówce gardła mogą ograniczać jego drożność czy uciskać na krtań, prowokując trudności z oddychaniem czy przełykaniem większych kęsów pożywienia. Niewielkich rozmiarów zmiany znacznie utrudniają i często opóźniają postawienie prawidłowej diagnozy i wdrożenie kompleksowego leczenia. Z kolei zaniechanie terapii bądź niewykrycie torbieli na czas grozi niebezpiecznymi powikłaniami oraz zaostrzeniem objawów.

Kuracja skierowana przeciw torbielom na gardle przewiduje wiele metod inwazyjnych – od płukanek ze specjalistycznymi lekami, przez iniekcje odprowadzające zawartość torbieli, po ich chirurgiczne usunięcie. Metodę leczenia warunkuje przede wszystkim rozmiar i lokalizacja zmiany.

Torbiel w gardle – objawy

W schorzeniu, jakim jest torbiel w gardle, objawy są na tyle mało charakterystyczne, że można je utożsamiać z wieloma chorobami, m.in. z przeziębieniem. Nierzadko dolegliwości pojawiające się wskutek cysty przypominają skutki uboczne palenia papierosów, a także stanowią konsekwencje pracy zawodowej w nieprzyjaznym środowisku, z toksycznymi chemikaliami. Zmiana najczęściej pojawia się w okolicach migdałków gardłowych, w tylnej części podniebienia, u podstawy języka oraz nosogardzieli. Bez względu na lokalizację, torbiele gardłowe wyglądem są do siebie zbliżone. Charakteryzują się niewielkim rozmiarem, żółtawym lub różowym ubarwieniem i gładką powierzchnią. Istotną rolę w manifestacji objawów odgrywa rozmiar. Cysta przeciętnej wielkości często zostaje zauważona przez przypadek, tzn. przy okazji wykonywania badań pod kątem innej choroby, ponieważ sama nie wywołuje dolegliwości. W miarę rozrostu pojawiają się objawy, takie jak:

W przypadku dzieci nowonarodzonych wrodzona torbiel manifestuje się poprzez głośny, gwiżdżący oddech, głównie za sprawą zwężenia światła gardła, ucisk jego tkanek miękkich i pobliskiej krtani.

Torbiel w gardle – leczenie

Mała cysta oraz taka, która nie wywołuje objawów, zwykle nie wymaga leczenia. Głównym zaleceniem jest wówczas regularne monitorowanie wzrostu zmiany. W przypadku rozrostu lub pojawienia się nowych, wprowadza się różnorodne metody terapeutyczne. Pierwszą zwykle jest farmakoterapia. Leki dobierane są do stanu pacjenta i mają na celu spowolnienie wzrostu torbieli w gardle oraz zmniejszenie ryzyka zawiązania się stanu zapalnego czy ropnego w jej wnętrzu. Leczenie tym sposobem obejmuje m.in.: płukanki ze środkami przeciwbakteryjnymi, smarowanie gardła preparatami o podobnym działaniu, suplementację witaminową i immunosupresyjną, a także leki zwężające naczynia krwionośne. Uzupełnieniem specjalistycznej farmakoterapii nierzadko są domowe metody, takie jak ziołowe napary i inhalacje. Na schorzenia w obrębie gardła i górnych dróg oddechowych polecane są szczególnie wyciągi z rumianku i szałwii. Torbiel w gardle wywołująca uciążliwe objawy kwalifikuje się do operacji chirurgicznej, najczęściej metodą endoskopową.

Zobacz film: Czym nawilżać suche i podrażnione gardło?

źródło: Dzień Dobry TVN

Bibliografia:

● Kaczmarzyk T., „Torbiele obszaru szczękowo-twarzowego”, Wydawnictwo Kwintesencja, Warszawa 2015.

● Szkiełkowska A., „Torbiel Torwalda w praktyce klinicznej”, Otolaryngologia Polska, 67 (3), 2013.

Czy artykuł okazał się pomocny?
Tak Nie
87
5
Komentarze (0)
Nie przegap
Strofantyna – gdzie kupić zapomniany lek nasercowy?
Strofantyna – gdzie kupić zapomniany lek nasercowy?
Jakie rozmiary może mieć penis? Jak go zmierzyć? 
Jakie rozmiary może mieć penis? Jak go zmierzyć? 
Panseksualizm - co to jest? Na czym polega? Kim jest osoba panseksualna?
Panseksualizm - co to jest? Na czym polega? Kim jest osoba panseksualna?
Kiwano - afrykański owoc o unikalnym smaku. Właściwości zdrowotne, wartości odżywcze i zastosowanie w kuchni
Kiwano - afrykański owoc o unikalnym smaku. Właściwości zdrowotne, wartości odżywcze i zastosowanie w kuchni
Czerwona plamka na oku. Przyczyny i leczenie
Czerwona plamka na oku. Przyczyny i leczenie
Bentonit - co to jest, jak działa i czy warto po niego sięgnąć?
Bentonit - co to jest, jak działa i czy warto po niego sięgnąć?