Polub nas na Facebooku
Czytasz: Salsation, czyli trening taneczno-fitnessowy i jego zalety
menu
Polub nas na Facebooku

Salsation, czyli trening taneczno-fitnessowy i jego zalety

grupa młodych ludzi wykonuje ćwiczenia na sali fitness

Fot. filadendron / Getty Images

Salsation to nie tylko trening funkcjonalny, którego celem jest praca nad sylwetką, ale również forma aktywności, która pomoże pozbyć się nagromadzonego napięcia i stresu. W tym celu łączy muzykę i gorące style taneczne. Nie tylko pozwala się zrelaksować, ale jest także formą wyrażenia siebie poprzez ruch.

Nazwa treningu salsation powstała z połączenia dwóch słów: salsa, czyli połączenia różnych gorących stylów tańca z całego świata, oraz sensation, co odpowiada wyrażaniu swoich uczuć przez ruch. W ten sposób powstała nowa mieszanka taneczno-fitnessowa, która szturmem zdobyła sale treningowe.

Co to jest salsation?

Salsation jest coraz popularniejszą formą zajęć grupowych, organizowanych przez kluby fitness i siłownie. Ogromną popularność trend zdobył najpierw w Azji, a następnie w Ameryce i Europie. Jego twórcą jest pochodzący z Wenezueli tancerz i choreograf – Alejandro Angulo. Przez jednych salsation traktowane jest jak kurs tańca, przez innych jako forma treningu funkcjonalnego. Trzeba przyznać, że w bardzo krótkim czasie zyskało ogromną popularność. Umożliwia połączenie dwóch aktywności – tańca i ćwiczeń, przez co zostają zaangażowane zarówno umysł, jak i ciało. Oczywiście, aby właściwie przeprowadzić trening, niezbędna jest faza rozgrzewki i opanowanie podstawowych kroków choreografii – reszta jest zabawą w interpretację.

Tego typu zajęć nie można porównywać z popularną zumbą. Oba treningi mają wiele podobnych elementów, łączą muzykę z zajęciami fitness, jednak trzeba podkreślić bardzo ważną różnicę. Zumba wymaga dużej sprawności fizycznej, podczas gdy trening salsation zbliżony jest do zajęć artystycznych. Układy i figury nie są skomplikowane i pozostawiają dość dużą swobodę wykonania i interpretacji muzyki. Najlepsi trenerzy podkreślają, że podczas gdy zumba jest sekwencją określonych ruchów i ćwiczeń, salsation polega na opowiadaniu historii do każdego z utworów. Dlatego jeśli ktoś szuka sposobu na pozbycie się kilku kilogramów, powinien zdecydować się na zumbę, ale kiedy widzi w tańcu formę wyrażania siebie i połączenia tego z aktywnością fizyczna – salsation będzie lepszym wyborem.

Polecamy: Trening plyometryczny – jak poprawić skoczność? Czym jest plyometria?

Jak wygląda trening salsation?

Trening salsation wspomagany jest przez muzykę – im bardziej „gorącą”, tym lepiej. Zajęcia rozpoczynają się od izolowanej rozgrzewki i dynamicznych ruchów, które pozwalają właściwie przygotować ciało do dalszej, intensywnej pracy. Poszczególne partie rozgrzewane są od góry do dołu przez wykonywanie dynamicznych sekwencji rozciągających, znanych z zajęć fitness. Nowym elementem są kombinacje płynnych ruchów, które mają za zadanie właściwe przygotowanie ciała. W ten sposób rozgrzane mięśnie są w stanie sprostać kolejnym zadaniom.

Głównym elementem treningu jest wykonywanie przygotowanej przez instruktora choreografii, w której znajdują się charakterystyczne elementy zumby, flamenco czy salsy. Nie należy obawiać się pierwszych zajęć – choreografia nigdy nie jest bardzo skomplikowana i po kilku próbach każdy może ją opanować. Celem jest nie tylko poprawa sylwetki i odpoczynek psychiczny, ale przede wszystkim zwiększenie świadomości własnego ciała.

Polecamy: Tabata trening - ćwiczenia, crossfit czy fitness?

