Torbiel dermoidalna to inaczej torbiel skórzasta jajnika, która jest rodzajem łagodnego nowotworu jajnika – potworniaka dojrzałego w jajniku. Może nie dawać żadnych objawów. Najczęściej wykrywana jest przypadkowo podczas wykonywania ultrasonografii (USG). Jeśli powoduje jakiekolwiek objawy, mogą to być ból w okolicach podbrzusza, jak również krwawienia z dróg rodnych. Torbiel dermoidalną leczy się poprzez usunięcie cysty.
Torbiel skórzasta a potworniak jajnika – czym są te choroby?
U kobiet mogą rozwinąć się tzw. nowotwory germinalne z pierwotnych komórek płciowych, czyli komórek, które w życiu płodowym wędrują w okolice przyszłych jajników, gdzie dojrzewają do komórek jajowych. Może się jednak zdarzyć, że komórka nie dotrze do jajników i ulega z czasem transformacji nowotworowej. Może różnicować się w kierunku różnych tkanek, takich jak zęby, gruczoły. Taki typ nowotworu nazywa się potworniakiem. Najczęstszą formą dojrzałego potworniaka jest torbiel skórzasta. Może rozwinąć się w każdym wieku, nawet w życiu płodowym. Najczęściej jest wykrywana u młodych kobiet, rzadziej u kobiet w wieku pomenopauzalnym. Jest to nowotwór lokalizujący się po jednej stronie w jajniku, rzadziej obustronnie, choć ze względu na przebieg wędrówki pierwotnych komórek płciowych istnieje ogromne prawdopodobieństwo pojawienia się torbieli dermoidalnej w innych miejscach, szczególnie w okolicy krzyżowej i odbytniczej.
Zobacz film i sprawdź jakie czynniki zwiększają ryzyko zachorowania na nowotwór jajnika:
Torbiel skórzasta – objawy
Torbiel dermoidalna nie daje zazwyczaj żadnych objawów, choć zdarza się, że pojawiają się pewne objawy, jak bóle w podbrzuszu o niewielkim nasileniu, krwawienia międzymiesiączkowe. Pojawiają się także niespecyficzne objawy, jeśli torbiel skórzasta wystąpi w innej lokalizacji. Niebezpieczeństwo stanowią powikłania torbieli skórzastej jajnika, kiedy dochodzi do uszkodzenia torbieli, np. jej pęknięcia. Treść torebki torbieli wylewa się wówczas do jamy brzusznej i następuje zapalenie otrzewnej. Towarzyszą mu następujące objawy: nadmierna tkliwość jamy brzusznej, gorączka, deskowate napięcie mięśni jamy brzusznej.
Dlatego też ze względu na brak lub niewielkie nasilenie objawów w przypadku niepowikłanej torbieli skórzastej jedynym elementem diagnostycznym jest USG. Ponadto celem rozpoznania konieczne jest wykonanie badania histopatologicznego.
Polecamy: Jajniki – to musisz o nich wiedzieć Funkcje, choroby i bóle jajników
Leczenie torbieli skórzastej
Konieczne jest chirurgiczne usunięcie zmiany. Torbiel jest zmianą łagodną, niebezpieczne są jednak powikłania występowania tego nowotworu. Metodą z wyboru jest operacja laparoskopowa, czyli usunięcie torbieli poprzez wykorzystanie nowoczesnych technologii, bez konieczności otwierania powłok ciała.