Polub nas na Facebooku
Czytasz: Elektryczna szczoteczka do zębów - rodzaje szczoteczek elektrycznych i jaki model wybrać?
menu
Polub nas na Facebooku

Elektryczna szczoteczka do zębów - rodzaje szczoteczek elektrycznych i jaki model wybrać?

Kobieta myje zęby szczoteczką elektryczną.

Fot. mheim3011 / Getty Images

Szczoteczki elektryczne wyposażone są w różne technologie zapewniające optymalną higienę jamy ustnej. Najbardziej klasyczne to modele obrotowe lub obrotowo-pulsacyjnie. Na rynku można kupić również szczoteczki ultradźwiękowe, soniczne, a także w zestawie z irygatorem do dokładnego oczyszczania przestrzeni międzyzębowych. 

Higiena jamy ustnej to niezbędny element codziennej pielęgnacji, który zapewnia zdrowe, czyste i białe zęby. Zaniedbanie regularnego mycia zębów prowadzi do namnażania się bakterii, tworzenia się próchnicy czy uszkodzeń szkliwa.

Elektryczna szczoteczka do zębów - którą wybrać?

Szczoteczka elektryczna, bez względu na technologię czyszczenia, wykonuje więcej ruchów czyszczących, w porównaniu do klasycznej szczoteczki manualnej. Stosowanie produktu gwarantuje zatem dokładniejsze mycie zębów, które w efekcie z dnia na dzień stają się bielsze. Szczoteczki elektryczne dzieli się ze względu na technologię czyszczenia, a także rodzaj ruchów czyszczących, np.: rotacyjne, pulsacyjne.

  • Szczoteczka elektryczna obrotowa (rotacyjna)

Szczoteczka obrotowa, nazywana również rotacyjną, to najbardziej klasyczny model szczoteczki elektrycznej do mycia zębów. Posiada ona okrągłą główkę, która wykonuje określone ruchy, czyli obraca się raz w prawo, a raz w lewo. Poszczególne rodzaje szczoteczek elektrycznych obrotowych różnią się od siebie liczbą obrotów na minutę, która w słabszych modelach wynosi ok. 7600 (obrotów na minutę), a w mocniejszych nawet 8800 (obrotów na minutę).

Czym i jak najlepiej czyścić zęby? Co polecają eksperci? Jaka szczoteczka sprawdzi się najlepiej do codziennej higieny jamy ustnej:

Zobacz film: Czym i jak czyścić zęby? Źródło: Dzień Dobry TVN

  • Szczoteczka elektryczna obrotowo-pulsacyjna

Szczoteczka elektryczna obrotowo-pulsacyjna działa podobnie, jak obrotowa. Jej technologię czyszczącą wzbogacono jednak o dodatkowy ruch pulsacyjny, czyli taki, który dociska włosie szczoteczki do zębów. Szczoteczki obrotowo-pulsacyjne, tak samo jak rotacyjne, różnią się od siebie ilością ruchów zarówno obrotowych, jak i pulsacyjnych. W wysokiej jakości modelach produktów występuje ok. 40000 pulsacji na minutę, co przekłada się na dokładniejsze mycie zębów.

  • Szczoteczka elektryczna ultradźwiękowa

Szczoteczki ultradźwiękowe podczas mycia zębów wytwarzają fale akustyczne (ultradźwiękowe) o częstotliwości 1,6 Mhz (czyli 1.600.000 Hz), co odpowiada 96 milionom ruchów pulsacyjnych na minutę. Rodzaj fal, wykorzystywanych w technologii czyszczącej produktu, stosowany jest również w rehabilitacji, dlatego stosowanie daje dodatkowo właściwości terapeutyczne dla dziąseł. Szczoteczki ultradźwiękowe lepiej oczyszczają kieszonki przydziąsłowe, w porównaniu z modelami obrotowymi, a także mają zdolność likwidowania bakterii, odpowiedzialnych za psucie się zębów czy tworzenie się próchnicy.

  • Szczoteczka soniczna

Szczoteczka soniczna wyglądem przypomina tradycyjną szczoteczkę manualną. Jej główka jest podłużna i wykonuje ona ruchy wymiatające (góra-dół, w ten sam sposób jak w przypadku mycia zębów szczoteczką manualną). Rodzaje produktów z technologią soniczną różnią się między sobą głównie ilością ruchów jakie wykonują w 60 sekund, zwykle jest to około 31000 - 42000 ruchów czyszczących na minutę. Włosie sonicznej szczoteczki wytwarza także fale dźwiękowe, przez co wpada w drgania, dzięki czemu pasta do zębów skuteczniej dociera do przestrzeni między zębami, zapewniając tym samym efektywniejsze mycie.

