Polub nas na Facebooku
Czytasz: Jakie są objawy pasożytów u dzieci?
menu
Polub nas na Facebooku

Jakie są objawy pasożytów u dzieci?

dziecko

Fot.: mbt_studio / stock.adobe.com

Najczęstsze objawy pasożytów u dzieci to nawracające biegunki, brak apetytu, nudności czy wysypka. Najłatwiej można rozpozna owsicę, ponieważ dziecko odczuwa dokuczliwy świąd okolic odbytu, zwłaszcza przed snem. Inne objawy owsicy to m.in. kaszel i nawracające infekcje. 

Przewód pokarmowy dziecka stale się rozwija i jest szczególnie narażony na zakażenia pasożytnicze. Wyjątkową ostrożność trzeba zachować podczas zabaw na dworze, a także z rówieśnikami. Pasożytami można zarazić się, dotykając przedmiotów, z którymi miał wcześniej kontakt nosiciel. Bytują one również w stojących zbiornikach wodnych, a zwłaszcza w kałużach. Objawy pasożytów u dzieci są niecharakterystyczne, dlatego często trudno jest znaleźć przyczynę, np. przewlekłego kaszlu czy wysypek.

Jakie rodzaje pasożytów zagrażają dzieciom?

Pasożyty są organizmami, które odżywiają się kosztem nosiciela. Zalicza się do nich pierwotniaki, drożdżowce, tasiemce, grzyby, wirusy i bakterie. Organizmy pasożytnicze stale wydzielają produkty przemiany materii, które są toksyczne dla nosiciela. Powodują spadek odporności oraz powstawanie różnego rodzaju problemów zdrowotnych, np. zespołu drażliwego jelita, reumatyzmu, alergii, a nawet depresji.

We współczesnej medycynie wyróżnia się aż 3200 odmian pasożytów, należących do kilku kategorii:

  • tasiemce – uzbrojone lub nieuzbrojone,
  • obleńce – zalicza się do nich m.in. tęgoryjce i nicienie, które najczęściej zagnieżdżają się w jelitach, trzustce, układzie limfatycznym, sercu, płucach czy w wątrobie,
  • przywry – w tej grupie są motylice wątroby, płuc, nerek czy krwi, mogące osiągać wielkość nawet 2 cm,
  • pierwotniaki – najpowszechniejsze są zakażenia lamblią i rzęsistkiem.

Objawy zakażenia pasożytami u dzieci zależą nie tylko od rodzaju pasożytów, ale także od tego, gdzie się zagnieździły.

Pasożyty – objawy u dzieci zakażonych glistnicą

Pasożyty wnikają do organizmu dziecka drogą ustną lub dojelitową. Wywołują szereg dolegliwości, które powinny skłonić rodzica do jak najszybszego odwiedzenia lekarza. Jedną z najczęstszych chorób u dzieci jest glistnica. Jaja trafiają do przewodu pokarmowego, skąd przedostają się drogą krwionośną do płuc. Tam przeobrażają się w dalsze postacie i gdy trafiają z powrotem do przewodu pokarmowego, wywołują swoiste objawy jak bóle brzucha, niestrawność, biegunkę czy wymioty. Tego typu pasożyty u dzieci dają również objawy skórne, takie jak pokrzywki i uciążliwy świąd. U dziecka może też wystąpić nieżyt nosa i łzawienie.

Glista ludzka na etapie układu oddechowego daje takie objawy, jak kaszel, duszność czy świsty oddechowe.

Jakie są objawy robaków u dzieci?

Kolejnym często występującym zakażeniem jest owsica. Chorobę wywołują nicienie, często nazywane robakami, którymi dziecko najczęściej zaraża się w żłobku lub przedszkolu. Najbardziej charakterystycznym objawem jest swędzenie w okolicy odbytu, które nasila się nocą. Powoduje to niepokój u dziecka, problemy ze snem, a nawet moczenie nocne.

Dziecko ma słaby apetyt i słabo przybiera na wadze. U dziewczynek larwy owsików mogą przenieść się do pochwy, powodując jej stan zapalny, a także zapalenie macicy i jajowodów. Malec może zgrzytać zębami i mieć bladą cerę. Rzadko w kale dziecka można zobaczyć ruchliwe nitki, czyli pojedyncze pasożyty. Ich nieobecność nie oznacza, że dziecko nie jest zarażone owsicą.

