Polub nas na Facebooku
Czytasz: Jak wygląda i skąd się bierze pokrzywka u małych dzieci? Sposoby i czas leczenia pokrzywki
menu
Polub nas na Facebooku

Jak wygląda i skąd się bierze pokrzywka u małych dzieci? Sposoby i czas leczenia pokrzywki

NAN

Fot: JenkoAtaman / fotolia.com

Pokrzywka to popularna choroba skóry dotykająca dzieci i niemowląt. Spowodowana licznymi czynnikami etiologicznymi, przyjmuje zawsze postać swędzących bąbli. Zazwyczaj ustępuje samoistnie. Pomocne jest usunięcie z najbliższego otoczenia uczulających czynników.

Pokrzywka jest częstą dermatozą – występuje u około 10–20% populacji. Pokrzywką u niemowlaka określamy wykwity na skórze przybierające postać swędzących bąbli. Ze względu na czas trwania objawów rozróżnić można:

  • pokrzywkę ostrą, która utrzymuje się do 6 tygodni (przy czym w większości przypadków trwa od dwóch dni do około tygodnia), jej przypadki stanowią 2/3 ogółu zachorowań,
  • pokrzywkę przewlekłą, która trwa ponad 6 tygodni, a zmiany pojawiają się codziennie lub okresowo (raz w tygodniu lub raz w miesiącu).

Pokrzywka u dzieci – objawy

Niezależnie od przyczyny, pokrzywka u dzieci i niemowląt ma takie same objawy. Są to bąble na skórze będące efektem przedostawania się osocza z rozszerzonych naczyń krwionośnych w obręb skóry, które:

  • pojawiają się nagle,
  • zlokalizowane są w dowolnym miejscu na ciele, często w ciągu doby zmieniają swoje położenie – tzw. pokrzywka wędrująca,
  • nie mają określonego kształtu, a przybierają różne postacie,
  • są widoczne ponad powierzchnią skóry,
  • występują w pojedynkę lub w skupiskach, zlewając się w większe obszary,
  • przybierają kolor różowy lub czerwony,
  • mają od kilku milimetrów do kilku centymetrów,
  • swędzą i pieką,
  • pojawiają się na różnych częściach ciała, ale najczęściej są zlokalizowane na rękach, twarzy, stopach, narządach płciowych lub plecach.

Powyższym objawom towarzyszy niekiedy obrzmienie w obrębie warg, powiek, oczodołów, dłoni, stóp. Z kolei obrzęk naczynioruchowy zlokalizowany w okolicy gardła i języka może zagrażać życiu dziecka, gdyż może przyczynić się do uduszenia. Niebezpieczne mogą być także napady duszności czy wstrząs anafilaktyczny.

W przypadku niemowląt pokrzywka objawia się ponadto dolegliwościami takimi jak: wymioty, nudności, bóle brzucha, biegunka, trudności w przełykaniu, kolka, katar, kaszel, stan podgorączkowy, obniżenie ciśnienia krwi.

Pokrzywka u dzieci – przyczyny

Pokrzywka u dzieci spowodowana może być wieloma czynnikami i mieć podłoże alergiczne, fizykalne czy toksyczne. Czynniki sprawcze pokrzywki to:

