Ze świętami kojarzą nam się przede wszystkim karp, ryba po grecku, sałatka jarzynowa, śledzie oraz ciasta - sernik, makowiec i piernik. Co można przygotować w nieco lżejszej wersji? Gdzie uciąć kalorie?
Karp
Karp to ryba, która nie cieszy się specjalną popularnością, a szkoda, bo jest stosunkowo chudy i zawiera sporo wartościowych substancji odżywczych. Karp stanowi doskonałe źródło wapnia, fosforu, żelaza i sodu. W mięsie ryby znajdują się także witaminy z grupy B. Mimo że karp uchodzi za małokaloryczną rybę (100 g ryby to ok. 110 kcal), to usmażony zmieni się bombę kaloryczną.
Zamiast jednak smażyć filety na głębokim tłuszczy można przygotować rybę pieczoną w folii. W tym celu należy natrzeć mięso ziołami (imbir, kardamon, kolendra, czosnek) i piec w piekarniku przez około 45 minut. Jeśli ryba musi być smażona - wybierzmy teflonową patelnię, na której można smażyć bez użycia tłuszczu.
Innym rozwiązaniem mogą być kotlety z karpia. Dzięki takiemu rozwiązaniu mamy pewność, że unikniemy zadławienia się ością i żadna z nich nie utknie nam w gardle. Żeby przygotować kotlety z karpia należy zmielić mięso ryby, wraz z bułką tartą, przeciśniętym czosnkiem, zeszkloną cebulką i przyprawami. Po dodaniu jajka i dokładnym wymieszaniu masy należy formować kulki, które następnie gotuje się w warzywnym wywarze. Gotowe!
Zobacz: Karp - właściwości odżywcze i sposoby podania
Ryba po grecku
Tutaj przy zaoszczędzeniu kalorii pomóc nam może odpowiednio dobrana ryba. Do przygotowania ryby po grecku można wybrać solę lub mintaja albo morszczuka.
Sałatka jarzynowa
Sałatkę jarzynową bardzo łatwo odchudzić. Wystarczy, że zamiast majonezu dodamy jogurt naturalny lub grecki. Do doprawienia sałatki warto użyć - zamiast soli - ziół, które nie tylko nadadzą jej niepowtarzalny smak, ale przede wszystkim podkręcą metabolizm.
Śledzie
Śledzie podane w oleju to kaloryczna bomba. Podobnie sytuacja wygląda w przypadku sosów śmietanowych. Można jednak samemu przygotować popularne śledzie wykorzystując ocet. Na kilogram płatów śledzia potrzebujemy około 5 cebul, szklankę octu, wody oraz pół szklanki cukru. Z przypraw wybierzmy: kolendrę, pieprz, ziele angielskie, liście laurowe, imbir, goździki. Można także dodać kminek. Niestety, ale wykorzystać musimy także olej - pół szklanki. Wywar przygotowujemy z wody i przypraw po czym zalewamy nim ułożone w słoiku śledzie na przemian z cebulą. Całość zalewamy olejem i czekamy - przynajmniej dobę.
Polecamy: Dlaczego warto jeść śledzie?
Sernik
Odchudzić sernik można za pomocą chudego twarogu i słodzika. Warto także zrezygnować z polewy czekoladowej lub innych dodatków, które choć w smaku słodkie, są jednak bardzo tuczące.
Kompot
Nie doprawiaj kompotu z suszu cukrem. Suszone owoce same w sobie są wystarczająco słodkie. Jeśli jednak kompot jest niesłodki, zamiast cukru użyj stewii lub ksylitolu.
Zobaczcie także, jak uniknąć przejedzenia w okresie świątecznym:
Makowiec
Mak stanowi doskonałe źródło żelaza, magnezu, fosforu, witamin z grupy B oraz potasu. to jest też bardzo kaloryczny. W 100 g maku znajduje się ponad 400 kcal! Jeśli do damy do tego cukier tych kalorii zrobi się jeszcze więcej! Zatem, jak odchudzić tradycyjnego makowca? Sposobów jest kilka. Zamiast maku można użyć siemię lniane lub nasiona chia. Cukier natomiast można zastąpić słodzikiem, np. stewią lub ksylitolem.
Piernik
W skład świątecznego piernika wchodzą przede wszystkim cukier, masło (lub margaryna), mąka, jajka, śmietana, kakao, miód oraz bakalie. Jak nietrudno się domyślić, taka ilość cukru nie będzie obojętna dla zdrowia (i figury), zwłaszcza jeśli bardzo lubimy piernika. Zatem, jak odchudzić do pyszne ciasto? Zamiast cukru możemy użyć słodzika (np. ksylitolu), białą mąkę można zastąpić żytnią lub gryczaną. A co z tłuszczem? Olej rośliny sprawdzi się doskonale!