Polub nas na Facebooku
Czytasz: Sauna infrared – czy każdy może z niej korzystać? Jakie są zalety infrasauny?
menu
Polub nas na Facebooku

Sauna infrared – czy każdy może z niej korzystać? Jakie są zalety infrasauny?

sauna

Fot.: sabine hürdler / stock.adobe.com

Sauna infrared (IR) wykorzystuje technologię, która pozwala ogrzewać głównie ciało przebywającej w niej osoby, a nie samo pomieszczenie. Zastosowane w kabinie promieniowanie podczerwone i zwiększona temperatura korzystnie wpływają na poprawę krążenia krwi, co powoduje zmniejszenie niektórych dolegliwości.

W saunie infrared działanie lecznicze możliwe jest już w temperaturze od 35 do 45°C, podczas gdy w tradycyjnej kabinie wymagany zakres jest znacznie wyższy i mieści się dopiero w przedziale 80–100°C. Różnica wynika z zastosowanej technologii.

Sauna infrared – działanie

Zastosowanie nowoczesnej technologii w saunie infrared powoduje, że jedynie 20% wytworzonego ciepła jest zużywanych na ogrzewanie pomieszczenia. Pozostałe przenika bezpośrednio do organizmu przebywającej w kabinie osoby. Działanie tradycyjnej sauny wykorzystuje ogrzane powietrze, które powoduje podniesienie temperatury ciała, przez co wydatek ciepła, a co się z tym wiąże zakres temperatur, musi być znacznie wyższy. Stąd też główną zaletą sauny infrared jest to, że umożliwia wygodne przebywanie w jej wnętrzu osób, u których wysoka temperatura tradycyjnej kabiny powoduje znaczny dyskomfort i np. utrudnia swobodne oddychanie.

Zobacz film: Czy warto korzystać z sauny? Źródło: 36,6.

W związku z tym ten rodzaj zastosowanej technologii jest bardziej ekonomiczny, jeżeli chodzi o utrzymanie samego pomieszczenia, które dodatkowo znacznie szybciej się nagrzewa i jest już po kilkunastu minutach gotowe do użycia. W przeciwieństwie do saun parowych z IR mogą korzystać dzieci, starsze osoby oraz te, u których zdiagnozowano problemy z krążeniem (chociaż taka decyzja zawsze wymaga wcześniejszej konsultacji z lekarzem prowadzącym leczenie).

Sauna infrared – przeciwwskazania

Nawet niewielka temperatura w kabinie IR nie gwarantuje, że każdy może z niej skorzystać. Przeciwwskazaniami do korzystania z sauny infrared są niektóre choroby, m.in.: złośliwy nowotwór, choroba Parkinsona, stwardnienie rozsiane, hemofilia, grzybica, niedoczynność nadnerczy, a także trwające choroby zakaźne. Sauna nie jest wskazana przy niewydolności krążenia, w trakcie miesiączki, przy przyjmowaniu niektórych leków (wymagana jest konsultacja lekarska), jeżeli występuje gorączka lub stan podgorączkowy, przy niektórych infekcjach, a także po niedawno przebytym zabiegu lub operacji chirurgicznej. Przeciwwskazaniem jest ciąża, ale także posiadanie silikonowych implantów (np. piersi) czy stan po spożyciu alkoholu.

Jakie zalety ma sauna infrared?

Niższa temperatura IR powoduje, że sesje z wykorzystaniem podczerwieni mogą być znacznie dłuższe niż w przypadku tradycyjnej kabiny. Zawsze jednak należy się zapoznać z instrukcją na temat tego, jak bezpiecznie korzystać z sauny infrared i obserwować własny organizm. Jeżeli w trakcie seansu lub bezpośrednio po nim, mimo braku wyraźnych przeciwwskazań, nastąpi pogorszenie samopoczucia, należy przerwać tego typu zabiegi i ewentualnie skonsultować się z lekarzem.

