Polub nas na Facebooku
Czytasz: Seria leku na kaszel i leku na ostry ból wycofane z obrotu
menu
Polub nas na Facebooku

Seria leku na kaszel i leku na ostry ból wycofane z obrotu

ból głowy

Fot.: Kurhan / stock.adobe.com

Decyzją Głównego Inspektora Farmaceutycznego wycofane zostały z obrotu seria leku przeciwbólowych Methadone Hydrochloride Molteni oraz seria leku na kaszel Omnisolvan.

Główny Inspektor Farmaceutyczny zadecydował o wycofaniu serii 12501 15 z datą ważności do marca 2020 r. leku Methadone Hydrochloride Molteni. Jest to lek przeciwbólowy stosowany do zwalczania silnych bólów głowy, a także do leczenia zespołu abstynencyjnego, leczenia substytucyjnego uzależnienia od morfiny i heroiny.

Decyzja o wycofaniu leku została podjęta z powodu "na zaniżoną zawartość syropu w opakowaniu oraz zawyżoną gęstość syropu i zawartość chlorowodorku metadonu".

Z obrotu wycofano także serię 6110314 z datą ważności do października 2019 r. leku Omnisolvan, stosowanego u pacjentów do zwalczania kaszlu. Uzasadnieniem decyzji o wycofaniu z obrotu jest fakt, że  "próbka serii produktu leczniczego nie odpowiada wymaganiom specyfikacji w zakresie zawartości substancji czynnej".

Leki zostaną wycofane z hurtowni i aptek, a pacjenci mogą je zwracać w aptekach w trybie reklamacji. Wymagany jest do tego dowód zakupu. Więcej znajdziecie na TVN24.pl: Serie leku na kaszel i ostry ból wycofane z obrotu

Ból głowy

Bóle głowy są powszechną dolegliwością, która często atakuje znienacka. W domu, w pracy, w podróży - zwykle nie świadczy o żadnym ukrytym schorzeniu – może być skutkiem silnych emocji, zmęczenia bądź stresu. 

Jednak ból głowy o charakterze pulsującym może być symptomem schorzenia. Więcej: Pulsujący ból głowy – przyczyny bólu, schorzenia i ich leczenie

Specyficznym rodzajem bólu jest także klasterowy ból głowy, zwany też zespołem lub chorobą Hortona. Klasterowy ból głowy ma postać trwających kilkanaście minut, a niekiedy kilka godzin, napadów (klasterów), które zdarzają codziennie, a nawet kilka razy dziennie. 

Wyróżnia się także napięciowy ból głowy, który nie jest poważnym schorzeniem, a powstaje na skutek nieprawidłowej pobudliwości zakończeń nerwowych odpowiadających za czucie bólu lub nieprawidłowego przewodzenia generowanych przez nie impulsów. Więcej: Napięciowy ból głowy – objawy, przyczyny, metody leczenia

Migrena

To specyficzny rodzaj bólu głowy, będący zaburzeniem neurobiologicznym obejmującym zarówno zmiany neurologiczne, jak i naczyniowe w mózgu podczas wystąpienia ataku. Migrena objawia się ciągłym pulsującym bólem głowy, często z jednej strony głowy, któremu towarzyszą nudności, wymioty i wrażliwość na światło i dźwięk. U około 20% osób cierpiących na migrenę może pojawić się aura, która charakteryzuje się zaburzeniami neurologicznymi wzroku (np. błyski, plamki lub migające kolorowe światła wokół widzianego miejsca).

Warto wiedzieć: Sposoby na migrenę – naturalne metody likwidowania bólu głowy

Domowe sposoby na ból głowy

Na ból głowy pomóc może masaż, odpoczynek z zimnym kompresem, a także ziołowe herbatki oraz woda z imbirem. Mięta, rumianek, passiflora, kozłek lekarski, imbir oraz biała wierzba do picia w postaci herbat lub naparów powinny pomóc, a przynajmniej osłabić ból głowy. Należy pamiętać o odpowiednim nawodnieniu organizmu. W walce z bóle głowy pomóc może także spacer na świeżym powietrzu oraz kąpiel. 

