Polub nas na Facebooku
Czytasz: Seria leku na kaszel i leku na ostry ból wycofane z obrotu
menu
Polub nas na Facebooku

Seria leku na kaszel i leku na ostry ból wycofane z obrotu

ból głowy

Fot.: Kurhan / stock.adobe.com

Decyzją Głównego Inspektora Farmaceutycznego wycofane zostały z obrotu seria leku przeciwbólowych Methadone Hydrochloride Molteni oraz seria leku na kaszel Omnisolvan.

Główny Inspektor Farmaceutyczny zadecydował o wycofaniu serii 12501 15 z datą ważności do marca 2020 r. leku Methadone Hydrochloride Molteni. Jest to lek przeciwbólowy stosowany do zwalczania silnych bólów głowy, a także do leczenia zespołu abstynencyjnego, leczenia substytucyjnego uzależnienia od morfiny i heroiny.

Decyzja o wycofaniu leku została podjęta z powodu "na zaniżoną zawartość syropu w opakowaniu oraz zawyżoną gęstość syropu i zawartość chlorowodorku metadonu".

Z obrotu wycofano także serię 6110314 z datą ważności do października 2019 r. leku Omnisolvan, stosowanego u pacjentów do zwalczania kaszlu. Uzasadnieniem decyzji o wycofaniu z obrotu jest fakt, że  "próbka serii produktu leczniczego nie odpowiada wymaganiom specyfikacji w zakresie zawartości substancji czynnej".

Leki zostaną wycofane z hurtowni i aptek, a pacjenci mogą je zwracać w aptekach w trybie reklamacji. Wymagany jest do tego dowód zakupu. Więcej znajdziecie na TVN24.pl: Serie leku na kaszel i ostry ból wycofane z obrotu

Ból głowy

Bóle głowy są powszechną dolegliwością, która często atakuje znienacka. W domu, w pracy, w podróży - zwykle nie świadczy o żadnym ukrytym schorzeniu – może być skutkiem silnych emocji, zmęczenia bądź stresu. 

Jednak ból głowy o charakterze pulsującym może być symptomem schorzenia. Więcej: Pulsujący ból głowy – przyczyny bólu, schorzenia i ich leczenie

Specyficznym rodzajem bólu jest także klasterowy ból głowy, zwany też zespołem lub chorobą Hortona. Klasterowy ból głowy ma postać trwających kilkanaście minut, a niekiedy kilka godzin, napadów (klasterów), które zdarzają codziennie, a nawet kilka razy dziennie. 

Wyróżnia się także napięciowy ból głowy, który nie jest poważnym schorzeniem, a powstaje na skutek nieprawidłowej pobudliwości zakończeń nerwowych odpowiadających za czucie bólu lub nieprawidłowego przewodzenia generowanych przez nie impulsów. Więcej: Napięciowy ból głowy – objawy, przyczyny, metody leczenia

Migrena

To specyficzny rodzaj bólu głowy, będący zaburzeniem neurobiologicznym obejmującym zarówno zmiany neurologiczne, jak i naczyniowe w mózgu podczas wystąpienia ataku. Migrena objawia się ciągłym pulsującym bólem głowy, często z jednej strony głowy, któremu towarzyszą nudności, wymioty i wrażliwość na światło i dźwięk. U około 20% osób cierpiących na migrenę może pojawić się aura, która charakteryzuje się zaburzeniami neurologicznymi wzroku (np. błyski, plamki lub migające kolorowe światła wokół widzianego miejsca).

Warto wiedzieć: Sposoby na migrenę – naturalne metody likwidowania bólu głowy

Domowe sposoby na ból głowy

Na ból głowy pomóc może masaż, odpoczynek z zimnym kompresem, a także ziołowe herbatki oraz woda z imbirem. Mięta, rumianek, passiflora, kozłek lekarski, imbir oraz biała wierzba do picia w postaci herbat lub naparów powinny pomóc, a przynajmniej osłabić ból głowy. Należy pamiętać o odpowiednim nawodnieniu organizmu. W walce z bóle głowy pomóc może także spacer na świeżym powietrzu oraz kąpiel. 

