Szare mydło znane jest od dawna, a po raz pierwszy pojawiło się w Marsylii. Obecnie sięga się po nie coraz rzadziej, gdyż zostało wyparte przez znacznie efektywniej wyglądające sztuczne mydła. Produkt ten doskonale wpływa na skórę i włosy, a także jest przyjazny środowisku. Szare mydło jest biodegradowalne, nie zawiera konserwantów, substancji zapachowych czy barwników. Ponadto nie testuje się go na zwierzętach.
Szare mydło – co to jest i ile kosztuje?
Szare mydło nie uczula, nie podrażnia i jest hipoalergiczne. Dlatego doskonale nadaje się dla osób z wrażliwą i atopową skórą, alergików i fanów ekologicznych kosmetyków. Mydło szare łatwo rozpuszcza się w wodzie, dzięki czemu doskonale spłukuje się ze skóry i nie pozostawia na niej nalotu. Ma niemalże niewyczuwalny zapach, a jego barwa jest brązowo-szara. Jest niedrogie i ogólnodostępne. Kostka kosztuje średnio 1,50 zł. Szare mydło można znaleźć w każdej aptece, drogerii i w większości supermarketów.
Zobacz film i dowiedz się czy warto używać szarego mydła
Szare mydło – skład
W składzie szarego mydła nie ma żadnych sztucznych składników lub substancji zapachowych. Powstaje na bazie soli potasowych, a nie, jak w przypadku innych mydeł, soli sodowych. Dzięki temu jest miękkie i bywa nazywane szarym mydłem potasowym. Znajdują się w nim także kwasy karboksylowe, kwas cytrynowy, chlorek sodu i gliceryna.
Szare mydło – zastosowanie
Szare mydło posiada szerokie zastosowanie. Można go używać do mycia zarówno twarzy, jak i całego ciała, w tym wrażliwych okolic intymnych. Szare mydło polecane jest do higieny intymnej po porodzie (pielęgnacji ran po porodzie naturalnym) i dla kobiet ze skłonnością do nawracających infekcji. Można je stosować na włosy, wykorzystać podczas depilacji czy do prania, zarówno ręcznego, jak i w pralce. Nie dość, że świetnie wywabia plamy, to nadaje się do prania ubranek małych dzieci. Kosmetyk ten jest także naturalnym wybielaczem. Studenci kierunków plastycznych i stomatologicznych stosują je jako tworzywo rzeźbiarskie, przez co nabierają umiejętności manualnych. Bywa wykorzystywane jako izolacja pokrywająca model przy wykonywaniu form gipsowych lub silikonowych. Szare mydło sprawdza się też na mszyce czy wełniaki. Ponadto czyści się nim ściany przed malowaniem i skórzane tapicerki. Sprawdzi się jako preparat do mycia pędzli do makijażu lub zmywania naczyń.
Właściwości i działanie szarego mydła
Szare mydło ma wiele cennych właściwości. Przede wszystkim znane jest z działania antybakteryjnego, antyseptycznego, ściągającego, odkażającego, kojącego i lekko osuszającego. Szare mydło stosuje się na rany. Przyspiesza ono proces gojenia wszelkich podrażnień i wykwitów skórnych, a nawet ropiejących i pooperacyjnych ran, oparzeń, skaleczeń, owrzodzeń, odleżyn, nadżerek czy nagniotków. Likwiduje zaczerwienienia i łagodzi ugryzienia po owadach. Pomaga zmniejszyć obrzęk i opuchliznę.
Zobacz film i dowiedz się z czego robi się mydło
Szare mydło wykorzystuje się jako środek pomocniczy na trądzik, grzybicę stóp i paznokci, zakażenia bakteryjne skóry, czyraki i ropnie. Doskonale usuwa zanieczyszczenia i nadmiar sebum. Stosowanie szarego mydła pozytywnie wpływa na skórę o rozszerzonych porach, łagodzi zbytnie rogowacenie naskórka i pocenie. W przypadku skóry suchej może doprowadzić do nadmiernego wysuszenia, ale stosowane razem z balsamami czy kremami nie będzie powodować skutków ubocznych.
Szare mydło wzmacnia włosy, nadaje im połysk, przyspiesza ich wzrost i odżywia je, gdyż otwiera łuski włosowe, umożliwiając tym samym wnikanie składników odżywczych. Szare mydło do włosów zalecane jest przy ich nadmiernym wypadaniu i przetłuszczaniu. Niestety osoby o bardzo suchej skórze głowy mogą dostać łupieżu po jego stosowaniu.
Szare mydło jako składnik domowych mikstur
Z prawdziwego szarego mydła można przyrządzić odżywczą i regenerującą maskę na włosy. Należy zmieszać kostkę rozpuszczonego mydła, 2 żółtka, 2 łyżki oliwy z oliwek i 2 łyżki oleju ze słodkich migdałów. Natomiast oprysk na mszyce przygotowuje się z 20 dag mydła i 1 l letniej wody. Rośliny należy opryskiwać przez 2 tygodnie.
Naturalne szare mydło stanowi składnik roztworu do moczenia przy regeneracji skręceń, zwichnięć i stłuczeń. Zabieg okaże się skuteczny, jeśli będzie się go wykonywało kilka razy w ciągu dnia. Potrzebne są 4 l ciepłej wody i 1 łyżka stołowa szarego mydła. Wystarczy w misce z wodą umieścić szare mydło i mieszać do całkowitego rozpuszczenia. Dłonie lub stopy moczy się przez 10–15 minut.
Jak zrobić szare mydło w płynie?
Przygotowanie szarego mydła w płynie jest bardzo proste. Cała procedura trwa około 30 minut, a do jej przygotowania potrzebne jest 250 ml gorącej wody i 25 g szarego mydła. Mydło należy pokroić nożem lub zetrzeć na tarce. Wsypuje się je do szklanego pojemnika i zalewa gorącą wodą. Jako że szare mydło jest zrobione z naturalnych tłuszczów, powinno się całkowicie stopić w ciągu 15–20 minut. Po ostygnięciu uzyskuje się nieco galaretowatą substancję, która z czasem może stwardnieć. Wówczas wystarczy dolać gorącej wody i dokładnie wymieszać.
Które mydło jest najlepsze? Odpowiedź znajdziesz w filmie