Polub nas na Facebooku
Czytasz: Szczoteczka dla dzieci – manualna, elektryczna, soniczna
menu
Polub nas na Facebooku

Szczoteczka dla dzieci – manualna, elektryczna, soniczna

Uśmiechnięty chłopiec w łazience trzymając szczoteczkę do zębów

Fot. Severin Schweiger / Getty Images

Szczoteczkę dla dzieci powinno zacząć się stosować w momencie pojawienia się pierwszego zęba. Na początku nieodzowna jest pomoc rodziców, jednak w miarę upływu czasu warto zachęcać dziecko do samodzielnego korzystania ze szczoteczki.

Szczoteczka dla dzieci to niezbędne akcesorium malucha, które pozwala zadbać o odpowiednią higienę jamy ustnej. Kluczowy nie jest rodzaj szczoteczki, a regularność i sumienność w myciu zębów. Nie da się jednak ukryć, że elektryczne i soniczne szczoteczki dla dzieci nieco ułatwiają to zadanie. Niemniej, ważne jest przede wszystkim kształtowanie u najmłodszych zdrowych nawyków związanych z higieną jamy ustnej.

W którym momencie należy rozpocząć używanie szczoteczki?

Szczoteczka dla dzieci pojawia się w łazience w momencie, gdy u niemowlaka rośnie pierwszy ząb. Zanim to się jednak stanie, rodzice powinni masować dziąsła malucha gazą zwilżoną przegotowaną wodą. Gdy pojawią się pierwsze zęby, gazę powinna zastąpić szczoteczka, która z czasem sprawnie powinna przejść z rąk rodziców do dłoni malucha.

Jaka powinna być szczoteczka dla dzieci?

Szczoteczka dla dzieci powinna być przede wszystkim wygodna, a więc dopasowana zarówno do dłoni, jak i buzi malucha. Jeśli chodzi o jej długość, to powinna mieć od 11 do 13 cm. Z czasem długość ta może wzrosnąć nawet do 17 cm u starszych dzieci. Taki wymiar szczoteczki pozwala na swobodne nią manewrowanie i odpowiednie oddalenie dłoni od jamy ustnej. Równie istotna, jeśli nie ważniejsza, jest wielkość główki szczoteczki dla dzieci. Powinna mieć ona około 2 cm (u starszych dzieci do 3 cm). Większa szczoteczka uniemożliwiałaby wykonywanie swobodnych ruchów w jamie ustnej, co utrudniałoby z kolei dokładne czyszczenie zębów. Trzeba przecież uwzględnić, że ruchy małej ręki są często jeszcze niewprawne.

Rodzice, wybierając szczoteczki dla dzieci, powinni kierować się informacjami dostępnymi na opakowaniu, na którym z reguły pojawia się informacja, dla jakiej grupy wiekowej przeznaczona jest szczoteczka.

Ostatnim ważnym elementem jest grubość włosia. Dla małych dzieci należy kupować wyłącznie miękkie szczoteczki. W przypadku starszych można zdecydować się na średnią grubość włosia. Po wymianie szczoteczki warto jednak obserwować, czy nie uszkadza ona delikatnych dziąseł dziecka.

Polecamy: Jaką szczoteczkę do zębów wybrać?

W jaki sposób myć zęby dziecka? Zobaczcie sami:

Zobacz film: Jak myć zęby dziecka? Jaką szczoteczkę wybrać? Źródło: Dzień Dobry TVN

Manualna a elektryczna szczoteczka do zębów dla dzieci

Szczoteczka elektryczna dla dzieci od 1. roku życia to zły pomysł. Dzieci w tym wieku są jeszcze zbyt małe, aby swobodnie operować nieco cięższą (niż manualna) szczoteczką, która do tego wszystkiego wykonuje bardzo wiele mikroruchów w bardzo krótkim czasie. Szczoteczka elektryczna dla dzieci od 2 lat także nie jest dostępna na rynku. Uznaje się bowiem, że szczoteczkę elektryczną dla dzieci można wprowadzić od 3. roku życia (niektórzy mówią nawet o granicy 5. roku życia).

W porównaniu ze szczoteczką manualną jest to rozwiązanie dużo skuteczniejsze. Nieprawne ruchy ręki dziecka rekompensują sprawne i skuteczne ruchy głowicy, co sprawia, że zęby są po prostu dokładniej oczyszczone. Trzeba jednak pamiętać, że to, od kiedy szczoteczka elektryczna dla dzieci może pojawić się w łazience, zależy w jakiejś mierze od sprawności manualnej dziecka. Szczoteczka elektryczna wykonuje szybkie i dynamiczne ruchy, jeśli więc dziecko nie jest w stanie jej swobodnie utrzymać, pojawia się np. ryzyko skaleczenia dziąseł lub podniebienia.

