Polub nas na Facebooku
Czytasz: Płyn i żel do higieny intymnej – dla kobiet, mężczyzn i dla dzieci
menu
Polub nas na Facebooku

Płyn i żel do higieny intymnej – dla kobiet, mężczyzn i dla dzieci

kobieta

Fot. Eziutka / Getty Images

Płyny i żele do higieny intymnej powinny być używane nie tylko przez kobiety, ale również przez mężczyzn. Dzieci i kobiety w ciąży oraz po porodzie powinny używać środków do higieny intymnej przeznaczonych do tych poszczególnych grup.

Odpowiednia higiena intymna to warunek, by uniknąć kolonizowania się chorobotwórczych drobnoustrojów w obrębie narządów płciowych. Ze względu na budowę anatomiczną, zdecydowanie bardziej zwraca się uwagę na dobór właściwych płynów czy żeli do higieny intymnej dla kobiet niż dla mężczyzn. U kobiet naturalna mikroflora w okolicach intymnych składa się przede wszystkim z pałeczek kwasu mlekowego Lactobacillus spp., czyli pałeczki kwasu mlekowego. Warunkują one odpowiednio kwaśne środowisko w pochwie i zapobiegają namnażaniu się patologicznej flory bakteryjnej. Nie wolno jednak zapominać również o odpowiedniej higienie intymnej dla mężczyzn.

Higiena intymna u kobiet

Bardzo częstym problemem ginekologicznym u kobiet są zakażenia pochwy, spowodowane zaburzoną równowagą pomiędzy florą naturalną, czyli poziomem bakterii Lactobacillus spp. a drobnoustrojami występujących w niewielkich ilościach w pochwie bądź wcale. Czynnikami, które predysponują do infekcji pochwy, są:

  • obcisła, nieprzewiewna bielizna,
  • gromadzenie się potu, moczu i martwych komórek naskórka w okolicach pochwy,
  • spadek odporności,
  • choroby przewlekłe jak cukrzyca,
  • zaburzenia hormonalne,
  • środki antykoncepcyjne,
  • antybiotyki,
  • irygacje pochwy,
  • częste korzystanie z basenów, saun, jacuzzi.

Bardzo często bakterie u kobiet przenoszą się z okolic odbytu na okolice cewki moczowej i przedsionek pochwy, czemu sprzyja budowa anatomiczna kobiet. Dlatego mówiąc o higienie intymnej, należy w pierwszej kolejności wspomnieć, że mycie, jak i wycieranie miejsc intymnych powinno odbywać się w kierunku od pochwy do odbytu. Zdecydowanie lepiej do mycia użyć po prostu ręki. Myjki i gąbki stanowią doskonałe środowisko do namnażania się bakterii i ułatwiają ich przenoszenie. Tradycyjne żele pod prysznic i mydła mogą zaburzać naturalne pH pochwy, wobec czego zdecydowanie lepszym wyborem są płyny i żele do higieny intymnej przeznaczone dla kobiet.

Płyn do higieny intymnej dla kobiet

Odpowiedni płyn do higieny intymnej powinien być dostosowany do naturalnego pH kobiety i jej fizjologicznej flory bakteryjnej. Powinien usuwać patologiczną florę bakteryjną, a sprzyjać rozwojowi pałeczek kwasu mlekowego. W sprzedaży dostępne są specjalne płyny i żele do higieny intymnej w ciąży i po porodzie. W ciąży bowiem zmienia się pH pochwy, istnieje większa tendencja do powstawania infekcji, dlatego tak ważny jest dobór odpowiednich środków higienicznych. Po porodzie, w okresie połogu, wydzieliny stanowią doskonałą pożywkę dla bakterii, bardzo ważna jest więc w tym czasie higiena osobista, by uniknąć powikłań. Odpowiednia higiena intymna po porodzie sprzyja również prawidłowemu gojeniu się krocza.

Żele i płyny do higieny intymnej dla mężczyzn

Wielu mężczyzn nie zwraca uwagi na to, że ich okolice intymne są szczególnie narażone na gromadzenie się bakterii. Mało który mężczyzna pamięta o tym, aby umyć ręce przed skorzystaniem z toalety, a ręce są – jak wiadomo – największym siedliskiem bakterii. Gromadzą się na nich wszystkie patogeny, z którymi człowiek ma styczność, witając się czy dotykając różnych przedmiotów. Właśnie te patogeny później przedostają się na okolice intymne podczas oddawania moczu i dotykania ręką prącia.

