Polub nas na Facebooku
Czytasz: Depilacja – jakie są rodzaje zabiegów i jak depilować najbardziej wrażliwe części ciała
menu
Polub nas na Facebooku

Depilacja – jakie są rodzaje zabiegów i jak depilować najbardziej wrażliwe części ciała

NAN

Fot: Tijana / fotolia.com

Depilacja nie musi wiązać się z koniecznością codziennego używania maszynki do golenia. Istnieje wiele sposobów, aby skutecznie usuwać zbędne owłosienie. Należy do nich np. depilacja laserowa czy depilacja z użyciem pasty cukrowej. Poznaj różne metody depilacji ciała i twarzy.

Aby wybrać idealną metodę depilacji, warto wiedzieć, że istnieją różne rodzaje usuwania owłosienia. Podstawowy podział bierze pod uwagę trwałość zabiegów i wykorzystywane narzędzia oraz kosmetyki:

Depilacja czasowa – po jej zastosowaniu włoski odrastają po kilku dniach lub tygodniach. Dzieli się na 2 podgrupy:

  • depilacja mechaniczna – do jej wykonania wykorzystuje się depilatory, maszynki, pastę cukrową, plastry do depilacji;
  • depilacja chemiczna – wykonywana przy pomocy kremów do depilacji.

Depilacja trwała – polega na bezpowrotnym (lub długotrwałym) usunięciu owłosienia przy pomocy wiązki lasera albo impulsu światła (fotodepilacja).

Zobacz film: Najlepsze metody depilacji. Źródło: 36,6

Depilacja laserowa i fotodepilacja

Zabieg fotodepilacji i depilacji laserowej przebiega w podobny sposób – za pośrednictwem specjalnego urządzenia do skóry wysyłane są wiązki promieni, które docierają do głębokości ok. 2 – 3 mm, uszkadzają mieszki włosowe i powodują obumarcie pojedynczych włosków razem z cebulkami. Aby uzyskać optymalny efekt, należy powtarzać zabiegi od 3 do 10 razy w kilkutygodniowych odstępach, a w chwili wykonywania depilacji, włoski muszą znajdować się w fazie wzrostu. Możliwa jest depilacja laserowa pach, okolic intymnych, nóg czy nawet twarzy.

Fotodepilacja i depilacja laserowa bywają ze sobą utożsamiane, jednak do ich wykonania wykorzystuje się inny typ promieni. Również efekty mogą być różne.

Do wykonania zabiegu depilacji laserowej, wykorzystuje się tradycyjne lasery, np. diodowe. Przewodnikiem impulsu jest zawarta we włosach melanina, dlatego ten rodzaj depilacji najlepiej poradzi sobie z ciemnymi włoskami. Laser może nie wychwycić włosów siwych, rudych lub blond.

Zobacz film: Delikatny wąsik nad wargą - jak skutecznie go usunąć? Źródło: Dzień Dobry TVN.

W zabiegach fotodepilacji wykorzystuje się impulsy silnego światła, emitowane przez kosmetyczne lasery IPL. W odróżnieniu od depilacji klasycznym laserem, laser IPL jest w stanie usunąć nawet jasne włoski. Fotodepilacja uznawana jest za mniej bolesną niż depilacja laserowa.

Depilacja chemiczna – krem do depilacji

Do domowych zabiegów depilacji wykorzystuje się często metody mechaniczne z użyciem maszynek lub depilatorów. Golenie ciała depilatorem może być dla wielu osób zbyt bolesne, natomiast jednorazowe maszynki usuwają włoski na krótko. Alternatywą może być krem do depilacji. Taki kosmetyk zawiera substancje chemiczne (m.in.: kwas tioglikolowy), które powodują rozpuszczenie keratyny włosa.

Depilację należy rozpocząć od nałożenia kremu na wybrany obszar i pozostawienia go na kilka minut. Następnie krem, razem z włoskami, usuwa się dołączoną do opakowania szpatułką.

Domowe zabiegi z wykorzystaniem kremów do depilacji są łatwe i nie wymagają wprawy, jednak silny, chemiczny zapach kosmetyków może zniechęcać, a substancje chemiczne – wywoływać podrażnienia wrażliwej skóry. Przed zastosowaniem kremu warto wykonać test alergiczny na niewielkim fragmencie skóry i stosować się do instrukcji zawartej w opakowaniu.

Zobacz film: Która metoda depilacji jest najlepsza? Źródło: 36,6

Depilacja woskiem i depilacja pastą cukrową

Depilacja cukrowa i depilacja woskiem to czasowe i mechaniczne sposoby na usuwanie owłosienia. Spośród wszystkich mechanicznych metod, te zaliczają się do najbardziej skutecznych.

Depilacja woskiem polega na nałożeniu na skórę gorącej substancji i przykrycia jej plastrem materiału lub papieru (nie jest to konieczne, jeśli konsystencja wosku jest odpowiednia). Po zastygnięciu wosku należy naprężyć skórę i zerwać materiał lub sam wosk energicznym ruchem w kierunku przeciwnym do wzrostu włosów. Zabieg bywa bolesny i czasochłonny. Czasem wywołuje podrażnienia na wrażliwej skórze. Można go wykonać w gabinecie kosmetycznym lub w domu. Efekt jest długotrwały i utrzymuje się nawet do 4 tygodni.