Więcej: Jak zwalczyć ból głowy? Leczenie farmakologiczne i domowe sposoby

Zobacz film: Dlaczego łykamy tyle tabletek przeciwbólowych? Działanie ibuprofenu i paracetamolu. Źródło: 36,6

Kaszel - jak go zwalczyć domowymi sposobami?

Kaszel jest objawem podrażnienia błony śluzowej gardła, który może mieć różne przyczyny. Najczęściej problem pojawia się w przypadku rozróżnienia kaszlu - wyróżniamy kaszel suchy i kaszel mokry. 

Kaszel suchy może oznaczać początek infekcji, podrażnienie dróg oddechowych, alergię, zapalenie opłucnej lub krtani, uszkodzenia żeber, a nawet reakcję organizmu na niektóre leki. 

Mokry kaszel jest jednoznaczny z infkekcją: o stanie zapalnym świadczy także kolor odkrztuszanej wydzieliny: zielona lub żółta (ropna) to objaw zapalenia zatok, oskrzeli lub płuc. 

Więcej na temat kaszlu: Przewlekły kaszel u dziecka i dorosłych – przyczyny i leczenie 

Jak zwalczać kaszel domowymi sposobami?

Aby skutecznie zwalczyć kaszel należy zadbać o odpowiednie nawilżenie śluzówki, picie dużej ilości płynów jest wskazane, podobnie jak inhalacje z użyciem soli morskiej, rozmarynu, rumianku i olejków eterycznych – eukaliptusowego, z drzewa sandałowego, herbacianego, geraniowego, lawendowego, z sosny. Należy przebywać w przewietrzonym i dobrze nawilżonym pomieszczeniu, w którym temperatura nie przekracza 20 stopni. 

Polecamy: Domowe sposoby na duszący kaszel. Przyczyny duszącego kaszlu

Czy artykuł okazał się pomocny?
Tak Nie
3
0
Polecamy
Domowe sposoby na ból głowy.
Co jest dobre na ból głowy w ciąży, u dziecka, napięciowy?
Domowe sposoby na ból głowy. Co jest dobre na ból głowy w ciąży, u dziecka, napięciowy? Dzień Dobry TVN
Poznaj najlepsze sposoby na katar
Poznaj najlepsze sposoby na katar Dzień Dobry TVN
Ból głowy a bóle migrenowe – rodzaje bólów głowy i jak sobie z nimi radzić?
Ból głowy a bóle migrenowe – rodzaje bólów głowy i jak sobie z nimi radzić? TVN zdrowie
Ból głowy przy kaszlu – jakie są przyczyny kaszlowego bólu głowy?
Ból głowy przy kaszlu – jakie są przyczyny kaszlowego bólu głowy? TVN zdrowie
Komentarze (0)
Nie przegap
"Najczęstszym błędem jest podnoszenie nóżek do góry". Ekspert radzi, jak przewijać dziecko
"Najczęstszym błędem jest podnoszenie nóżek do góry". Ekspert radzi, jak przewijać dziecko
Zapalenie zatok – jak odróżnić je od przeziębienia? Objawy i leczenie stanu zapalnego zatok
Zapalenie zatok – jak odróżnić je od przeziębienia? Objawy i leczenie stanu zapalnego zatok
Ognisko hipodensyjne – o czym świadczy taka zmiana?
Ognisko hipodensyjne – o czym świadczy taka zmiana?
Poziome ustawienie kości krzyżowej, co to jest?
Poziome ustawienie kości krzyżowej, co to jest?
Strofantyna – gdzie kupić zapomniany lek nasercowy?
Strofantyna – gdzie kupić zapomniany lek nasercowy?
Jakie rozmiary może mieć penis? Jak go zmierzyć? 
Jakie rozmiary może mieć penis? Jak go zmierzyć?