Polub nas na Facebooku
Czytasz: Jak nawilżyć gardło? Domowe sposoby na leczenie podrażnionej śluzówki
menu
Polub nas na Facebooku

Jak nawilżyć gardło? Domowe sposoby na leczenie podrażnionej śluzówki

NAN

Fot: mraoraor / fotolia.com

Gardło pełni znaczącą rolę zarówno w układzie oddechowym, jak i pokarmowym, a jego ból wynika często z toczących się w obrębie gardła stanów zapalnych spowodowanych grypą, anginą czy przeziębieniem.

Ból gardła może pojawić się przy mononukleozie, ospie, odrze, szkarlatynie, stanach zapalnych dziąseł. Większość drobnoustrojów wnika do organizmu przez błony śluzowe nosa i jamy ustnej. Jeżeli zainfekują gardło dochodzi do stanu zapalnego,

Budowa gardła

Gardło składa się z części nosowej, środkowej oraz krtani. Jego ściany wyściela błona śluzowa, tkanka podśluzowa, błona mięśniowa oraz błona zewnętrzna. Z jednej strony gardło przez przewód nosowo-gardłowy łączy się z jamą nosową. Powietrze wdychane nosem zostaje na tym odcinku oczyszczone, ogrzane i nawilżone, po czym przechodzi do dalszych części układu oddechowego – krtani, tchawicy, oskrzeli i płuc. Z drugiej strony gardło łączy się z jamą ustną. U przeciętnego człowieka ma około 12 cm długości.

Ból gardła – możliwe przyczyny

Jest wiele czynników, które podrażniają gardło i wywołują ból. Przede wszystkim jest ono osłabione przez naprzemienne wystawianie go na działanie wysokiej i niskiej temperatury. Dlatego też wiele infekcji pojawia się w okresie jesienno-zimowym, kiedy człowiek nieprzyzwyczajony do znacznych spadków temperatury ubiera się zbyt lekko. Organizm ma obniżoną odporność i w zetknięciu z drobnoustrojami reaguje stanem chorobowym. Infekcje o równie ciężkim przebiegu przebieg mogą mieć miejsce również latem np. na skutek nagłych i dużych różnic temperatury w pomieszczeniach klimatyzowanych i na zewnątrz budynków. Upał sprzyja rozmnażaniu bakterii i wirusów, dlatego dolegliwości mogą być o wiele bardziej dotkliwe.

Ból gardła może być też związany z przewlekłymi stanami chorobowymi zatok przynosowych i jamy ustnej. Jest objawem występującym w przypadku nowotworów oraz przy alergiach.

Mogą go powodować anatomiczne wady górnych dróg oddechowych: skrzywiona przegroda nosowa, która utrudnia oddychanie przez nos, co powoduje częste otwieranie ust i ułatwienie dostępu do organizmu bakteriom i wirusom, a także przerost migdałka gardłowego, który często powoduje anginy i nadmierną wrażliwość na drobnoustroje.

Podrażnienie gardła mogą wywołać też czynniki zewnętrzne jak: suche powietrze (np. w zamkniętych i klimatyzowanych pomieszczeniach), zbyt zimne lub zbyt gorące napoje, ostre potrawy, a także papierosy.

Ponieważ ból gardła może mieć zarówno banalną, jak i bardzo poważną w skutkach przyczynę, nie należy go lekceważyć, zwłaszcza jeśli utrzymuje się przez dłuższy czas lub nasila się i powoduje duży dyskomfort oraz dolegliwości bólowe.

Choroby gardła i krtani

Choroby gardła i krtani występują często, zwłaszcza w okresie jesienno-zimowym, i mogą mieć charakter ostry bądź przewlekły.

