Polub nas na Facebooku
Czytasz: Światowy Dzień Walki z AIDS. Poznaj fakty i mity o chorobie
menu
Polub nas na Facebooku

Światowy Dzień Walki z AIDS. Poznaj fakty i mity o chorobie

Zobacz film: Fakty i mity dotyczące choroby AIDS Źródło: Agencja TVN

AIDS przestało być tematem tabu. Mówi się o nim coraz więcej, a pacjenci nie są już dziś stygmatyzowani. Mimo to wokół choroby wciąż krąży wiele mitów. Co jest prawdą, a co fałszem?

Z oficjalnych danych zgromadzonych przez Państwowy Zakład Higieny - Narodowy Instytut Zdrowia Publicznego wynika, że w Polsce żyje niecałe 4 tysiące osób chorych na AIDS. Zakażonych wirusem HIV jest niemal 25 tysięcy osób. Mimo że choroba przestaje być już tematem tabu i mówi się o niej coraz więcej, to ciągle wiemy o niej za mało i powtarzamy nieprawdziwe informacje.

Prawdy i mity o AIDS

Do zakażenia wirusem HIV dochodzi najczęściej poprzez kontakt seksualny - musi dojść do kontaktu ze spermą, preejakulatem lub wydzieliną z pochwy. Im część ktoś uprawia seks z przypadkowym partnerem, bez odpowiedniego zabezpieczenia, tym wyższe jest ryzyko zakażania. Czy to prawda kobiety chorują częściej? Tak. W przypadku osób heteroseksualnych wirus znacznie częściej atakuje kobiety. Dzieje się tak, ponieważ kobieta ma znacznie większą powierzchnię błony śluzowej.

Czy kontakt ze śliną chorego jest niebezpieczny? To mit. Mimo że ślina nie jest materiałem zakaźnym, to powinno się uważać na rany w jamie ustnej i obecność krwi.

Prezerwatywa nie chroni przed AIDS? To mit. Dobrej jakości prezerwatywa zmniejsza ryzyko zakażenia aż o 90 proc.! Tym samym stanowi jedną z najskuteczniejszych metod zapobiegania zakażeniu.

Czy osoby zakażone wirusem HIV przekazują patogen swoim dzieciom? To na szczęście mit! Przy odpowiedniej kuracji kobieta ma aż 99 proc. szans na to, że urodzi całkowicie zdrowe dziecko.

Warto pamiętać, że AIDS nie jest już dziś chorobą śmiertelną. Dzięki nowoczesnym lekom udało się spowolnić postęp choroby i pacjenci mogą prowadzić dziś zupełnie normalne życie. Co jeszcze warto wiedzieć o AIDS? Jakie mity krążą wokół choroby? Dowiecie się tego z powyższego filmu!  

Zobacz także: Czym różni się HIV od AIDS – objawy, różnice, informacje

AIDS, czyli co?

AIDS to zespół nabytego niedoboru odporności, który jest spowodowany zakażeniem wirusem HIV. Do najbardziej charakterystycznych objawów choroby należą m.in. duszności, nieustający kaszel, wysypki i zmiany skórne, powiększenie węzłów chłonnych i śledziony, nawracające grzybice, opryszczka, nawrotowe infekcje wątrobowe czy stany zapalne organizmu.

Aby potwierdzić lub wykluczyć zakażenie wirusem wystarczy wykonać badanie krwi. Próbkę do badania pobiera się tak samo, jak przy klasycznej morfologii. Badanie na obecność wirusa można wykonać anonimowo i bezpłatnie w punktach konsultacyjno-diagnostycznych. Pełną listę placówek można znaleźć tutaj.

Jak wygląda życie osób zakażonych wirusem HIV? Dowiecie się tego z filmu:

Zobacz film: Moje życie z wirusem HIV Źródło: Dzień Dobry TVN

Czy artykuł okazał się pomocny?
Tak Nie
67
5
Komentarze (0)
Nie przegap
Strofantyna – gdzie kupić zapomniany lek nasercowy?
Strofantyna – gdzie kupić zapomniany lek nasercowy?
Jakie rozmiary może mieć penis? Jak go zmierzyć? 
Jakie rozmiary może mieć penis? Jak go zmierzyć? 
Gąska (grzyb jadalny) - jak wygląda? W jaki sposób go przyrządzić?
Gąska (grzyb jadalny) - jak wygląda? W jaki sposób go przyrządzić?
Panseksualizm - co to jest? Na czym polega? Kim jest osoba panseksualna?
Panseksualizm - co to jest? Na czym polega? Kim jest osoba panseksualna?
Czerwona plamka na oku. Przyczyny i leczenie
Czerwona plamka na oku. Przyczyny i leczenie
Bentonit - co to jest, jak działa i czy warto po niego sięgnąć?
Bentonit - co to jest, jak działa i czy warto po niego sięgnąć?