Polub nas na Facebooku
Czytasz: Po jakim czasie umierają plemniki w pochwie bądź poza organizmem?
menu
Polub nas na Facebooku

Po jakim czasie umierają plemniki w pochwie bądź poza organizmem?

Zapłodnienie - plemniki zmierzające do komórki jajowej.

Fot. callista images / Getty Images

Długość życia plemników jest zmienna przez zależność od wielu czynników. Poza organizmem mają niewielkie szanse na przeżycie. Dużo zależy od stanu zdrowia mężczyzny, który również wpływa na żywotność plemników.

Żywotność plemników to bardzo dyskusyjne pojęcie. Zjawisko to uzależnione jest od bardzo wielu czynników, które powodują, że niemożliwe jest precyzyjne określenie czasu przeżycia plemników. Plemniki produkowane są przez męskie narządy płciowe, magazynowane i wydalane jako nasienie przez cewkę moczową. W zależności na jakie środowisko natrafią, giną natychmiast lub przeżywają dłuższy czas poza organizmem. Nakłada się jednak na to tyle zmiennych, że ciężko ocenić ile żyją plemniki, jeśli do wytrysku dochodzi poza pochwą kobiety.

Żywotność plemników – od czego zależy?

To, ile żyją plemniki zależy od wielu czynników. Do najważniejszych z nich zalicza się:

  • temperaturę – im wyższa temperatura, tym mniejsza szansa na przeżycie plemników,
  • pH – plemniki lepiej czują się w środowisku zasadowym,
  • wilgotność – suche środowisko powoduje szybką śmierć plemników,
  • narażenie na dodatkowe substancje, np. ślinę – to powoduje uszkodzenie plemników.

Optymalne warunki do przeżycia mają plemniki w drogach rodnych kobiety w dni płodne, kiedy to panuje duża wilgotność, wysokie pH i optymalna temperatura.

Zobacz film i dowiedz się jak działa kobiecy układ rozrodczy:

Zobacz film: Budowa i funkcje żeńskiego układu rozrodczego. Źródło: 36,6.

Ile żyją plemniki w pochwie?

Czas przeżycia plemników w pochwie nie jest możliwy do dokładnego oszacowania. W dni niepłodne giną bardzo szybko. Jednak w dni płodne ich przeżycie może być zaskakująco długie. Najwyższa szansa na zajście w ciąże występuje właśnie w czasie owulacji. Odczyn kwaśny, jaki panuje w tym czasie w pochwie, powoduje, iż plemniki przeżywają niespełna kilka minut. Szansa na zajście w ciążę jest wtedy znikoma. Przed owulacją mówi się o dniach płodnych, a wcześniej nie o niepłodnych, lecz o dniach względnej niepłodności. Wynika to nie tylko z faktu, iż nigdy nie można mieć stuprocentowej pewności, kiedy nastąpi owulacja, a także ile przeżyją plemniki w pochwie. Śluz płodny wydzielany jest dzięki estrogenom i stopniowo pojawia się po zakończeniu krwawienia. W dniu owulacji ma postać jaja kurzego, jest obfity, rzadszy i przejrzysty. Wtedy też pH śluzu staje się zasadowe, co dodatkowo zwiększa przeżywalność plemników.

Śluz płodny zapewnia plemnikom żywotność co najmniej 48 godzin, chociaż najbardziej żywotne plemniki mogą przeżyć nawet od 5 dni do 7 dni.

W dni niepłodne, plemniki giną w przeciągu 12 godzin.

Jak działa męski układ rozrodczy? Odpowiedź znajdziesz w filmie:

Zobacz film: Budowa i funkcje męskiego układu rozrodczego. Źródło: 36,6.

Ile żyją plemniki poza organizmem?

To pytanie budzi wiele kontrowersji. Czasami kobiety stresują się i zastanawiają, czy mogą zajść w ciążę, np. stosując ręcznik, którego wcześniej używał mężczyzna. Czasem boją się także, że siadając na sedesie, na którym mogły znajdować się resztki spermy, mogą zajść w ciążę. Nie, nie i jeszcze raz nie…. Aby zajść w ciążę, muszą być spełnione pewne warunki. Jednym z nich jest liczebność plemników. Nawet, jeśli na jakimś ręczniku została resztka zaschniętego ejakulatu, to ryzyko zajścia w ciążę jest raczej nikłe.

Jeśli jednak podczas stosunku nasienie znajdzie się np. na brzuchu kobiety, a następnie zostanie w postaci płynnej wprowadzone do pochwy, to ryzyko zajścia w ciążę wzrasta. Im dłuższy czas pomiędzy ekspozycją plemników na środowisko zewnętrzne a wprowadzeniem ich do pochwy, tym mniejsza szansa na zajście w ciążę.

Poza organizmem kobiety plemniki mogą przeżyć maksymalnie 18 godzin w temperaturze 37 stopni Celsjusza. Żywotność plemników wzrasta do 70 godzin przy spadku temperatury.

Czy artykuł okazał się pomocny?
Tak Nie
11
10
Komentarze (0)
Nie przegap
Strofantyna – gdzie kupić zapomniany lek nasercowy?
Strofantyna – gdzie kupić zapomniany lek nasercowy?
Jakie rozmiary może mieć penis? Jak go zmierzyć? 
Jakie rozmiary może mieć penis? Jak go zmierzyć? 
Gąska (grzyb jadalny) - jak wygląda? W jaki sposób go przyrządzić?
Gąska (grzyb jadalny) - jak wygląda? W jaki sposób go przyrządzić?
Panseksualizm - co to jest? Na czym polega? Kim jest osoba panseksualna?
Panseksualizm - co to jest? Na czym polega? Kim jest osoba panseksualna?
Czerwona plamka na oku. Przyczyny i leczenie
Czerwona plamka na oku. Przyczyny i leczenie
Bentonit - co to jest, jak działa i czy warto po niego sięgnąć?
Bentonit - co to jest, jak działa i czy warto po niego sięgnąć?