Polub nas na Facebooku
Czytasz: Serum z witaminą C - działanie serum do twarzy i efekty stosowania
menu
Polub nas na Facebooku

Serum z witaminą C - działanie serum do twarzy i efekty stosowania

Kobieta podczas zabiegu na twarz.

Fot. Vagengeym_Elena / Getty Images

Serum z witaminą C wykazuje silne działanie antyoksydacyjne, przez co hamuje procesy starzenia się skóry. Stosowanie kosmetyku rozjaśnia cerę, wygładza ją i przywraca jej promienny wygląd. Serum do twarzy z witaminą C przeznaczone jest do pielęgnacji skóry dojrzałej, zmęczonej, pozbawionej blasku oraz z przebarwieniami.

Witamina C to jeden z najsilniejszych antyoksydantów. Występuje naturalnie w skórze, lecz pod wpływem szkodliwego działania czynników zewnętrznych, np. promieniowania słonecznego, naturalne zasoby kwasu askorbinowego zmniejszają się.

Witamina C - działanie na skórę

Witamina C wykazuje silne właściwości antyoksydacyjne, co oznacza, że przeciwdziała rozwojowi wolnych rodników, odpowiedzialnych, między innymi, za procesy starzenia się skóry. Kwas askorbinowy jest również niezbędny do produkcji kolagenu, który odpowiada za gęstość i elastyczność cery. Witamina C na skórę działa zatem odmładzająco, wygładzająco i ujędrniająco. Kwas askorbinowy dodatkowo rozjaśnia cerę, poprawia jej nawilżenie, wykazuje właściwości przeciwzapalne, a także chroni i wzmacnia naczynka krwionośne.

Preparaty z witaminą C do twarzy i ciała

Pozytywny wpływ witaminy C na skórę powoduje, że jest ona częstym składnikiem preparatów do pielęgnacji, zarówno twarzy, jak i całego ciała. Kwas askorbinowy występuje w kosmetykach o właściwościach regeneracyjnych, ujędrniających, przeciwzmarszczkowych, liftingujących, rozjaśniających, np.: serum, kremy (w tym również pod oczy), esencje, maseczki, toniki, hydrolaty, preparaty do demakijażu, peelingi, a także mgiełki i balsamy do ciała.

Serum z witaminą C - efekty

Najpopularniejszym kosmetykiem, który zawiera kwas askorbinowy, jest serum z witaminą C. Poszczególne preparaty różnią się od siebie zwykle stężeniem witaminy C (od 3 do 30%) a także dodatkowymi substancjami, które mają na celu wzmocnić działanie kosmetyku, np.: kwas hialuronowy (o silnych właściwościach nawilżających), gliceryna (o działaniu łagodzącym i nawilżającym), arbutyna (wyrównuje koloryt skóry, reguluje produkcję melaniny) czy wyciąg z gorzkiej pomarańczy (działający przeciwstarzeniowo, ujędrniająco i uelastyczniająco). Efektem regularnego stosowania serum do twarzy z witaminą C jest wygładzona i rozświetlona cera. Kosmetyk delikatnie wyrównuje koloryt cery, spłyca drobne zmarszczki, zmniejsza przebarwienia oraz napina i ujędrnia skórę.

Serum z witaminą C - jak stosować?

Serum z witaminą C to kosmetyk o delikatnej, lekko olejowej konsystencji, która szybko się wchłania w skórę. Produkt należy stosować zgodnie z zaleceniami producenta. Kosmetyk najczęściej zaleca się stosować na noc, na oczyszczoną skórę twarzy, szyi a także dekoltu. Przed użyciem produkt należy lekko potrząsnąć i jednorazowo użyć kilka kropel. Dla lepszego efektu pielęgnacyjnego, podczas nakładania serum, można wykonać delikatny masaż twarzy, który poprawi krążenie i spowoduje, że substancje aktywne kosmetyku lepiej wnikną w głąb skóry.

Płynna witamina C - działanie na skórę

Witamina C działa na skórę, nie tylko od zewnątrz, ale i od wewnątrz. Płynny suplement diety w postaci liposomowej jest najlepiej przyswajalną formą witaminy C, jaka jest obecnie dostępna na rynku. Klasyczny kwas askorbinowy wchłania się przez organizm w ok. 20%, z kolei liposomowa witamina C - w ponad 90%. Cenny dla skóry kwas askorbinowy zamknięty w liposomach (czyli lipidowej otoczce), z jelita cienkiego, przedostaje się wprost do krwiobiegu i jest chroniony przed działaniem soków trawiennych, żółci czy enzymów. Płynna witamina C pozytywnie wpływa na wygląd cery, ponieważ chroni jej komórki przed szkodliwym wpływem stresu oksydacyjnego, który jest jednym z powodów szybszego starzenia się skóry. Kwas askorbinowy dodatkowo wspomaga prawidłową pracę naczyń krwionośnych oraz produkcję kolagenu odpowiedzialnego za jędrność i elastyczność cery.

Domowe serum z witaminą C do twarzy - jak zrobić?

Serum do twarzy można wykonać własnoręcznie w domu. Do wykonania najprostszej wersji domowego kosmetyku wystarczy przygotować 1 ml witaminy C w proszku, wodę destylowaną oraz małą szklaną buteleczkę o pojemności 10 ml (co wystarczy na jedną porcję kosmetyku). Do butelki wystarczy wsypać kwas askorbinowy, dopełnić wodą oraz delikatnie potrząsnąć i nałożyć kosmetyk na twarz, szyję oraz dekolt. Aby wzmocnić działanie serum, można do niego dodać kilka kropli takich składników, jak:

  • witamina E w płynie - o silnych właściwościach przeciwzmarszczkowych, nawilżających i wygładzających,
  • żel aloesowy - o działaniu łagodzącym i nawilżającym,
  • kwas hialuronowy - o właściwościach nawilżających, ujędrniających i przeciwzmarszczkowych,
  • prowitamina B5 w płynie - o działaniu łagodzącym podrażnienia, regeneracyjnym, odbudowującym i naprawczym. 

Zobaczcie na filmie więcej informacji o kosmetykach z witaminą C:

Zobacz film: Kosmetyki z witaminą C - kiedy warto stosować? Źródło: Dzień Dobry TVN


Czy artykuł okazał się pomocny?
Tak Nie
11
2
Komentarze (0)
Nie przegap
Maślak sitarz – co to za grzyb? Gdzie można go spotkać? W jakiej postaci smakuje najlepiej?
Maślak sitarz – co to za grzyb? Gdzie można go spotkać? W jakiej postaci smakuje najlepiej?
Gąska (grzyb jadalny) - jak wygląda? W jaki sposób go przyrządzić?
Gąska (grzyb jadalny) - jak wygląda? W jaki sposób go przyrządzić?
Borowik – jakie są rodzaje borowików? Które są jadalne, a które trujące?
Borowik – jakie są rodzaje borowików? Które są jadalne, a które trujące?
Kiwano - afrykański owoc o unikalnym smaku. Właściwości zdrowotne, wartości odżywcze i zastosowanie w kuchni
Kiwano - afrykański owoc o unikalnym smaku. Właściwości zdrowotne, wartości odżywcze i zastosowanie w kuchni
Goryczak żółciowy – co to za grzyb? Jak go rozpoznać? Czy jest jadalny?
Goryczak żółciowy – co to za grzyb? Jak go rozpoznać? Czy jest jadalny?
Gnida, czyli jajo wszy – jak wygląda i jak się jej skutecznie pozbyć?
Gnida, czyli jajo wszy – jak wygląda i jak się jej skutecznie pozbyć?