Polub nas na Facebooku
Czytasz: Tantum Verde (tabletki do ssania o smaku cytrnowym) – ulotka. Jak działa lek i kiedy warto go stosować?
menu
Polub nas na Facebooku

Tantum Verde (tabletki do ssania o smaku cytrnowym) – ulotka. Jak działa lek i kiedy warto go stosować?

Osoba, która trzyma tabletkę na dłoni

Fot: GOMBERT, SIGRID / gettyimages.com

Tantum Verde (tabletki do ssania) to lek stosowany u pacjentów z infekcją górnych dróg oddechowych. Lek może być stosowany przede wszystkim przez osoby dorosłe oraz dzieci powyżej 6 roku życia. Jak działa lek? Co znajduje się w jego składzie i jak stosować go bezpiecznie?

Tantum Verde ma postać tabletek do ssani. Substancją czynną w preparacie jest benzydaminy chlorowodorek. Jedna pastylka twarda leku zawiera 3 mg tego związku. Dodatkowo w skład leku wchodzą izomalt(E 593), kwas cytrynowy jednowodny, kompozycjasmakowo-zapachowacytrynowa(butylohydroksyanizol, citral, olejek cytrynowy), kompozycjasmakowo-zapachowamiętowa(mentol, octan mentylu, olejek mięty zielonej, olejek mięty pieprzowej), aspartam (E951), żółcień chinolinowa(E104), indygotyna(E132).

Lek zaliczany jest do niesteroidowych leków przeciwzapalnych (NLPZ). Działa przeciwzapalnie oraz przeciwbólowo. Tantum Verde stosowany jest w leczeniu dolegliwości i objawów (ból, zaczerwienienie, obrzęk) związanych ze stanami zapalnymi jamy ustnej i gardła.

Tantum Verde – przeciwwskazania

Przeciwwskazaniem do podania leku jest uczulenie na substancję czynną lub inny składnik leku. Lek nie może być stosowany przez osoby, które chorują na fenyloketonurię. Tantum Verde zawiera bowiem aspartam, który jest źródłem fenyloalaniny.

Tantum Verde nie powinien być stosowany przez osoby uczulone na kwas acetylosalicylowy (aspirynę) lub inne niesteroidowe leki przeciwzapalne (NLPZ). Dużą ostrożność w stosowaniu leku powinny zachować osoby z astmą oskrzelową. W ich przypadku lek może wywołać duszność.

W przypadku pacjentów, u których lek wywołał owrzodzenie, a dolegliwości nie ustąpią w przeciągu trzech dni, konieczna jest konsultacja z lekarzem. Może się zdarzyć, że owrzodzenie jest objawem zupełnie innego schorzenia.

Lek nie może być stosowany przez kobiety w ciąży oraz karmiące piersią. W ich przypadku o zasadności stosowania danego leku może zdecydować jedynie lekarz.

Tantum Verde – dawkowanie

Lek Tantum Verde zawsze trzeba stosować zgodnie z zaleceniami lekarza. Zazwyczaj zaleca się, aby chorzy przyjmowali jedną kapsułkę trzy razy na dobę. Pastylkę należy ssać. Leku nie można przełykać ani żuć. Lek powinno się stosować maksymalnie siedem dni. Jeśli po tym czasie objawy nie ustąpią lub się nasilą konieczna jest konsultacja z lekarzem lub farmaceutą.

Tantum Verde nie może być podawany dzieciom poniżej szóstego roku życia. W przypadku dzieci między 6 a 11 rokiem życia lek powinien być stosowany pod ścisłą kontrolą lekarza. Jeśli działanie leku jest zbyt silne lub zbyt słabe także konieczna jest konsultacja z lekarzem.

Uwaga! Nie można przyjmować większych dawek leku niż zalecił lekarz. Nie należy także przyjmować dodatkowych dawek leku. Mimo że leku nie można przedawkować, to takie sytuacje się zdarzają, zwłaszcza u dzieci. Przyjęcie zbyt dużej dawki może wywołać drgawki, pobudzenie, potliwość, niezborność, drżenie oraz wymioty. Takie dolegliwości występują po spożyciu leków zawierających benzydaminę w dawkach około stukrotnie większych niż dawka zawarta w jednej tabletce.