Zalety i oddziaływanie sauny infrared są cenione jako wspomaganie leczenia wielu schorzeń. Stanowią też skuteczny sposób na poprawę sylwetki. Promienie podczerwieni, które przekształcają się w ciepło, rozgrzewają nie tylko mięśnie i narządy wewnętrzne, ale także podskórną tkankę tłuszczową. Energia, która poprawia metabolizm i stymuluje przemianę materii, przy regularnych wizytach pozwala się pozbyć nadmiernej tkanki tłuszczowej. Seans, który trwa 30 minut, pozwala na spalenie około 900 kalorii poprzez zużycie energii na pocenie się i wydalanie tłuszczu. Ponadto skóra zostaje oczyszczona z toksyn, przez co poprawia się jej wygląd i elastyczność, a dodatkowo IR likwiduje cellulit.

Jeżeli chodzi o właściwości lecznicze, to zalecana jest przy różnego rodzaju bólach mięśni, kontuzjach stawów (np. zwichnięciach), chorobach stawów czy problemach z krążeniem (chociaż w tym wypadku decyzja zawsze należy do lekarza prowadzącego leczenie). Podczerwień łagodzi bóle pleców i stawów, które są spowodowane przemęczeniem fizycznym, reumatyzmem czy chorobą zwyrodnieniową. Zmniejsza objawy zmęczenia, złego samopoczucia, redukuje napięcie mięśni, apatię i pomaga w stanach depresyjnych. 

Emitowane promienie i ciepło powodują zwiększoną rozciągliwość tkanek kolagenowych: więzadeł, torebek stawowych czy ścięgien, które np. na skutek urazu uległy zbliznowaceniu, a co za tym idzie skróceniu, ograniczając tym samym ruchomość całego stawu. Przyspieszenie leczenia zaobserwowano również w przypadku uszkodzeń w obrębie tkanek miękkich, przy rwie kulszowej i w ostrym zapaleniu stawów. Sauna infrared pomaga w leczeniu owrzodzeń, odleżyn, hemoroidów, żylaków, a także łagodzi przebieg menopauzy. Poprawia nie tylko wygląd, ale również kondycję skóry po oparzeniach, bliznach i trądziku.

Obecnie medycyna próbuje określić skuteczność zastosowania promieni podczerwonych w terapii nowotworów, ale metoda jest dopiero uznana za eksperymentalną i na dokładniejsze wyniki należy jeszcze poczekać – chociaż wydaje się być skuteczna w niektórych przypadkach zmian o charakterze złośliwym.

Zobacz film: Ślimak dla urody, czyli maseczka z żywych ślimaków. Źródło: Stylowy Magazyn


Czy artykuł okazał się pomocny?
Tak Nie
94
9
Komentarze (1)
agna
Czy mógłby mi koś wyjaśnić, dlaczego na polskich stronach nowotwór jest przeciwwskazaniem do sauny, a na anglojęzycznych wręcz zalecana? Jestem zagubiona... Mamy saunę fińską, mąż nie korzystał, ponieważ od lat zmaga się z przerzutami, a tu dzisiaj odkrywam, że to błąd....
Czytaj całość
Nie przegap
Maślak sitarz – co to za grzyb? Gdzie można go spotkać? W jakiej postaci smakuje najlepiej?
Maślak sitarz – co to za grzyb? Gdzie można go spotkać? W jakiej postaci smakuje najlepiej?
Gąska (grzyb jadalny) - jak wygląda? W jaki sposób go przyrządzić?
Gąska (grzyb jadalny) - jak wygląda? W jaki sposób go przyrządzić?
Borowik – jakie są rodzaje borowików? Które są jadalne, a które trujące?
Borowik – jakie są rodzaje borowików? Które są jadalne, a które trujące?
Kiwano - afrykański owoc o unikalnym smaku. Właściwości zdrowotne, wartości odżywcze i zastosowanie w kuchni
Kiwano - afrykański owoc o unikalnym smaku. Właściwości zdrowotne, wartości odżywcze i zastosowanie w kuchni
O czym może świadczyć zgrubienie za uchem?
O czym może świadczyć zgrubienie za uchem?
Jakie rozmiary może mieć penis? Jak go zmierzyć? 
Jakie rozmiary może mieć penis? Jak go zmierzyć?