Polub nas na Facebooku
Czytasz: Termoochrona włosów: jak chronić włosy przed działaniem wysokich temperatur?
menu
Polub nas na Facebooku

Termoochrona włosów: jak chronić włosy przed działaniem wysokich temperatur?

Kobieta, która suszy włosy

Fot: Peopleimages / gettyimages.com

Termoochrona włosów to jedno z podstawowych działań, jakie powinno być podejmowane przez użytkowników urządzeń do stylizacji włosów wykorzystujących wysoką temperaturę. Poleca się stosowanie kosmetyków termoochronnych, które mogą mieć postać sprayu, mgiełki, kremu.

Włosy bywają narażone na szkodliwe działanie wysokiej temperatury, którą generują sprzęty służące do ich stylizacji, jak prostownica, lokówka czy suszarka. W związku z tym konieczna jest termoochrona włosów, którą zapewnić może wiele rozmaitych kosmetyków. Preparaty te zapobiegają zmatowieniu, wypadaniu, rozdwajaniu czy łamaniu włosów pod wpływem ciepła.

Termoochrona włosów – kiedy jest wskazana?

Włosy nie reagują zbyt dobrze na zabiegi z użyciem sprzętu emitującego wysoką temperaturę. W sytuacji, gdy nie można zrezygnować z korzystania z nich, konieczna jest termoochrona włosów. Pod terminem tym kryją się wszelkie sposoby zapobiegające negatywnym konsekwencjom działania ciepła na włosy. Z termoochrony warto też skorzystać w sytuacji częstej ekspozycji na działanie promieni słonecznych czy przed wizytą w saunie.

Kosmetyki termoochronne znajdują się w ofercie drogerii i aptek. Nabyć je można w niektórych salonach fryzjerskich i dzięki sprzedaży internetowej. Stosowanie preparatów termoochronnych przynosi wiele korzyści. Niestety nawet najlepsza termoochrona włosów nie jest w stanie całkowicie zabezpieczyć ich przed konsekwencjami ciepła, przez które włosy stają się osłabione, łamliwe, wiotkie, trudne do ułożenia, zniszczone, wypadają, puszą się.

Jakie są kosmetyki termoochronne do włosów?

Kosmetyki termoochronne mają rozmaitą postać. Wśród nich prym wiodą spraye i mgiełki, którymi spryskuje się wilgotne włosy. Popularnością cieszą się także kremy termiczne. W tym przypadku niewielką ilość preparatu wmasowuje się w lekko osuszone ręcznikiem włosy. Środku nie spłukuje się, a jego działanie utrzymuje się aż do kolejnego mycia włosów. Nowością na rynku kosmetycznym są nektary termiczne przeznaczone do bardzo suchych włosów. Porcję produktu nakłada się na umyte i osuszone ręcznikiem włosy. Najpierw kosmetyk stosuje się na końcówki, a następnie na całą długość pasm. Delikatnie wmasowuje się we włosy, które następnie się rozczesuje i poddaje modelowaniu. Kolejnym kosmetykiem termoochronnym jest cement termiczny. Sposób użycia go jest taki sam jak wymienionego wcześniej nektaru. Produkt wskazany jest do włosów kruchych, łamliwych, mało elastycznych, słabych, trudnych do ułożenia, które chroni przed przegrzaniem. Z kolei lotiony do stylizacji stanowią ochronę nie tylko przeciwko temperaturze, ale i puszeniu się włosów, działają na nie wygładzająco. Większość chroni włosy przed temperaturą sięgającą do 230℃.

Niestety kosmetyki termoochronne obciążają włosy ze względu na sporą zawartość silikonów. W związku z tym, stosując je, do mycia włosów powinno się wybierać szampony zawierające laurylosiarczan sodu (SLS). Składnik ten oczyszcza ociężałe włosy. Należy w tym miejscu podkreślić, że mimo wielu kontrowersji na temat SLS na podstawie wielu badań uznaje się je za bezpieczne.

Co powinny zawierać kosmetyki termoochronne do włosów?

W składzie kosmetyków termoochronnych do włosów powinna się znajdować ksyloza, znana też jako cukier drzewny. To cukier prosty, który pod wpływem ciepła topi się i tworzy na włosach warstwę ochronną zabezpieczającą przed wysoką temperaturą. Kolejnym często spotykanym składnikiem kosmetyków termoochronnych są silikony. Zapewniają one włosom nawilżenie i natłuszczenie oraz ułatwiają proces prostowania. Pozytywne działanie wykazują również tłuszcze, które pobudzają procesy regeneracyjne włosa na poziomie komórkowym. Innym ważnym składnikiem są ceramidy, które wnikają w strukturę włosa i wypełniają powstałe przez wysoką temperaturę ubytki międzykomorowe. Ważne, by kosmetyki termoochronne miały filtr UV. Wystrzegać się należy preparatów zawierających alkohol, który wzmaga przesuszanie włosów.

