Polub nas na Facebooku
Czytasz: Szyjka macicy po zapłodnieniu – jaka jest? Ja wygląda?
menu
Polub nas na Facebooku

Szyjka macicy po zapłodnieniu – jaka jest? Ja wygląda?

macica

Fot: wildpixel / gettyimages.com

Szyjka macicy po zapłodnieniu jest kontrolowana przez lekarza, ponieważ zbyt wczesne jej skracanie i otwieranie grozi przedwczesnym porodem lub poronieniem. Zmiany w szyjce macicy powinny następować dopiero pod koniec trzeciego trymestru.

Szyjka macicy stanowi kanał pomiędzy pochwą a jamą macicy. Zmienia się w dni płodne, przed okresem, a także po zapłodnieniu. Kobiety stosujące naturalne metody antykoncepcji potrafią doskonale ocenić stan szyjki macicy. W poszczególne dni zmianom ulega również śluz wydzielany w szyjce. Stan szyjki macicy po zapłodnieniu pozwala wykryć niebezpieczeństwo związane z porodem przedwczesnym czy poronieniem, jak również jest wyznacznikiem przygotowania do porodu fizjologicznego.

Szyjka macicy a cykl miesiączkowy

Szyjka macicy to łącznik pomiędzy jamą macicy a pochwą. Aby doszło do zapłodnienia, w czasie stosunku seksualnego nasienie mężczyzny musi dostać się do dróg rodnych kobiety właśnie przez pochwę i szyjkę macicy. Nie zawsze jednak jest to droga prosta i możliwa do pokonania. W zależności od fazy cyklu miesiączkowego zmienia się konsystencja śluzu w szyjce macicy, stwarzając zabójcze lub komfortowe dla plemników warunki. To, jaki śluz wydzielany jest w szyjce macicy, wraz z innymi dodatkowymi cechami pozwala kobiecie oszacować, w jakiej fazie cyklu się znajduje. Kiedy szyjka staje się miękka, a śluz jest ciągnący niczym białko jaja, najprawdopodobniej nastał czas okołoowulacyjny, kiedy dochodzi do uwolnienia komórki jajowej, co stwarza możliwość zapłodnienia. Szyjka macicy po zapłodnieniu stanowi rodzaj granicy. Jest dość szczelnie zamknięta poprzez specjalny czop śluzowy.

Szyjka macicy po zapłodnieniu: położenie

Każda kobieta jest w stanie ocenić stan szyjki macicy, jej położenie i dodatkowe cechy poprzez regularne samobadanie i kontrolę cyklu miesiączkowego. W trakcie cyklu i po zapłodnieniu położenie szyjki macicy zmienia się. Przed miesiączką w dni niepłodne szyjka macicy jest położona nisko i jest dość twarda. Po miesiączce, kiedy zaczyna się okres względnej niepłodności, a następnie występują dni płodne, szyjka unosi się wyżej. Zmienia się również jej konsystencja, gdyż staje się miękka. Szyjka macicy przed zapłodnieniem jest otwarta. Jest to niewielkie okienko umożliwiające przejście plemnikom do dalszych odcinków dróg rodnych. Szyjka macicy po zapłodnieniu jest zamknięta, podobnie jak w dni niepłodne.

Jak zbudowany jest układ rozrodczy kobiety? Dowiesz się tego z filmu:

Zobacz film: Budowa i funkcje żeńskiego układu rozrodczego. Źródło: 36,6.

Jak wygląda szyjka macicy w ciąży?

Szyjka macicy zamyka się niemal zaraz po zapłodnieniu. Zmienia się również jej położenie. Jest długa, wysoka i twarda. Wraz z postępem ciąży staje się miękka, a pod koniec trzeciego trymestru zaczyna się skracać i rozszerzać. Zmiany w zakresie położenia, konsystencji szyjki macicy stanowią przygotowanie dróg rodnych do porodu. Dopiero po całkowitym rozwarciu i skróceniu szyjki macicy może rozpocząć się druga faza porodu, czyli wydalenie dziecka na zewnątrz przez kanał rodny.

Patologiczne zmiany szyjki macicy po zapłodnieniu

Niestety nie zawsze wszystko przebiega poprawnie. Zdarza się, że na długo przed planowaną datą porodu szyjka zaczyna się skracać, czy też nie jest już całkiem zamknięta. Nie jest to absolutnie pożądany stan, szczególnie w pierwszym czy drugim trymestrze. Lekarz może rozpoznać go na wizycie kontrolnej. Jest to sygnał alarmowy, że ciąża jest zagrożona. Przedwczesne skracanie się szyjki macicy po zapłodnieniu może być związane z zaburzeniami hormonalnymi, nadmiernym przemęczaniem się kobiety, nieprawidłową budową macicy. Czasami konieczne jest założenie specjalnego szwu, który zapobiega dalszemu skróceniu i rozwieraniu szyjki macicy. Kobieta musi też wtedy dużo odpoczywać.

Jak kontrolować szyjkę macicy po zapłodnieniu?

Kobiety stosujące naturalne metody antykoncepcji same kontrolują szyjkę macicy. Po kilku cyklach potrafią rozróżnić, kiedy szyjka jest miękka, znajduje się nisko lub wysoko. Jednak samodzielne badanie wykonywane jest wyłącznie przed zapłodnieniem. W ciąży nie kontroluje się samodzielnie szyjki macicy. Robi to lekarz podczas badań ginekologicznych i ultrasonograficznych.

Czy artykuł okazał się pomocny?
Tak Nie
18
4
Komentarze (0)
Nie przegap
Maślak sitarz – co to za grzyb? Gdzie można go spotkać? W jakiej postaci smakuje najlepiej?
Maślak sitarz – co to za grzyb? Gdzie można go spotkać? W jakiej postaci smakuje najlepiej?
Gąska (grzyb jadalny) - jak wygląda? W jaki sposób go przyrządzić?
Gąska (grzyb jadalny) - jak wygląda? W jaki sposób go przyrządzić?
Borowik – jakie są rodzaje borowików? Które są jadalne, a które trujące?
Borowik – jakie są rodzaje borowików? Które są jadalne, a które trujące?
Kiwano - afrykański owoc o unikalnym smaku. Właściwości zdrowotne, wartości odżywcze i zastosowanie w kuchni
Kiwano - afrykański owoc o unikalnym smaku. Właściwości zdrowotne, wartości odżywcze i zastosowanie w kuchni
O czym może świadczyć zgrubienie za uchem?
O czym może świadczyć zgrubienie za uchem?
Jakie rozmiary może mieć penis? Jak go zmierzyć? 
Jakie rozmiary może mieć penis? Jak go zmierzyć?