Szczoteczka soniczna czy elektryczna?

Wybór między klasyczną szczoteczką elektryczną a soniczną to kwestia indywidualna, jednak w podjęciu decyzji o zakupie poszczególnego modelu pomoże określenie stanu dziąseł. W przypadku, gdy dziąsła są wrażliwe, często krwawią oraz mają skłonności do podrażnień, poleca się stosowanie szczoteczek sonicznych, które poprzez wykonywanie delikatnych ruchów wymiatających mniej podrażniają dziąsła, niż, np. szczoteczki obrotowe. Podejmując decyzję o rodzaju szczoteczki, warto również zwrócić uwagę na tryb pracy. Produkty, które posiadają możliwość jego regulacji, można łatwo dostosować do indywidualnych potrzeb (np. wybierając lżejszy tryb pracy w przypadku wrażliwych dziąseł).

Technika mycia zębów ma znaczenie, podobnie jak kąt trzymania szczoteczki czy miękkość włosia. Jak robić to dobrze?

Zobacz film: Jak i czym myć zęby? Źródło: 36,6

Szczoteczka elektryczna z irygatorem

Szczoteczkę elektryczną można również kupić w zestawie z irygatorem. Jest to urządzenie, które służy do czyszczenia przestrzeni między zębami, do których nie dociera tradycyjna szczoteczka. Irygator wykorzystuje technologię mikropęcherzyków i czyści powierzchnię za pomocą płynu, który wystrzeliwany jest pod niewielkim ciśnieniem, dzięki czemu skutecznie usuwa osad czy resztki jedzenia z trudno dostępnych miejsc w jamie ustnej.

Szczoteczki elektryczne dla dzieci

Szczoteczka elektryczna może być również stosowana przez dzieci. Na rynku dostępne są modele stworzone specjalnie z myślą o najmłodszych, czyli z mniejszą ilością wykonywanych ruchów, w porównaniu z produktami dla osób dorosłych, dzięki czemu są delikatniejsze w działaniu. Szczoteczki elektryczne dla dzieci dodatkowo posiadają kolorowy design, często w popularne postaci z kreskówek i bajek, a niektóre modele w trakcie mycia zębów grają melodie, które zachęcają maluchy do regularnego szczotkowania zębów.

  • Szczoteczka elektryczna dla niemowląt

Na rynku dostępne są również specjalne szczoteczki elektryczne soniczne przeznaczone dla dzieci od 0 do 3 lat. Zostały one zaprojektowane w taki sposób, aby pomóc rodzicom zachować odpowiednią higienę jamy ustnej swoich pociech. Szczoteczki dla dzieci posiadają niewielką główkę, bardzo miękkie włosie oraz wytwarzają delikatne drgania, które nie powodują podrażnień dziąseł. 

Czy artykuł okazał się pomocny?
Tak Nie
2
1
Komentarze (2)
przemekb102
Gwarantuję, że po spróbowaniu mycia zębów szczoteczką elektryczną, nie chce się wracać do tradycyjnej... Są one łatwe w użyciu i o wiele bardziej skuteczne niż "zwykłe"
Czytaj całość
ala
Koniecznie muszę taką szczoteczkę mieć :)
Czytaj całość
Nie przegap
Maślak pstry (bagniak, jakubek, miodówka) - czy jest jadalny? Suszenie grzybów
Maślak pstry (bagniak, jakubek, miodówka) - czy jest jadalny? Suszenie grzybów
Maślak sitarz – co to za grzyb? Gdzie można go spotkać? W jakiej postaci smakuje najlepiej?
Maślak sitarz – co to za grzyb? Gdzie można go spotkać? W jakiej postaci smakuje najlepiej?
Gąska (grzyb jadalny) - jak wygląda? W jaki sposób go przyrządzić?
Gąska (grzyb jadalny) - jak wygląda? W jaki sposób go przyrządzić?
O czym może świadczyć zgrubienie za uchem?
O czym może świadczyć zgrubienie za uchem?
Kiwano - afrykański owoc o unikalnym smaku. Właściwości zdrowotne, wartości odżywcze i zastosowanie w kuchni
Kiwano - afrykański owoc o unikalnym smaku. Właściwości zdrowotne, wartości odżywcze i zastosowanie w kuchni
Borowik – jakie są rodzaje borowików? Które są jadalne, a które trujące?
Borowik – jakie są rodzaje borowików? Które są jadalne, a które trujące?