Jak prawidłowo dbać o zęby? Dowiesz się tego z naszego filmu:

Zobacz film: Jak prawidłowo dbać o zęby? Źródło: Stylowy Magazyn.

Szczoteczki soniczne dla dzieci

Szczoteczki soniczne dla dzieci można rozważyć już od pierwszego ząbka. Są one jednak zdecydowanie bezpieczniejsze niż elektryczne. Nie działają bowiem stricte mechanicznie na osad. Pracują na pulsacyjnych ruchach emitujących ultradźwięki, które rozbijają płytkę nazębną i usuwają bakterie. Pod tym względem szczoteczki soniczne dla dzieci są nie tylko bardzo skutecznym, ale przede wszystkim bezpiecznym urządzeniem do higieny jamy ustnej. Ryzyko, że dziecko byłoby w stanie zrobić sobie krzywdę, jest tutaj rzeczywiście bardzo małe. Jedynym ich minusem jest cena.

Polecamy: Instruktaż higieny jamy ustnej u dorosłych i dzieci

Zestaw do mycia zębów dla dzieci

Szczoteczka dla dzieci, nawet najlepsza, sama zębów nie umyje. Kluczowe jest więc kształtowanie u najmłodszych zdrowych nawyków związanych z higieną jamy ustnej. Mogą w tym pomóc kolorowe szczoteczki z bohaterami z ulubionych bajek. Świecąca szczoteczka do zębów dla dzieci również jest w stanie wzbudzić zainteresowanie dziecka. Warto, aby w odpowiednim czasie do zestawu szczoteczka plus pasta dołączyły także płyn do płukania jamy ustnej oraz inne akcesoria. Bardzo ważną kwestią jest zwrócenie uwagi dziecka na higienę związaną ze szczoteczką do zębów – jej uważnym odkładaniem, dbaniem o to, aby główka miała jak najmniejszy kontakt z bakteriami, aby nie stykała się z główkami innych szczoteczek. Te nawyki będą procentować całe życie.

Bibliografia:

1. Szczepańska J., Daszkowska M., Hilt A., Marczuk-Kolada G. Zalecenia higieniczne w obrębie jamy ustnej dla dzieci i młodzieży, Nowa Stomatol 2015; 20(3): 125-130.

Czy artykuł okazał się pomocny?
Tak Nie
80
6
Polecamy
Soniczna szczoteczka do zębów - co to jest?
Jak działa?
Na co zwrócić uwagę przy zakupie?
Soniczna szczoteczka do zębów - co to jest? Jak działa? Na co zwrócić uwagę przy zakupie? TVN zdrowie
Elektryczna szczoteczka do zębów - rodzaje szczoteczek elektrycznych i jaki model wybrać?
Elektryczna szczoteczka do zębów - rodzaje szczoteczek elektrycznych i jaki model wybrać? TVN zdrowie
Ząbkowanie u dzieci – kiedy się odbywa?
Jak wygląda?
Ząbkowanie u dzieci – kiedy się odbywa? Jak wygląda? Dzień Dobry TVN
Jak namówić dzieci do mycia zębów?
Ojciec Redaktor radzi
Jak namówić dzieci do mycia zębów? Ojciec Redaktor radzi Dzień Dobry TVN
Komentarze (1)
przemekb102
Szczoteczka dla dzieci powinna wzbudzać w nich zainteresowanie np. przez kolor czy bajkowy motyw. Dzięki temu, szczotkowanie zębów będzie dla nich przyjemniejsze i ciekawsze. Pomoże to zbudować u nich nawyk dokładnego mycia zębów, który zaprocentuje w przyszłości
Czytaj całość
Nie przegap
Najzdrowsze miejsca do życia w Polsce
Najzdrowsze miejsca do życia w Polsce Materiał sponsorowany
Badanie CRP wykrywa stan zapalny w organizmie: norma CRP, interpretacja wyników
Badanie CRP wykrywa stan zapalny w organizmie: norma CRP, interpretacja wyników
Zapalenie zatok – jak odróżnić je od przeziębienia? Objawy i leczenie stanu zapalnego zatok
Zapalenie zatok – jak odróżnić je od przeziębienia? Objawy i leczenie stanu zapalnego zatok
Alzheimer w młodym wieku - przyczyny, pierwsze objawy i kolejne etapy choroby
Alzheimer w młodym wieku - przyczyny, pierwsze objawy i kolejne etapy choroby
Wrzody na pośladkach – czym są i jak się ich pozbyć?
Wrzody na pośladkach – czym są i jak się ich pozbyć?
Jaki kolor i kształt ma zdrowy stolec? 
Jaki kolor i kształt ma zdrowy stolec?