Polub nas na Facebooku
Czytasz: Soniczna szczoteczka do zębów - co to jest? Jak działa? Na co zwrócić uwagę przy zakupie?
menu
Polub nas na Facebooku

Soniczna szczoteczka do zębów - co to jest? Jak działa? Na co zwrócić uwagę przy zakupie?

Szczoteczka do zębów i nitka dentystyczna na niebieskim tle

Fot. KrisCole ? Getty Images

Soniczna szczoteczka do zębów to sposób na dokładne i skuteczne mycie zębów każdego dnia. Urządzenie wyposażone jest w kilka trybów pracy i przystosowane jest dla osób o nadwrażliwych dziąseł. Szczoteczki soniczne mogą być stosowane także przez dzieci. Modele dziecięce mają mniejszą głowicę i moc działania oraz wbudowany timer odmierzający czas mycia zębów.  

Szczoteczka soniczna to bezpieczne rozwiązanie dla osób o wrażliwych i skłonnych do podrażnień dziąsłach. Urządzenia do mycia zębów mogą również swobodnie używać osoby z aparatem ortodontycznym, plombami a nawet implantami.

Szczoteczka soniczna - co to?

Szczoteczka soniczna do zębów do rodzaj szczoteczki elektrycznej, z grubą rączką w której znajduje się akumulator oraz panel sterujący z przyciskami. Klasyczne modele, np. obrotowe lub obrotowo-pulsacyjne od sonicznych różnią się, przede wszystkim, głowicą i ruchem jaki ona wykonuje w czasie czyszczenia zębów. Szczoteczki elektryczne posiadają okrągłą głowicę, z kolei soniczne - podłużną (bardzo przypominającą tradycyjną szczoteczkę manualną). Szczotki do zębów z technologią soniczną wykonują ruchy wymiatające, które są bardzo delikatne dla dziąseł, zwłaszcza gdy ma się je bardzo wrażliwe i podatne na podrażnienia.

Zobacz także, w jaki sposób myć zęby. Wbrew pozorom, znaczenie ma nawet kąt ustawienia szczoteczki:

Zobacz film: Czym i jak czyścić zęby? Źródło: Dzień Dobry TVN

Szczoteczka soniczna czy elektryczna?

Szczoteczka soniczna od elektrycznej, oprócz kształtu głowicy, różni się również częstotliwością wykonywanych ruchów czyszczących. Tradycyjne modele elektryczne wykonują ok. 10 000 ruchów oscylacyjnych na minutę (do przodu i do tyłu), z kolei soniczne - ok. 30 000 ruchów wymiatających (na minutę), na skutek czego usuwają znacznie więcej zabrudzeń i osadu z zębów, podczas jednego czyszczenia. Szczotka wyposażona w technologię soniczną jest bezpieczne dla dziąseł, ponieważ podczas jej pracy, nie dochodzi do odsłaniania korzeni zębów (jak w przypadku głowic obrotowych w klasycznych elektrycznych modelach), dlatego jest ona polecana dla osób o dziąsłach wrażliwych i skłonnych do podrażnień lub krwawień, a także dzieci.

Jak działa szczoteczka soniczna?

Działanie szczoteczki sonicznej opiera się na technologii, która emituje fale dźwiękowe i wprawia w ruch podłużną głowicę. Drgania jakie rozchodzą się po jamie ustnej, w połączeniu z pastą, śliną i wodą tworzą pęcherzyki, które efektywnie czyszczą zęby oraz przestrzenie między nimi, nawet te trudno dostępne. Szczoteczka soniczna podczas pracy wykonuje ruch wymiatający, który uważany jest za najbardziej skuteczny sposób czyszczenia zębów. Aby umyć zęby, wystarczy przyłożyć głowicę szczoteczki do powierzchni zęba i przesuwać ją, w stałych odstępach czasu, na pozostałe. W trakcie czyszczenia nie ma potrzeby wykonywania okrężnych ruchów dłonią, ponieważ szczoteczka wykonuje je automatycznie.

Soniczna szczoteczka do zębów - efekty stosowania

Soniczne szczotki do zębów umożliwiają bardzo dokładne czyszczenie jamy ustnej. Delikatne włosie skutecznie dociera nawet do trudno dostępnych miejsc, myjąc zęby z resztek jedzenia, osadu a także bakterii. Już po kilku tygodniach regularnego stosowania można zauważyć pierwsze efekty, takie jak: bielsze zęby, lepsza kondycja dziąseł oraz mniej kamienia na zębach.