  • uczulenie na alergeny znajdujące się w powietrzu (pyłki roślinne, roztocza kurzu domowego, sierść zwierząt, dymy),
  • uczulenie na alergeny pokarmowe (egzotyczne owoce, nabiał, orzechy, czekolada, owoce morza, produkty zbożowe, związki chemiczne zawarte w żywności) także te spożywane przez karmiącą kobietę,
  • uczulenie na barwniki zawarte w ubraniach, kosmetyki, środki czystości i leki (szczególnie niesteroidowe leki przeciwzapalne i antybiotyki, zazwyczaj penicylina),
  • niepożądany odczyn poszczepienny (do 4 tygodni po podaniu szczepionki, a w przypadku szczepionki przeciw BCG w ciągu 12 miesięcy od podania),
  • choroby wątroby i tarczycy oraz choroby pasożytnicze,
  • infekcje, występujące najczęściej w obrębie dróg oddechowych (zapalenie oskrzeli i migdałków),
  • nadmierna wrażliwość na acetylocholinę (substancję produkowaną przez włókna nerwowe w gruczołach potowych) w chwili szybkiego i obfitego pocenia się dziecka (tzw. pokrzywka cholinergiczna),
  • działanie czynników mechanicznych (tzw. pokrzywka fizykalna),
  • reakcja na ucisk lub potarcie (tzw. pokrzywka kontaktowa czy dermografizm),
  • czynniki termiczne, reakcje na promienie UV (tzw. pokrzywka słoneczna), zbyt wysoką lub niską temperaturę.

O pokrzywce idiopatycznej lub samoistnej mówi się, jeśli trudno określić czynniki determinujące jej rozwój. Stosuje się wtedy tylko leczenie objawowe z podawaniem leków przeciwhistaminowych, ewentualnie środków ograniczających świąd. Szacuje się, że konkretny powód powstawania pokrzywki udaje się określić zaledwie w 20% przypadków choroby.

Pokrzywka u dzieci – leczenie

W większości przypadków pokrzywka u dzieci i niemowlaków znika samoistnie i nie jest konieczna interwencja ze strony pediatry. Długotrwale utrzymującą się pokrzywkę leczy się w przede wszystkim przez wyeliminowanie z najbliższego otoczenia czynnika, który ją wywołuje – na przykład jeśli pokrzywka jest wynikiem alergii pokarmowej, wprowadza się dietę eliminacyjną. 

W następnej kolejności podejmuje się farmakoterapię opartą na lekach przeciwhistaminowych (zazwyczaj w formie łatwego do wypicia syropu). 

Wzbogaca się je o medykamenty uszczelniające naczynia jak wapń czy rutyna. W sytuacji, gdy mimo zażywania leków (przez około 4 tygodnie) stan chorobowy nadal się utrzymuje, lekarz zazwyczaj dokonuje zmiany stosowanego preparatu i zaleca glikokortykosteroidy

Na zaczerwienioną skórę warto zastosować chłodne okłady i żele chłodzące. Badając przyczynę pokrzywki, lekarz zleca ponadto morfologię i badanie kału w poszukiwaniu pasożytów jelitowych. W przypadku pokrzywki alergicznej lekarz zleca wykonanie oznaczenia stężeń swoistych IgE we krwi oraz testy skórne.

Zobacz film: Zajęcia dodatkowe dla dzieci. Źródło: Dzień Dobry TVN

Czy artykuł okazał się pomocny?
Tak Nie
36
4
Komentarze (0)
Nie przegap
Maślak sitarz – co to za grzyb? Gdzie można go spotkać? W jakiej postaci smakuje najlepiej?
Maślak sitarz – co to za grzyb? Gdzie można go spotkać? W jakiej postaci smakuje najlepiej?
Gąska (grzyb jadalny) - jak wygląda? W jaki sposób go przyrządzić?
Gąska (grzyb jadalny) - jak wygląda? W jaki sposób go przyrządzić?
Borowik – jakie są rodzaje borowików? Które są jadalne, a które trujące?
Borowik – jakie są rodzaje borowików? Które są jadalne, a które trujące?
Kiwano - afrykański owoc o unikalnym smaku. Właściwości zdrowotne, wartości odżywcze i zastosowanie w kuchni
Kiwano - afrykański owoc o unikalnym smaku. Właściwości zdrowotne, wartości odżywcze i zastosowanie w kuchni
O czym może świadczyć zgrubienie za uchem?
O czym może świadczyć zgrubienie za uchem?
Jakie rozmiary może mieć penis? Jak go zmierzyć? 
Jakie rozmiary może mieć penis? Jak go zmierzyć?