Polub nas na Facebooku
Czytasz: Szynowanie zębów – wskazania, korzyści, techniki
menu
Polub nas na Facebooku

Szynowanie zębów – wskazania, korzyści, techniki

młoda kobita na fotelu u stomatologa poddana badaniu

Fot. nortonrsx / Getty Images

Szynowanie zębów to zabieg, którego celem jest unieruchomienie rozchwianych zębów. Stosuje się go najczęściej jako element leczenia paradontozy. Polega na połączeniu zębów przy użyciu specjalnego materiału. Najbardziej popularne są włókna szklane.

Rozchwianie zębów to niezwykle niekomfortowy stan, w którym utrudnione staje się odgryzanie i żucie pokarmów czy mówienie. Prowadzić może do niego wiele sytuacji, w tym m.in. parafunkcje żucia, zabiegi w obrębie przyzębia, urazy mechaniczne zębów. Pomocne okazuje się wówczas szynowanie zębów. Zabieg wpływa pozytywnie na samopoczucie chorego, hamuje rozwój chorób przyzębia i przywraca możliwość normalnego posilania się.

Szynowanie zębów – na czym polega?

Szynowanie zębów to zabieg polegający na połączeniu zębów przy użyciu specjalnego materiału, o tymczasowym lub stałym charakterze. Pierwszym etapem zabiegu szynowania jest leczenie higienizacyjne, które polega na usunięciu złogów nazębnych, piaskowaniu i instruktażu higieny. W przypadku zaistnienia konieczności prowadzi się leczenie endodontyczne i/lub protetyczne. Dopiero później możliwe staje się szynowanie. To niemal bezbolesny zabieg, lecz w przypadku doświadczania bólu stosuje się znieczulenie miejscowe. Kolor szyn jest możliwie najdokładniej dobierany do naturalnej barwy zębów.

Najlepszym rozwiązaniem jest łączenie chwiejących się zębów z zębami mocno przytwierdzonymi do dziąseł. Jednak w przypadku braku takiej możliwości dobre efekty przynosi też szynowanie ze sobą zębów ruszających się. Szyny mocuje się w jamie ustnej tak, by były niewidoczne z zewnątrz i nie stanowiły źródła dyskomfortu. Technika szynowania zębów włóknem szklanym jest jedną z najbardziej znanych i najczęściej stosowanych. Szyna umieszczona jest z tyłu zębów i praktycznie niewyczuwalna w ustach. Szynowanie zębów włóknem szklanym odbywa się przy użyciu specjalnej taśmy z włókna szklanego, przyklejanej za pomocą materiałów kompozytowych. Inną opcją jest szynowanie zębów kompozytem. To najprostsza i najtańsza metoda, która opiera się na łączeniu zębów przy użyciu materiałów kompozytowych światłoutwardzalnych. Zęby w tym przypadku osusza się i wytrawia specjalnym kwasem, potem umieszcza się system wiążący, a następne porcje materiału poddaje pracy lampy polimeryzacyjnej. Powierzchnie międzyzębowe opracowuje się wiertłem, dzięki czemu tworzy się swoiste zaczepy dla materiału. Miejsca po starych plombach użyte zostają do założenia szyny.

Polecamy: Czym jest periodontologia? Choroby przyzębia i ich leczenie

Zobacz film i sprawdź jak wygląda leczenie implantologiczne: 

Zobacz film: Jak wygląda leczenie implantologiczne? Źródło: Klinika marzeń

Szynowanie zębów włóknem szklanym – korzyści

Dzięki zabiegowi szynowania uzyskuje się efekt umocnienia zębów, które stawiają większy opór wyważającym je siłom. Bez problemu odbywa się wówczas proces gryzienia i żucia pokarmu. Zastopowane zostaje przechylanie, wędrowanie, wysuwanie zębów. Szynowanie umożliwia znacząco wydłużenie czasu użytkowania zębów naturalnych, a dzięki temu ogranicza konieczność stosowania uzupełnień protetycznych czy wszczepienia implantów. Redukuje napięcie mięśniowe i działa profilaktycznie wobec ścierania szkliwa. Dodatkowo szynowanie zębów stwarza możliwość korygowania kształtu uzębienia i poprawy estetyki uśmiechu. Szynoterapia pozwala pozbyć się nawyków predysponujących do uszkodzenia zębów i rozregulowujących działanie układu stomatognatycznego.

