Polub nas na Facebooku
Czytasz: Swędząca wysypka u dzieci i dorosłych – przyczyny, jak się pozbyć?
menu
Polub nas na Facebooku

Swędząca wysypka u dzieci i dorosłych – przyczyny, jak się pozbyć?

NAN

Fot: fotolia.com

Swędząca wysypka może zaatakować dzieci oraz dorosłych i pojawić się na kończynach, brzuchu, szyi, a także na twarzy. Może wskazywać na świąd skóry, pokrzywkę, a nawet liszaj płaski.

Swędząca wysypka to przykra i często także wstydliwa dolegliwość, która pojawia się w typowych, dermatologicznych stanach chorobowych (liszaj, pokrzywka, wyprysk kontaktowy). Ponadto przyczynami swędzącej wysypki bywają wirusowe (świąd skóry), grzybicze, bakteryjne lub pasożytnicze (świerzb) choroby zakaźne.

Swędząca wysypka a świąd skóry

Wysypka jest nieswoistym objawem wielu chorób, polegającym na obecności jednopostaciowych lub wielopostaciowych zmian skórnych, wśród których wyróżnia się m.in. grudki, pęcherzyki, plamy i bąble. Bardzo często wysypce towarzyszy świąd, który wywołuje potrzebę nieustannego drapania zmian skórnych lub pocierania chorej skóry. Świąd jest zjawiskiem stosunkowo powszechnym, które dotyka wiele osób borykających się z chorobami dermatologicznymi, epidemiologicznymi, a także z marskością wątroby czy z przewlekłą niewydolnością nerek. 

Uporczywe swędzenie może być przyczyną stanu zapalnego skóry wywołanego grzybicą (ryzyko grzybicy zachodzi, gdy swędzeniu towarzyszą drobne, czerwone krostki). Świąd może być także reakcją organizmu na alergię kontaktową, pokarmową, a także na alergię wywołaną zażyciem leku lub ukąszeniem owada. Osoby zapadłe na świąd skarżą się zwłaszcza na swędzenie łokci, nadgarstków, przestrzeni między palcami, piersi, pośladków w nocy. Często towarzyszy im chropowata wysypka. 

Świąd może być oznaką wielu chorób, takich jak atopowe zapalenie skóry, świerzb, niewydolność nerek, zapalenie wątroby, nadczynność tarczycy, pokrzywka, cukrzyca, białaczka, zakażenie enterowirusami, zaburzenia hormonalne, liszajec, ziarnica złośliwa, nerwica, a nawet nowotwory! Jeśli świąd i wysypka utrzymują się, należy bezzwłocznie udać się do lekarza, który na podstawie wywiadu i badań diagnostycznych wskaże na przyczynę problemu i wybierze optymalną metodę leczenia swędzącej wysypki i wywołujących ją dolegliwości.

Pokrzywka jako przyczyna swędzącej wysypki

Swędząca wysypka na brzuchu, szyi, twarzy, rękach, ramionach, dłoniach i pozostałych częściach ciała może być objawem pokrzywki. Choroba charakteryzuje się wysypką o typie bąbli na rumieniowym oraz obrzękowym podłożu (często wraz ze świądem skóry). Pokrzywka wywoływana jest przez kontakt z czynnikiem uczulającym. W przebiegu choroby zmiany skórne przypominają poparzenie pokrzywą, skąd wywodzi się nazwa schorzenia. Pozostałymi objawami pokrzywki mogą być osłabienie, zawroty głowy, nudności i wymioty. Choroba ma w większości przypadków podłoże alergiczne, choć zdarza się, że jej występowanie jest wiązane z reakcją organizmu na czynniki termiczne, a nawet światło słoneczne. Aby pozbyć się wysypki na nogach w przebiegu pokrzywki, najczęściej zaleca się stosowanie leków przeciwhistaminowych oraz glikokortykosteroidów.

Swędzącą wysypkę może wywoływać liszaj płaski!

