Skrajna niewydolność krążenia może pojawić się u osób w stanie ogólnym dobrym. Jednak z czasem pacjenci będą odczuwać coraz poważniejsze dolegliwości dotyczące głównie zmęczenia. Może być tak, że przejście 10 metrów będzie dla nich ogromnym obciążeniem.
Chorzy ze skrajną niewydolnością krążenia mogą liczyć na pomoc lekarzy - proponuje się im operację wszczepienia implantowanego urządzenia wspomagającego niewydolne serce. Jak wygląda życie z taką pompą?
Pan Jerzy przeszedł operację wszczepienia pompy 3 lata temu. Po roku od zabiegu wrócił już do pracy zawodowej i żyje aktywnie - przed operacją nie miał siły nawet mówić, a teraz podróżuje i zwiedza świat, rozwija się zawodowo. Jedyne, na co musi uważać to to, by nie zamoczyć podczas kąpieli wejścia, w którym kabel wchodzi do ciała. Pan Jerzy jest bardzo zadowolony ze swojego stanu zdrowia i nie przeszkadza mu brak pulsu ani torba, w której nosi sprzęt zasilający pompę. Dlaczego brak pulsu? Pompa pompuje krew w sposób ciągły w związku z czym nie wytwarza fal tętna.
Operacja wszczepienia pompy - jak wygląda?
Najpierw kardiochirurdzy wszywają metalowy pierścień, do którego później przymocowywana jest pompa, właśnie w taki sposób będzie zasysana krew z lewej komory serca. Następnie przez środek wszytego pierścienia wycinany jest otwór w lewej komorze serca i następuje zamontowanie w nim pompy. Należy także wszczepić do aorty protezę naczyniową, która będzie odprowadzać krew z pompy. Zabieg przeprowadzany jest na bijącym sercu, ale jego funkcje na ten czas przejmuje specjalna maszyna.
Jak wygląda taka operacja? TUTAJ znajdziecie wideo z sali operacyjnej.