Więcej: Jak zwalczyć ból głowy? Leczenie farmakologiczne i domowe sposoby

Zobacz film: Dlaczego łykamy tyle tabletek przeciwbólowych? Działanie ibuprofenu i paracetamolu. Źródło: 36,6

Kaszel - jak go zwalczyć domowymi sposobami?

Kaszel jest objawem podrażnienia błony śluzowej gardła, który może mieć różne przyczyny. Najczęściej problem pojawia się w przypadku rozróżnienia kaszlu - wyróżniamy kaszel suchy i kaszel mokry. 

Kaszel suchy może oznaczać początek infekcji, podrażnienie dróg oddechowych, alergię, zapalenie opłucnej lub krtani, uszkodzenia żeber, a nawet reakcję organizmu na niektóre leki. 

Mokry kaszel jest jednoznaczny z infkekcją: o stanie zapalnym świadczy także kolor odkrztuszanej wydzieliny: zielona lub żółta (ropna) to objaw zapalenia zatok, oskrzeli lub płuc. 

Więcej na temat kaszlu: Przewlekły kaszel u dziecka i dorosłych – przyczyny i leczenie 

Jak zwalczać kaszel domowymi sposobami?

Aby skutecznie zwalczyć kaszel należy zadbać o odpowiednie nawilżenie śluzówki, picie dużej ilości płynów jest wskazane, podobnie jak inhalacje z użyciem soli morskiej, rozmarynu, rumianku i olejków eterycznych – eukaliptusowego, z drzewa sandałowego, herbacianego, geraniowego, lawendowego, z sosny. Należy przebywać w przewietrzonym i dobrze nawilżonym pomieszczeniu, w którym temperatura nie przekracza 20 stopni. 

Polecamy: Domowe sposoby na duszący kaszel. Przyczyny duszącego kaszlu

Czy artykuł okazał się pomocny?
Tak Nie
3
0
Polecamy
Domowe sposoby na ból głowy.
Co jest dobre na ból głowy w ciąży, u dziecka, napięciowy?
Domowe sposoby na ból głowy. Co jest dobre na ból głowy w ciąży, u dziecka, napięciowy? Dzień Dobry TVN
Poznaj najlepsze sposoby na katar
Poznaj najlepsze sposoby na katar Dzień Dobry TVN
Ból głowy a bóle migrenowe – rodzaje bólów głowy i jak sobie z nimi radzić?
Ból głowy a bóle migrenowe – rodzaje bólów głowy i jak sobie z nimi radzić? TVN zdrowie
Ból głowy przy kaszlu – jakie są przyczyny kaszlowego bólu głowy?
Ból głowy przy kaszlu – jakie są przyczyny kaszlowego bólu głowy? TVN zdrowie
Komentarze (0)
Nie przegap
Strofantyna – gdzie kupić zapomniany lek nasercowy?
Strofantyna – gdzie kupić zapomniany lek nasercowy?
Ile można żyć bez tlenu, wody czy jedzenia?
Ile można żyć bez tlenu, wody czy jedzenia?
Czerwone lub białe krosty w gardle. Jakie mogą być ich przyczyny?
Czerwone lub białe krosty w gardle. Jakie mogą być ich przyczyny?
O czym może świadczyć zgrubienie za uchem?
O czym może świadczyć zgrubienie za uchem?
Antybiotyki i leki przeciwbólowe i przeciwgorączkowe – zasady terapii
Antybiotyki i leki przeciwbólowe i przeciwgorączkowe – zasady terapii
Czym jest tabaka? Jakie jest działanie tabaki na organizm?
Czym jest tabaka? Jakie jest działanie tabaki na organizm?