Ostre zapalenie gardła najczęściej spowodowane jest bakteriami, wirusami, a czasami grzybami. Towarzyszy także ospie wietrznej i grypie. Charakterystyczną dolegliwością, poza bólem i drapaniem w gardle, są trudności z przełykaniem, zwłaszcza pokarmów stałych. Stan przewlekły często wywołany jest przez czynniki zewnętrzne: alergeny, suche powietrze, pyły czy dym papierosowy. Grupą szczególnie narażoną na tego typu schorzenia są osoby pracujące głosem np. nauczyciele lub osoby z zaburzeniami hormonalnymi oraz brakami witaminowymi.

Infekcje krtani o charakterze ostrym mają najczęściej podłoże wirusowe i bakteryjne. Poza bólem, drapaniem i chrypką może wystąpić kaszel i zanik głosu. Na ich powstanie wpływają podobne czynniki, jak w przypadku zapalenia gardła. Mogą być także spowodowane uwarunkowaniami genetycznymi, chorobami endokrynologicznymi, niedrożnością dróg oddechowych wynikającą z wad budowy, refluksem, a także nadmiernym spożywaniem alkoholu.

Jak nawilżyć gardło – domowe sposoby na złagodzenie bólu

Bólowi gardła najczęściej towarzyszy suchość śluzówek wywołująca podrażnienie i nieprzyjemne drapanie. Dolegliwości tego typu można złagodzić kilkoma sposobami. Przede wszystkim wskazane jest picie dużej ilości płynów typu: herbata z miodem, cytryną bądź sokiem malinowym. Działanie antyseptyczne i nawilżające mają także napary z kwiatu lipy, rumianku czy czarnego bzu.

Dobre efekty w łagodzeniu infekcji daje płukanie gardła wyciągami z rumianku, szałwii i kory dębu, a nawet przegotowaną wodą z niewielką domieszką soli bądź sody. Należy jednak uważać, aby nie płukać gardła częściej niż trzy razy dziennie. Nie przestrzegając tej zasady, można doprowadzić do zaostrzenia podrażnienia śluzówki.

Ból gardła łagodzą i jednocześnie pobudzają produkcję śliny, która ma działanie nawilżające, preparaty do ssania dostępne bez recepty. Jednak nawet przed ich zastosowaniem należy skonsultować się z lekarzem (zwłaszcza w przypadku przewlekłych dolegliwości), aby wyeliminować ryzyko groźniejszej choroby.

Zobacz film: Podgłośniowe zapalenie krtani u dziecka - pierwsza pomoc. Źródło: Dzień Dobry TVN

Czy artykuł okazał się pomocny?
Tak Nie
35
15
Polecamy
Zapalenie oskrzeli u niemowlaka - objawy, leczenie i przyczyny
Zapalenie oskrzeli u niemowlaka - objawy, leczenie i przyczyny Dzień Dobry TVN
Jak leczyć suchy kaszel u niemowlaka?
Jak leczyć suchy kaszel u niemowlaka? Dzień Dobry TVN
Ból gardła – przyczyny, rodzaje i objawy, leczenie
Ból gardła – przyczyny, rodzaje i objawy, leczenie TVN zdrowie
Czerwone gardło u dzieci i dorosłych – przyczyny i domowe sposoby
Czerwone gardło u dzieci i dorosłych – przyczyny i domowe sposoby TVN zdrowie
Komentarze (0)
Nie przegap
Strofantyna – gdzie kupić zapomniany lek nasercowy?
Strofantyna – gdzie kupić zapomniany lek nasercowy?
Ile można żyć bez tlenu, wody czy jedzenia?
Ile można żyć bez tlenu, wody czy jedzenia?
Czerwone lub białe krosty w gardle. Jakie mogą być ich przyczyny?
Czerwone lub białe krosty w gardle. Jakie mogą być ich przyczyny?
O czym może świadczyć zgrubienie za uchem?
O czym może świadczyć zgrubienie za uchem?
Antybiotyki i leki przeciwbólowe i przeciwgorączkowe – zasady terapii
Antybiotyki i leki przeciwbólowe i przeciwgorączkowe – zasady terapii
Czym jest tabaka? Jakie jest działanie tabaki na organizm?
Czym jest tabaka? Jakie jest działanie tabaki na organizm?