W przeciwieństwie do kobiet, mężczyźni rzadko depilują miejsca intymne. Owłosiona, spocona skóra, czyli ciepło i wilgoć, to doskonałe warunki dla rozwoju bakterii. Najwięcej mas gromadzi się pod napletkiem. Większość mężczyzn myje dane okolice preparatami używanymi do całego ciała. Jeśli nie ma objawów podrażnienia, nie ma do tego przeciwwskazań. Powinno się obmyć penisa i okolice worka mosznowego dokładnie, odsuwając również delikatnie napletek, by usunąć gromadzące się pod nim masy. Jeśli pojawiają się jednak podrażnienie, swędzenie czy zaczerwienienie, warto sięgnąć po środki bardziej dostosowane do tych okolic.

Żele i płyny do higieny intymnej są dostępne również dla mężczyzn. Mają działanie nawilżające i łagodzące. Zawierają: allantoinę (łagodzi podrażnienia), D-panthenol (ma właściwości nawilżające), kwas mlekowy (pomaga utrzymać odpowiednie pH skóry okolic intymnych).

Płyn do higieny intymnej dla dzieci

U dzieci, szczególnie jeszcze przed okresem pokwitania, pH w okolicach narządu rodnego jest obojętne. Wobec tego nie mogą one stosować tych samych środków, co dorośli. Dostępne są preparaty w postaci np. płynów dla dzieci do higieny intymnej.

Zobacz film: Co zrobić, aby uniknąć nawrotów infekcji intymnych? Źródło: 36,6


Czy artykuł okazał się pomocny?
Tak Nie
170
17
Polecamy
Co to jest rzeżączka?
Jak ją zdiagnozować i wyleczyć?
Co to jest rzeżączka? Jak ją zdiagnozować i wyleczyć? Dzień Dobry TVN
Jak wygląda opryszczka narządów płciowych u mężczyzn, a jak u kobiet?
Jakie są sposoby jej leczenia?
Jak wygląda opryszczka narządów płciowych u mężczyzn, a jak u kobiet? Jakie są sposoby jej leczenia? Dzień Dobry TVN
Bakteryjne a grzybicze infekcje pochwy – przyczyny, objawy i leczenie
Bakteryjne a grzybicze infekcje pochwy – przyczyny, objawy i leczenie TVN zdrowie
Globulki, tabletki, żele dopochwowe i zioła w leczeniu infekcji intymnych
Globulki, tabletki, żele dopochwowe i zioła w leczeniu infekcji intymnych TVN zdrowie
Komentarze (1)
Lena
Ja kupiłam kiedyś w biedronce, nie wiem czy połowę zużyłam aż się data ważności skończyła i wyrzuciłam. Na co dzień po skorzystaniu z toalety używam deski biobidet, nie mam żadnych problemów, pieczenia także przestałam te drogeryjne specyfiki kupować.
Czytaj całość
Nie przegap
"Najczęstszym błędem jest podnoszenie nóżek do góry". Ekspert radzi, jak przewijać dziecko
"Najczęstszym błędem jest podnoszenie nóżek do góry". Ekspert radzi, jak przewijać dziecko
Zapalenie zatok – jak odróżnić je od przeziębienia? Objawy i leczenie stanu zapalnego zatok
Zapalenie zatok – jak odróżnić je od przeziębienia? Objawy i leczenie stanu zapalnego zatok
Ognisko hipodensyjne – o czym świadczy taka zmiana?
Ognisko hipodensyjne – o czym świadczy taka zmiana?
Lista szkodliwych dodatków do żywności. Co oznaczają skróty E?
Lista szkodliwych dodatków do żywności. Co oznaczają skróty E?
Poziome ustawienie kości krzyżowej, co to jest?
Poziome ustawienie kości krzyżowej, co to jest?
Strofantyna – gdzie kupić zapomniany lek nasercowy?
Strofantyna – gdzie kupić zapomniany lek nasercowy?