Efekty salsation

Salsation to idealny wybór dla osób, które chcą utrzymać ciało w dobrej kondycji, a przy tym miło spędzić czas. Poprawia kondycję fizyczną i sprawność, ale ponieważ nie jest to klasyczna praca z ciężarem, nie obciąża mięśni i stawów. Jako forma aktywności fizycznej, salsation zaliczane jest do treningu funkcjonalnego, który wpływa na równowagę i balans.

Już po kilku treningach można zaobserwować poprawę elastyczności ciała, gibkości i zwinności. W ten sposób można uniknąć wielu kontuzji i drobnych urazów podczas wykonywania codziennych czynności, które wiążą się z brakiem ruchu.

Twórca salsation podkreśla wpływ zajęć na psychikę. Jego zdaniem dynamiczny ruch w połączeniu z dźwiękiem pozwala na pozbycie się wszystkich negatywnych emocji i stresu, nagromadzonych w ciągu całego dnia. Kluczem jest w tym przypadku maksymalne zaangażowanie w wykonanie choreografii.

Polecamy: Jumping fitness, czyli ćwiczenia na trampolinie – efekty i przeciwwskazania

Zobacz film i dowiedz się jakie ćwiczenia można wykonywać w domu: 

Zobacz film: Ćwiczenia na zgrabne ciało, które można wykonywać w domu. Źródło: Klinika urody.

Jak się przygotować na pierwszy trening?

Nie ma wymogu przejścia kursu tańców latynoamerykańskich, aby móc uczestniczyć w zajęciach salsation. Dobrze zapakować do torby treningowej lekki i niekrępujący ruchów strój. Trenerzy zachęcają, aby zamiast zwykłego ubrania na siłownię zdecydować się na coś bardziej kolorowego, seksownego i podkreślającego sylwetkę – w ten sposób nawet najbardziej nieśmiałym będzie łatwiej wyrazić siebie.

Jeśli chodzi o kilka wskazówek, to znacznie lepiej sprawdzają się obcisłe legginsy niż spodnie z szerokimi nogawkami, które uniemożliwiają wykonanie niektórych ruchów i po prostu przeszkadzają. Ważne jest obuwie z antypoślizgową podeszwą – zdecydowanie nie sprawdzą się klasyczne trampki. Lepiej postawić na dobre buty do zajęć fitness.

Czy artykuł okazał się pomocny?
Tak Nie
4
2
Polecamy
Animal flow – trening fitness.
Przykładowe ćwiczenia dla początkujących
Animal flow – trening fitness. Przykładowe ćwiczenia dla początkujących TVN zdrowie
Bokwa fitness – sposób na zdrowie i wymarzoną figurę?
Bokwa fitness – sposób na zdrowie i wymarzoną figurę? TVN zdrowie
Chcesz poprawić swoją kondycję i dobrze się bawić?
Wybierz ćwiczenia Animal Flow!
Chcesz poprawić swoją kondycję i dobrze się bawić? Wybierz ćwiczenia Animal Flow! Dzień Dobry TVN
Pilates na maszynach - oryginalna forma gimnastyki, która przynosi wiele dobrego.
"To coś więcej, niż zwykły stretching"
Pilates na maszynach - oryginalna forma gimnastyki, która przynosi wiele dobrego. "To coś więcej, niż zwykły stretching" Dzień Dobry TVN
Komentarze (0)
Nie przegap
Strofantyna – gdzie kupić zapomniany lek nasercowy?
Strofantyna – gdzie kupić zapomniany lek nasercowy?
Zwężenie przestrzeni międzykręgowej – czy jest niebezpieczne?
Zwężenie przestrzeni międzykręgowej – czy jest niebezpieczne?
Kiedy i co można jeść po gastroskopii? Zalecenia po badaniu
Kiedy i co można jeść po gastroskopii? Zalecenia po badaniu
Czym może być guzek w pachwinie udowej? Jakie objawy mogą towarzyszyć jego obecności i na jaką chorobę mogą wskazywać?
Czym może być guzek w pachwinie udowej? Jakie objawy mogą towarzyszyć jego obecności i na jaką chorobę mogą wskazywać?
Krosty na brzuchu – jakie mogą być przyczyny ich pojawienia się?
Krosty na brzuchu – jakie mogą być przyczyny ich pojawienia się?
Nieprzyjemny zapach z nosa – przyczyny i leczenie
Nieprzyjemny zapach z nosa – przyczyny i leczenie