Co zrobić, aby mieć zdrowe i piękne włosy? Dowiesz się tego z filmu:

Zobacz film: Jak dbać o włosy? Źródło: Dzień Dobry TVN.

Termoochrona włosów – zmiana suszarki

Żeby ochronić włosy przed szkodliwym działaniem ciepła emitowanego podczas suszenia włosów tradycyjną suszarką, warto zainwestować w takie mające funkcję chłodnego strumienia powietrza. Początkowo włosy powinno się osuszyć niezbyt silnym strumieniem powietrza o temperaturze około 60°C. Pod koniec należy zmienić ustawienia suszarki na całkowicie chłodny nawiew. Funkcja cool shot nadaje włosom blask i wygładza je oraz utrwala fryzurę. Zapewnia całkowite domknięcie łusek. Warto kupować też suszarki z funkcją turbo, która zwiększa prędkość przepływu powietrza bez podnoszenia temperatury, przez co skraca czas suszenia włosów.

Termoochrona włosów – zabieg olejowania

Skutecznym sposobem na termoochronnę włosów jest zabieg olejowania. Przeprowadzić go można z użyciem specjalnych olejków fryzjerskich lub oleju babassu, migdałowego, arganowego czy makadamia. Drugie rozwiązanie jest zdecydowanie tańsze, gdyż za opakowanie 50 ml profesjonalnego olejku płaci się średnio 60 zł. Olej jest dla włosów naturalną odżywką. Nie tylko chroni je przed wysoką temperaturą, ale i pobudza porost, zmniejsza wypadanie i ułatwia stylizację. Dodatkowo olejowanie nadaje włosom blask, nawilża je i regeneruje. Przeciwdziała rozdwajaniu końcówek.

Jak przeprowadzić zabieg olejowania włosów? Olej nakłada się w pierwszej kolejności na całe pasma nieumytych włosów. Następnie wmasowuje palcami w skórę głowy, po czym włosy okrywa się foliowym czepkiem, na który nakłada się ręcznik. Olej powinno się pozostawić na włosach na 1–3 godziny. Na koniec włosy myje się dokładnie szamponem.

Czy artykuł okazał się pomocny?
Tak Nie
394
40
Polecamy
Co zrobić, żeby włosy się nie kręciły?
Jak poskromić włosy, gdy na dworze jest mokro?
Co zrobić, żeby włosy się nie kręciły? Jak poskromić włosy, gdy na dworze jest mokro? Dzień Dobry TVN
Szampon wygładzający – stop puszeniu się włosów
Szampon wygładzający – stop puszeniu się włosów Dzień Dobry TVN
Puszące się włosy – przyczyny, rozwiązania, pielęgnacja i kosmetyki do puszących się włosów
Puszące się włosy – przyczyny, rozwiązania, pielęgnacja i kosmetyki do puszących się włosów TVN zdrowie
Pielęgnacja włosów wysokoporowatych – zalecenia i najczęstsze błędy
Pielęgnacja włosów wysokoporowatych – zalecenia i najczęstsze błędy TVN zdrowie
Komentarze (0)
Nie przegap
Najzdrowsze miejsca do życia w Polsce
Najzdrowsze miejsca do życia w Polsce Materiał sponsorowany
Badanie CRP wykrywa stan zapalny w organizmie: norma CRP, interpretacja wyników
Badanie CRP wykrywa stan zapalny w organizmie: norma CRP, interpretacja wyników
Zapalenie zatok – jak odróżnić je od przeziębienia? Objawy i leczenie stanu zapalnego zatok
Zapalenie zatok – jak odróżnić je od przeziębienia? Objawy i leczenie stanu zapalnego zatok
Alzheimer w młodym wieku - przyczyny, pierwsze objawy i kolejne etapy choroby
Alzheimer w młodym wieku - przyczyny, pierwsze objawy i kolejne etapy choroby
Wrzody na pośladkach – czym są i jak się ich pozbyć?
Wrzody na pośladkach – czym są i jak się ich pozbyć?
Jaki kolor i kształt ma zdrowy stolec? 
Jaki kolor i kształt ma zdrowy stolec?