Polub nas na Facebooku
Czytasz: Skąd się biorą podkrążone oczy u dziecka lub niemowlaka?
menu
Polub nas na Facebooku

Skąd się biorą podkrążone oczy u dziecka lub niemowlaka?

dziecko

Fot.: Robert Kneschke / stock.adobe.com

Podkrążone oczy u dziecka mogą być wynikiem wielu czynników. Czasami są to uwarunkowania genetyczne, zmęczenie lub niewyspanie się. Jednak sińce pod oczami mogą także świadczyć o rozwijającej się w organizmie chorobie.

Podkrążone oczy u dziecka powinny zaniepokoić w szczególności, jeśli pojawiły się nagle, a wcześniej nie występowały. Jeżeli ich przyczyny nie można dopatrywać się w niewystarczającej ilości snu niemowlaka, należy rozważyć wizytę u lekarza pediatry i skonsultować z nim swoje obawy. Sińce pod oczami mogą bowiem świadczyć o innej, poważnej chorobie i stanowić wyłącznie jeden z towarzyszących jej objawów.

Podkrążone oczy u dziecka – przyczyny

Podkrążone oczy u dziecka najczęściej są jednym z objawów chorób alergicznych, głównie alergicznego nieżytu nosa. Oprócz zasinień pod oczami można spotkać się z innymi symptomami – między innymi kichaniem i wyciekiem wodnistej wydzieliny z nosa. Zmiana koloru skóry wokół oczu wywołana jest przekrwieniem błony śluzowej nosa i zatok, świadczy o rozwijającym się stanie zapalnym tychże okolic.

Również kontakt z potencjalnym alergenem może być przyczyną podkrążonych oczu u dzieci. Należy bacznie zwracać uwagę na kosmetyki stosowane do codziennej pielęgnacji najmłodszych. Podobnie sytuacja wygląda w przypadku alergii pokarmowych. Sińcom pod oczami towarzyszą wówczas inne symptomy: bruzdowate zmiany na dolnych powiekach (tzw. fałdy Dennie'go i Morgana), salut alergiczny, zahamowanie przyrostu masy dziecka, bóle brzucha, wymioty, biegunki czy też krew w stolcu.

Dolegliwością, której towarzyszą podkrążone oczy, jest alergiczne zapalenie spojówek. Ponadto objawia się ono świądem, pieczeniem i przekrwieniem spojówek, łzawieniem oraz obrzękiem powiek.

Podkrążone oczy w połączeniu z bladą twarzą zarówno u niemowlaka, jak i dwulatka, trzylatka czy też starszego dziecka mogą być skutkiem niedoboru żelaza lub witaminy K. W tym przypadku wystarczy wprowadzić bardziej zróżnicowaną dietę, bogatą we wszystkie niezbędne minerały i witaminy. Niedobór żelaza może powodować anemię (niedokrwistość), której objawami są nie tylko podkrążone oczy, ale także brak apetytu, osłabienie włosów i paznokci, trudności w koncentracji i nauce u starszych dzieci, ogólne osłabienie organizmu, a nawet omdlenia.

Zobacz nasz film sprawdź czym zajmuje się pediatra:

Zobacz film:  Pediatra. Czym się zajmuje? Źródło: Getty Images / iStock

Kolejną przyczyną zaczerwienionych oczu u najmłodszych mogą być choroby pasożytnicze. Warto wówczas wykonać badania w kierunku owsicy, glistnicy, toksokarozy i tasiemczycy. W przypadku zakażenia pasożytami występują również inne objawy: bóle brzucha, biegunka, wymioty, utrata wagi, zgrzytanie zębami, brak apetytu, nocny świąd okolic odbytu czy też ogólne osłabienie organizmu.

Winczewska-Wiktor A. i Steinborn B. w swojej publikacji zwracają także uwagę na zjawisko nazywane migreną brzuszną. Wbrew pozorom jest to częsta dolegliwość spotykana u dzieci i młodzieży. Szacuje się, że boryka się z nią około 3% małych pacjentów. Zazwyczaj są to bóle tępe, w okolicach pępka, które mają nagły i nawracający charakter. Towarzyszą im podkrążone oczy i brak apetytu.

Wśród innych przyczyn zasinienia pod oczami u dzieci wymienić należy również:

  • mukowiscydozę,
  • przewlekłe choroby serca lub płuc,
  • atopowe zapalenie skóry (AZS),
  • choroby nerek,
  • czasami choroby wrodzone, np. zespół dyskinezy rzęsek.

Zdarza się, że podkrążone oczy u niemowlaka pojawiają się na skutek zmęczenia i niewystarczającej ilości snu. Sporadycznie mogą świadczyć o odwodnieniu organizmu.

Jak walczyć z podkrążonymi oczami u dziecka?

W przypadku dzieci do walki z sińcami pod oczami nie wystarczy stosowanie specjalistycznych kremów czy domowych okładów. Gdy problem trwa przez dłuższy czas, konieczna jest konsultacja z lekarzem pediatrą. To on wybierze odpowiedni sposób leczenia choroby podstawowej, której objawem są między innymi czerwone oczy i sińce pod oczami. W wielu przypadkach wystarcza wprowadzenie zbilansowanej diety, bogatej w niezbędne dla prawidłowego rozwoju dziecka minerały i witaminy.

Zobacz film: Co jeść w przypadku anemii? Źródło: Bez recepty

Bibliografia:

1. Bodajko-Grochowska A., Emeryk A., Rola lekarza rodzinnego w diagnostyce i leczeniu chorób alergicznych u dzieci w świetle aktualnych wytycznych, Forum Medycyny Rodzinnej, Tom 8, Nr 1 (2014), s. 14–20

2. Michalczuk M., Sybilski A. J., Nietolerancje pokarmowe, „Pediatria i Medycyna Rodzinna”, 2010, nr 6 (3), s. 189–193

3. Mowszet K., Podstawowe zasady diagnostyki i leczenia alergii pokarmowej u dzieci, „Nowa Pediatria” 3/2002, s. 122–127

4. Winczewska-Wiktor A., Steinborn B., Dziecięce zespoły okresowe, Polski Przegląd Neurologiczny, Tom 8, nr 1 (2012), s. 32–37

5. Zawadzka-Krajewska A., Pyłkowica – nie tylko alergiczne, sezonowe zapalenie błony śluzowej nosa, „Nowa Pediatria”, 3/2001, s. 2–6

Czy artykuł okazał się pomocny?
Tak Nie
57
5
Komentarze (0)
Nie przegap
Maślak sitarz – co to za grzyb? Gdzie można go spotkać? W jakiej postaci smakuje najlepiej?
Maślak sitarz – co to za grzyb? Gdzie można go spotkać? W jakiej postaci smakuje najlepiej?
Gąska (grzyb jadalny) - jak wygląda? W jaki sposób go przyrządzić?
Gąska (grzyb jadalny) - jak wygląda? W jaki sposób go przyrządzić?
Borowik – jakie są rodzaje borowików? Które są jadalne, a które trujące?
Borowik – jakie są rodzaje borowików? Które są jadalne, a które trujące?
Kiwano - afrykański owoc o unikalnym smaku. Właściwości zdrowotne, wartości odżywcze i zastosowanie w kuchni
Kiwano - afrykański owoc o unikalnym smaku. Właściwości zdrowotne, wartości odżywcze i zastosowanie w kuchni
O czym może świadczyć zgrubienie za uchem?
O czym może świadczyć zgrubienie za uchem?
Jakie rozmiary może mieć penis? Jak go zmierzyć? 
Jakie rozmiary może mieć penis? Jak go zmierzyć?