Zobacz film: Pasożyt w ciele człowieka. Źródło: Dzień Dobry TVN

Robaki – objawy u dzieci zakażonych tasiemcem

Tasiemczyca może pojawić się, gdy dziecko zje surowe lub niedogotowane mięso zawierające wągry tasiemca. Jeśli pasożytów jest niewiele, to objawy mogą być w ogóle niedostrzegalne. Jednak wraz z rozwojem choroby i namnażaniem się pasożytów, u dziecka mogą wystąpić syndromy niecharakterystyczne, do których zalicza się: nudności, bóle brzucha i głowy, biegunki, utratę masy ciała, trudności z nauką i koncentracją. Produkowane przez tasiemca antygeny mogą powodować objawy alergiczne, np. silną wysypkę.

Tasiemiec nie musi bytować tylko w przewodzie pokarmowym. Larwy tasiemca uzbrojonego mogą umiejscawiać się w innych narządach, np. w:

  • sercu – powodują zaburzenia rytmu serca,
  • mózgu – powodują drgawki,
  • gałce ocznej – powodują zaburzenia widzenia.

Pasożyty lamblie u dzieci – objawy

Giardioza, czyli zakażenie lamblią, najczęściej ma przebieg bezobjawowy. U niektórych dzieci może pojawić się ostry nieżyt żołądkowo-jelitowy, trwający około 10–14 dni, objawiający się:

  • wodnistymi stolcami bez krwi i śluzu,
  • kurczowymi bólami brzucha i wzdęciami,
  • niestrawnością,
  • zmniejszeniem łaknienia,
  • osłabieniem,
  • zmniejszeniem masy ciała,
  • wymiotami – jest to rzadko występujący objaw.

Nieżyt ostry może przejść w nieżyt przewlekły, który obawia się biegunką tłuszczową. Do objawów niecharakterystycznych zalicza się pokrzywkę, reaktywne zapalenie stawów, zapalenie dróg żółciowych, a niekiedy także żółtaczkę. 

Czy artykuł okazał się pomocny?
Tak Nie
70
10
Polecamy
Jakie są objawy robaków u dzieci?
Jakie są objawy robaków u dzieci? TVN zdrowie
Jakie są objawy pasożytów u dorosłych?
Jakie są objawy pasożytów u dorosłych? TVN zdrowie
Zapalenie płuc u niemowlaka - objawy, leczenie, przyczyny i powikłania.
Czy zapalenie płuc u niemowlaka może przebiegać bez gorączki?
Zapalenie płuc u niemowlaka - objawy, leczenie, przyczyny i powikłania. Czy zapalenie płuc u niemowlaka może przebiegać bez gorączki? Dzień Dobry TVN
Jak leczyć suchy kaszel u niemowlaka?
Jak leczyć suchy kaszel u niemowlaka? Dzień Dobry TVN
Komentarze (0)
Nie przegap
Dietetyczka radzi: Dieta ketogeniczna - plan, efekty, przepisy i skutki uboczne
Dietetyczka radzi: Dieta ketogeniczna - plan, efekty, przepisy i skutki uboczne
Dieta niskowęglowodanowa, czyli skuteczna redukcja tkanki tłuszczowej. Na czym polega dieta niskowęglowodanowa – zasady i efekty jej stosowania. Przykładowy dzienny jadłospis
Dieta niskowęglowodanowa, czyli skuteczna redukcja tkanki tłuszczowej. Na czym polega dieta niskowęglowodanowa – zasady i efekty jej stosowania. Przykładowy dzienny jadłospis
Co oznacza i do czego prowadzi zanik kory mózgowej? Przyczyny i objawy schorzenia
Co oznacza i do czego prowadzi zanik kory mózgowej? Przyczyny i objawy schorzenia
Kiedy i co można jeść po gastroskopii? Zalecenia po badaniu
Kiedy i co można jeść po gastroskopii? Zalecenia po badaniu
Strofantyna – gdzie kupić zapomniany lek nasercowy?
Strofantyna – gdzie kupić zapomniany lek nasercowy?
Dieta paleo - przykładowy jadłospis, przepisy, zasady i efekty
Dieta paleo - przykładowy jadłospis, przepisy, zasady i efekty