Główny Inspektor Farmaceutyczny zadecydował o wycofaniu serii 12501 15 z datą ważności do marca 2020 r. leku Methadone Hydrochloride Molteni. Jest to lek przeciwbólowy stosowany do zwalczania silnych bólów głowy, a także do leczenia zespołu abstynencyjnego, leczenia substytucyjnego uzależnienia od morfiny i heroiny.
Decyzja o wycofaniu leku została podjęta z powodu "na zaniżoną zawartość syropu w opakowaniu oraz zawyżoną gęstość syropu i zawartość chlorowodorku metadonu".
Z obrotu wycofano także serię 6110314 z datą ważności do października 2019 r. leku Omnisolvan, stosowanego u pacjentów do zwalczania kaszlu. Uzasadnieniem decyzji o wycofaniu z obrotu jest fakt, że "próbka serii produktu leczniczego nie odpowiada wymaganiom specyfikacji w zakresie zawartości substancji czynnej".
Leki zostaną wycofane z hurtowni i aptek, a pacjenci mogą je zwracać w aptekach w trybie reklamacji. Wymagany jest do tego dowód zakupu. Więcej znajdziecie na TVN24.pl: Serie leku na kaszel i ostry ból wycofane z obrotu
Ból głowy
Bóle głowy są powszechną dolegliwością, która często atakuje znienacka. W domu, w pracy, w podróży - zwykle nie świadczy o żadnym ukrytym schorzeniu – może być skutkiem silnych emocji, zmęczenia bądź stresu.
Jednak ból głowy o charakterze pulsującym może być symptomem schorzenia. Więcej: Pulsujący ból głowy – przyczyny bólu, schorzenia i ich leczenie
Specyficznym rodzajem bólu jest także klasterowy ból głowy, zwany też zespołem lub chorobą Hortona. Klasterowy ból głowy ma postać trwających kilkanaście minut, a niekiedy kilka godzin, napadów (klasterów), które zdarzają codziennie, a nawet kilka razy dziennie.
Wyróżnia się także napięciowy ból głowy, który nie jest poważnym schorzeniem, a powstaje na skutek nieprawidłowej pobudliwości zakończeń nerwowych odpowiadających za czucie bólu lub nieprawidłowego przewodzenia generowanych przez nie impulsów. Więcej: Napięciowy ból głowy – objawy, przyczyny, metody leczenia
Migrena
To specyficzny rodzaj bólu głowy, będący zaburzeniem neurobiologicznym obejmującym zarówno zmiany neurologiczne, jak i naczyniowe w mózgu podczas wystąpienia ataku. Migrena objawia się ciągłym pulsującym bólem głowy, często z jednej strony głowy, któremu towarzyszą nudności, wymioty i wrażliwość na światło i dźwięk. U około 20% osób cierpiących na migrenę może pojawić się aura, która charakteryzuje się zaburzeniami neurologicznymi wzroku (np. błyski, plamki lub migające kolorowe światła wokół widzianego miejsca).
Warto wiedzieć: Sposoby na migrenę – naturalne metody likwidowania bólu głowy
Domowe sposoby na ból głowy
Na ból głowy pomóc może masaż, odpoczynek z zimnym kompresem, a także ziołowe herbatki oraz woda z imbirem. Mięta, rumianek, passiflora, kozłek lekarski, imbir oraz biała wierzba do picia w postaci herbat lub naparów powinny pomóc, a przynajmniej osłabić ból głowy. Należy pamiętać o odpowiednim nawodnieniu organizmu. W walce z bóle głowy pomóc może także spacer na świeżym powietrzu oraz kąpiel.
Więcej: Jak zwalczyć ból głowy? Leczenie farmakologiczne i domowe sposoby
Kaszel - jak go zwalczyć domowymi sposobami?
Kaszel jest objawem podrażnienia błony śluzowej gardła, który może mieć różne przyczyny. Najczęściej problem pojawia się w przypadku rozróżnienia kaszlu - wyróżniamy kaszel suchy i kaszel mokry.
Kaszel suchy może oznaczać początek infekcji, podrażnienie dróg oddechowych, alergię, zapalenie opłucnej lub krtani, uszkodzenia żeber, a nawet reakcję organizmu na niektóre leki.
Mokry kaszel jest jednoznaczny z infkekcją: o stanie zapalnym świadczy także kolor odkrztuszanej wydzieliny: zielona lub żółta (ropna) to objaw zapalenia zatok, oskrzeli lub płuc.
Więcej na temat kaszlu: Przewlekły kaszel u dziecka i dorosłych – przyczyny i leczenie
Jak zwalczać kaszel domowymi sposobami?
Aby skutecznie zwalczyć kaszel należy zadbać o odpowiednie nawilżenie śluzówki, picie dużej ilości płynów jest wskazane, podobnie jak inhalacje z użyciem soli morskiej, rozmarynu, rumianku i olejków eterycznych – eukaliptusowego, z drzewa sandałowego, herbacianego, geraniowego, lawendowego, z sosny. Należy przebywać w przewietrzonym i dobrze nawilżonym pomieszczeniu, w którym temperatura nie przekracza 20 stopni.
Polecamy: Domowe sposoby na duszący kaszel. Przyczyny duszącego kaszlu