Liszaj płaski jest chorobą dermatologiczną, która charakteryzuje się sinymi lub purpurowymi wykwitami w formie grudek pokrytych specyficzną białą „siateczką”. W przebiegu liszaja płaskiego zazwyczaj dochodzi do silnego świądu skóry. Jak informują lekarze, choroba dotyka najczęściej dorosłych i jest charakterystycznym schorzeniem towarzyszącym cukrzycy, a także chorobie wątroby. Liszaj płaski przybiera postać przewlekłą. W leczeniu swędzącej wysypki na całym ciele, która jest spowodowana tym schorzeniem, stosuje się najczęściej glikokortykosteroidy, a także środki immunosupresyjne.

Łupież Gilberta a swędząca wysypka

Łupież Gilberta, zwany także łupieżem różowym, to choroba zakaźna, wywołana (prawdopodobnie) jednym z wirusów opryszczki, która objawia się różowymi i rumieniowymi wykwitami wraz z silnym świądem i tendencją do złuszczania. Najczęściej swędząca wysypka w przebiegu łupieżu Gilberta zlokalizowana jest na tułowiu oraz kończynach. Jak podkreślają dermatolodzy, schorzenie jest samoograniczające, a skuteczną metodą leczenia jest m.in. stosowanie papek z mentolem, a także maści steroidowych.

Zobacz film: Jakie funkcje pełni skóra człowieka? Źródło: Bez skazy

Swędząca wysypka i zakażenia skóry – świerzb

Świerzb jest groźną i zakaźną chorobą pasożytniczą, która objawia się najczęściej czerwoną wysypką z dokuczliwym świądem, który nasila się po każdorazowej ekspozycji skóry na ciepło (po kąpieli, podczas snu w ciepłej pościeli, w czasie opalania się). Świerzb charakteryzuje się także obecnością przeczosów (linijnych ubytków na skórze), które są zlokalizowane w stosunkowo ciepłych miejscach ciała (w pachwinach, pachach, zgięciach kończyn). Świerzb jest leczony za pomocą środków przeciwpasożytniczych, a kuracji muszą poddać się wszyscy domownicy (pasożyty wywołujące świerzb łatwo przemieszczają się i prawdopodobnie atakują pozostałych członków rodziny). Dermatolodzy zalecają także stosowanie leków przeciwhistaminowych, maści steroidowych oraz papek, które łagodzą świąd.

Pozostałe przyczyny swędzącej wysypki

Wśród pozostałych przyczyn wywołujących swędzącą wysypkę lekarze wymieniają: wyprysk kontaktowy, liszajec zakaźny, zakażenia grzybicze, chorobę bostońską, półpasiec, ospę wietrzną, a także zespół Gianottiego-Crostiego.

Czy artykuł okazał się pomocny?
Tak Nie
83
143
Komentarze (0)
Nie przegap
Maślak sitarz – co to za grzyb? Gdzie można go spotkać? W jakiej postaci smakuje najlepiej?
Maślak sitarz – co to za grzyb? Gdzie można go spotkać? W jakiej postaci smakuje najlepiej?
Gąska (grzyb jadalny) - jak wygląda? W jaki sposób go przyrządzić?
Gąska (grzyb jadalny) - jak wygląda? W jaki sposób go przyrządzić?
Borowik – jakie są rodzaje borowików? Które są jadalne, a które trujące?
Borowik – jakie są rodzaje borowików? Które są jadalne, a które trujące?
Kiwano - afrykański owoc o unikalnym smaku. Właściwości zdrowotne, wartości odżywcze i zastosowanie w kuchni
Kiwano - afrykański owoc o unikalnym smaku. Właściwości zdrowotne, wartości odżywcze i zastosowanie w kuchni
O czym może świadczyć zgrubienie za uchem?
O czym może świadczyć zgrubienie za uchem?
Jakie rozmiary może mieć penis? Jak go zmierzyć? 
Jakie rozmiary może mieć penis? Jak go zmierzyć?