Zobacz film i dowiedz się wszystkiego o bezpiecznym stosowaniu leków:

Zobacz film: Jak bezpiecznie stosować leki? Źródło: Stylowy Magazyn

Tantum Verde – interakcje z innymi lekami

Nie ma badań, które potwierdziłyby lub wykluczyły interakcję Tantum Verde z innymi lekami. Nie znaczy to jednak, że lek można stosować na własną rękę. Chorzy przed rozpoczęciem kuracji powinni poinformować lekarza o wszystkich przyjmowanych przez siebie lekach, także tych wydawanych bez recepty. Tylko z taką wiedzą lekarz może ocenić, czy lek będzie bezpieczny dla pacjenta i nie wejdzie w interakcje z innymi lekami.

Tantum Verde – działania niepożądane

Tantum Verde może wywołać szereg działań niepożądanych. Na szczęście zdarzają się one bardzo rzadko. Do tych najczęściej występujących należą ciężkie reakcje alergiczne. Czasem u pacjentów obserwuje się także:

  • nagły obrzęk jamy ustnej lub gardła,
  • trudności w oddychaniu,
  • wysypkę lub świąd, szczególnie jeśli obejmuje całe ciało,
  • reakcje skórne w wyniku nadwrażliwości na światło;
  • pieczenie lub suchość w jamie ustnej )można je zmniejszyć pijąc szklankę wody małymi łykami);
  • skurcz krtani;
  • przedwczesne zamknięcie przewodu tętniczego u płodu
  • reakcja alergiczna (nadwrażliwość);
  • ciężką reakcję alergiczną (wstrząs anafilaktyczny) z trudnościami w oddychaniu, bólem lub uciskiem w klatce piersiowej, i (lub) zawrotami głowy/omdleniami, silny świąd skóry lub wystające guzki na skórze, obrzęk twarzy, warg, języka i (lub) gardła, taki stan może zagrażać życiu i wymaga natychmiastowej konsultacji z lekarzem; 
  • niedoczulicę jamy ustnej (miejscowa utrata wrażliwości błony śluzowej jamy ustnej).

Stosowanie leku Tantum Verde nie wpływa na zdolności psychoruchowe. Tym samym pacjenci w czasie stosowania leku mogą prowadzić pojazdy mechaniczne oraz obsługiwać maszyny.

Lek powinien być przechowywany w miejscu niedostępnym dla dzieci, w którym temperatura nie przekracza 25 stopni Celsjusza. Leku nie można przyjmować po utracie daty przydatności do spożycia. Przeterminowany lek należy oddać do apteki, która przekaże go do utylizacji. Wyrzucenie leku do kosza lub kanalizacji może przyczynić się do zanieczyszczenia środowiska naturalnego.

Czy artykuł okazał się pomocny?
Tak Nie
0
0
Polecamy
Tantum Verde (aerozol) – ulotka.
Jak działa lek i kiedy go stosować?
Tantum Verde (aerozol) – ulotka. Jak działa lek i kiedy go stosować? TVN zdrowie
Imupret N (tabletki) – jak działa lek i kiedy warto go stosować?
Imupret N (tabletki) – jak działa lek i kiedy warto go stosować? TVN zdrowie
Właściwości i zastosowanie kozłka lekarskiego.
W czym pomaga, a w czym szkodzi?
Właściwości i zastosowanie kozłka lekarskiego. W czym pomaga, a w czym szkodzi? Dzień Dobry TVN
Leki homeopatyczne - co to takiego?
Leki homeopatyczne - co to takiego? Dzień Dobry TVN
Komentarze (0)
Nie przegap
Co oznacza i do czego prowadzi zanik kory mózgowej? Przyczyny i objawy schorzenia
Co oznacza i do czego prowadzi zanik kory mózgowej? Przyczyny i objawy schorzenia
Poziome ustawienie kości krzyżowej, co to jest?
Poziome ustawienie kości krzyżowej, co to jest?
Czym może być guzek w pachwinie udowej? Jakie objawy mogą towarzyszyć jego obecności i na jaką chorobę mogą wskazywać?
Czym może być guzek w pachwinie udowej? Jakie objawy mogą towarzyszyć jego obecności i na jaką chorobę mogą wskazywać?
Kiedy i co można jeść po gastroskopii? Zalecenia po badaniu
Kiedy i co można jeść po gastroskopii? Zalecenia po badaniu
Strofantyna – gdzie kupić zapomniany lek nasercowy?
Strofantyna – gdzie kupić zapomniany lek nasercowy?
"Najczęstszym błędem jest podnoszenie nóżek do góry". Ekspert radzi, jak przewijać dziecko
"Najczęstszym błędem jest podnoszenie nóżek do góry". Ekspert radzi, jak przewijać dziecko