Depilacja cukrowa w odróżnieniu od wosku, zwykle nie wywołuje podrażnień, ponieważ zawiera tylko naturalne substancje (np. woda, cukier, sok z cytryny), które nie powodują reakcji alergicznych. Pastę cukrową należy nakładać w kierunku zgodnym ze wzrostem włosa i przykryć materiałem (depilacja na ciepło) lub pozostawić do zastygnięcia (depilacja na zimno). Po zastygnięciu należy energicznym ruchem zerwać pastę z ciała. Ta metoda depilacji jest mniej bolesna niż wosk, jednak najlepiej sprawdza się na niewielkich obszarach ciała, takich jak wąsik czy okolice bikini. Efekt utrzymuje się do 6 tygodni.

Depilacja bikini – depilacja brazylijska, francuska, hollywoodzka

Depilacja miejsc intymnych bywa kłopotliwa, a wykonywanie jej samodzielnie, może nastręczać pewnych trudności z dotarciem do niektórych miejsc. Aby pozbyć się zbędnego owłosienia, warto wybrać się do kosmetyczki na depilację woskiem, pastą cukrową lub na depilację laserową.

Masz podrażnioną skórę po depilacji? Zobacz nasz film i dowiedz się jak temu zaradzić

Zobacz film: Podrażnienia po depilacji. Źródło: 36,6.

Wybierając się na wizytę do salonu kosmetycznego, warto znać rodzaje depilacji okolic bikini:

  • Depilacja klasyczna – polega na usunięciu nadmiernego owłosienia z okolic pachwin.
  • Depilacja klasyczna, pogłębiona – w tym przypadku depilacja sięga nieco głębiej, bo częściowo także na wargi sromowe i część górnej linii bikini.
  • Depilacja brazylijska – polega na usunięciu prawie całego owłosienia z przodu, z tyłu i między pośladkami. Nad wzgórkiem łonowym zostawia się zwykle niewielki pasek lub trójkąt.
  • Depilacja francuska – jest podobna do depilacji brazylijskiej. Pomija się w niej okolice pośladków.
  • Depilacja hollywoodzka – polega na usunięciu wszystkich włosów z przodu, z tyłu i między pośladkami.

W domowym zaciszu możemy wykorzystać tradycyjne maszynki do golenia, albo zdecydować się na kremy do depilacji okolic intymnych czy plastry do depilacji.

Depilacja twarzy

Włoski pojawiające się w okolicach kobiecych ust i na brodach bywają krępujące. Aby usunąć owłosienie z delikatnej skóry twarzy, można sięgnąć po wosk, krem lub plastry do depilacji twarzy albo zdecydować się na depilację laserową. Warto pamiętać, że depilacja wąsika, brody czy nawet brwi, powinna być przeprowadzana ze szczególną ostrożnością, aby nie doprowadzić do uszkodzenia i nie wywołać podrażnień cery.

Czy depilacja laserowa latem to dobry pomysł? Zobacz nasz film i poznaj opinię eksperta

Zobacz film: Depilacja laserowa latem: tak czy nie? Źródło: 36,6.

Czy artykuł okazał się pomocny?
Tak Nie
5
1
Polecamy
Krem do depilacji – jak działa, jak go nakładać i jakie są rodzaje kremów
Krem do depilacji – jak działa, jak go nakładać i jakie są rodzaje kremów TVN zdrowie
Depilacja okolic intymnych u kobiet i mężczyzn – bikini francuskie, brazylijskie, hollywoodzkie i depilacja odbytu
Depilacja okolic intymnych u kobiet i mężczyzn – bikini francuskie, brazylijskie, hollywoodzkie i depilacja odbytu TVN zdrowie
Najlepsze metody depilacji nóg to?
Najlepsze metody depilacji nóg to? Dzień Dobry TVN
Depilacja brazylijska bikini sposobem na gładką skórę bez podrażnień przez wiele tygodni
Depilacja brazylijska bikini sposobem na gładką skórę bez podrażnień przez wiele tygodni Dzień Dobry TVN
Komentarze (0)
Nie przegap
Ruszył konkurs „Możemy więcej”. Złóż wniosek już dziś
Ruszył konkurs „Możemy więcej”. Złóż wniosek już dziś Materiał sponsorowany
Strofantyna – gdzie kupić zapomniany lek nasercowy?
Strofantyna – gdzie kupić zapomniany lek nasercowy?
Alzheimer w młodym wieku - przyczyny, pierwsze objawy i kolejne etapy choroby
Alzheimer w młodym wieku - przyczyny, pierwsze objawy i kolejne etapy choroby
Zapalenie zatok – jak odróżnić je od przeziębienia? Objawy i leczenie stanu zapalnego zatok
Zapalenie zatok – jak odróżnić je od przeziębienia? Objawy i leczenie stanu zapalnego zatok
Nieprzyjemny zapach z nosa – przyczyny i leczenie
Nieprzyjemny zapach z nosa – przyczyny i leczenie
Jaki kolor i kształt ma zdrowy stolec? 
Jaki kolor i kształt ma zdrowy stolec?