Szczoteczka soniczna - jaką wybrać?

Szczoteczki soniczne różnią się między sobą trybem pracy oraz szybkością szczotkowania i na te parametry warto zwrócić uwagę, decydując się na kupno produktu. Prędkość, z jaką porusza się głowica urządzenia, wpływa na jego efektywniejszą pracę oraz skuteczniejsze usuwanie osadu z zębów. Szczoteczki soniczne oferują najczęściej szybkość pracy równą ok. 30 000 ruchów na minutę, a najlepsze modele już ok. 60 000 (ruchów na minutę).

Wybierając urządzenie warto również zwrócić uwagę na tryb pracy. Dobre szczoteczki soniczne oferują zwykle kilka programów, z jakich można korzystać, np.: tryb wybielania zębów, delikatne szczotkowanie (idealny program dla osób o wrażliwych dziąsłach lub które niedawno założyły na zęby aparat ortodontyczny) czy masaż dziąseł.

Szczoteczka soniczna z irygatorem

Szczoteczki soniczne są również dostępne w zestawie z irygatorem. Jest to specjalne urządzenie, które służy dokładnemu oczyszczaniu przestrzeni między zębami za pomocą płynu, który wystrzelony pod ciśnieniem dostaje się w miejsca, do których nie można dosięgnąć tradycyjną szczoteczką. Irygator działa podobnie jak nić dentystyczna, jednak jest skuteczniejszy, szybszy i bardziej precyzyjny od niej.

Szczoteczki soniczne dla dzieci

Szczoteczki soniczne idealne sprawdzają się również u młodszych użytkowników. Producenci szczoteczek oferują specjalne modele stworzone specjalnie z myślą o dzieciach. Mają one mniejsze głowice oraz są delikatniejsze w działaniu, aby nie uszkodzić delikatnych dziąseł malucha. Szczoteczki soniczne dla dzieci są dodatkowo wyposażone w timer, który odmierza odpowiedni czas, jaki trzeba poświęcić na szczotkowanie zębów, a niektóre z nich, także wgrane melodie.

Polecamy: Elektryczna szczoteczka do zębów - rodzaje szczoteczek elektrycznych i jaki model wybrać?

Zobaczcie także, w jaki sposób myć zęby dziecka:

Zobacz film: Jak myć zęby dziecka? Jaką szczoteczkę wybrać? Źródło: Dzień Dobry TVN


Czy artykuł okazał się pomocny?
Tak Nie
164
14
Polecamy
Elektryczna szczoteczka do zębów - rodzaje szczoteczek elektrycznych i jaki model wybrać?
Elektryczna szczoteczka do zębów - rodzaje szczoteczek elektrycznych i jaki model wybrać? TVN zdrowie
Jak działa szczoteczka soniczna do zębów?
Czy warto?
Jak działa szczoteczka soniczna do zębów? Czy warto? TVN zdrowie
Soniczna szczoteczka do zębów – jakie modele są na rynku?
Soniczna szczoteczka do zębów – jakie modele są na rynku? Dzień Dobry TVN
Do czego służą tablety graficzne i jaki model wybrać dla początkujących?
Do czego służą tablety graficzne i jaki model wybrać dla początkujących? Dzień Dobry TVN
Komentarze (1)
przemekb102
Szczoteczki soniczne to nowa generacja szczoteczek elektrycznych. Według mnie największą ich zaletą jest możliwość zmiany trybu pracy szczoteczki. Pozwala to na dostosowanie szczotkowania do swoich aktualnych potrzeb. :)
Czytaj całość
Nie przegap
Alzheimer w młodym wieku - przyczyny, pierwsze objawy i kolejne etapy choroby
Alzheimer w młodym wieku - przyczyny, pierwsze objawy i kolejne etapy choroby
Czerwona plamka na oku. Przyczyny i leczenie
Czerwona plamka na oku. Przyczyny i leczenie
Zapalenie zatok – jak odróżnić je od przeziębienia? Objawy i leczenie stanu zapalnego zatok
Zapalenie zatok – jak odróżnić je od przeziębienia? Objawy i leczenie stanu zapalnego zatok
Strofantyna – gdzie kupić zapomniany lek nasercowy?
Strofantyna – gdzie kupić zapomniany lek nasercowy?
Ognisko hipodensyjne – o czym świadczy taka zmiana?
Ognisko hipodensyjne – o czym świadczy taka zmiana?
Wrzody na pośladkach – czym są i jak się ich pozbyć?
Wrzody na pośladkach – czym są i jak się ich pozbyć?