Wskazania do szynowania zębów

Jednym z częstszych wskazań do szynowania zębów jest paradontoza, czyli zapalenie przyzębia. To choroba infekcyjna tkanek przyzębia, która prowadzi do rozchwiania, a niekiedy i utraty zębów. Oprócz szynowania zębów rozchwianych periodontologicznie, zabieg wykonuje się też wobec zębów obluzowanych na skutek urazów mechanicznych. Stabilizacja zębów objętych urazem stwarza odpowiednie warunki do gojenia tkanek. Korzysta się z tego m.in. w przypadku zwichnięć zębów, złamania kości wyrostka zębodołowego czy korzenia. Szynowanie stanowi element leczenia bruksizmu, czyli rodzaju parasomni (występowanie w trakcie snu lub podczas wybudzania się niepożądanych lub nieprawidłowych zachowań), który polega na patologicznym tarciu zębami żuchwy o zęby szczęki. Szynowanie zębów stosowane jest również w przypadku innych parafunkcji, czyli nawyków ruchowych narządu żucia, oraz po przebytych zabiegach chirurgicznych. Korzysta się z niego w celu ustalenia równowagi zgryzu po nałożeniu opatrunku z cementu chirurgicznego, a także w fazie retencyjnej leczenia ortodontycznego, by zapobiec ponownemu stłoczeniu zębów.

Polecamy: Piłowanie zębów pod korony i w celu ulepszenia ich kształtu – czy boli?

Szynowanie zębów – wady

Mimo że szynowanie zębów wiąże się z wieloma korzyściami, ma też pewne wady. Są to przede wszystkim trudności z utrzymaniem prawidłowej higieny jamy ustnej. W wyniku szynowania zębów szczeliny między zębami stają się bardzo wąskie, przez co problematyczne jest czyszczenie ich nićmi dentystycznymi. Zaniedbanie tej czynności skutkować może rozwojem próchnicy, czyli bakteryjnej choroby zakaźnej tkanek twardych zęba. Dodatkowo po szynowaniu zębów konieczne są regularne (co 3–6 miesięcy) wizyty kontrolne w gabinecie stomatologicznym.

Szynowanie zęba kompozytem to koszt około 80 zł, włóknem szklanym zaś to średnio 120 zł.

Czy artykuł okazał się pomocny?
Tak Nie
23
1
Polecamy
Odbudowa zęba – na włóknie szklanym, na korzeniu
Odbudowa zęba – na włóknie szklanym, na korzeniu TVN zdrowie
Czym jest bonding zębów?
Przeciwwskazania, efekty, przebieg zabiegu
Czym jest bonding zębów? Przeciwwskazania, efekty, przebieg zabiegu TVN zdrowie
Ginekologia estetyczna.
Strefy intymne bez tabu
Ginekologia estetyczna. Strefy intymne bez tabu Dzień Dobry TVN
Bulimia zniszczyła jej zęby.
Po tym zabiegu  może się szeroko uśmiechać
Bulimia zniszczyła jej zęby. Po tym zabiegu  może się szeroko uśmiechać Dzień Dobry TVN
Komentarze (0)
Nie przegap
"Najczęstszym błędem jest podnoszenie nóżek do góry". Ekspert radzi, jak przewijać dziecko
"Najczęstszym błędem jest podnoszenie nóżek do góry". Ekspert radzi, jak przewijać dziecko
Zapalenie zatok – jak odróżnić je od przeziębienia? Objawy i leczenie stanu zapalnego zatok
Zapalenie zatok – jak odróżnić je od przeziębienia? Objawy i leczenie stanu zapalnego zatok
Ognisko hipodensyjne – o czym świadczy taka zmiana?
Ognisko hipodensyjne – o czym świadczy taka zmiana?
Poziome ustawienie kości krzyżowej, co to jest?
Poziome ustawienie kości krzyżowej, co to jest?
Jakie rozmiary może mieć penis? Jak go zmierzyć? 
Jakie rozmiary może mieć penis? Jak go zmierzyć? 
Strofantyna – gdzie kupić zapomniany lek nasercowy?
Strofantyna – gdzie kupić zapomniany lek nasercowy?