Fitness trening jest kojarzony przede wszystkim z zajęciami aerobiku. Wynika to z faktu, iż to właśnie aerobik oraz dynamiczne ćwiczenia przy skocznej muzyce stanowią podstawę fitnessu. Wraz z rosnącym zainteresowaniem tą formą aktywności fizycznej, zakres ćwiczeń wchodzących w skład fitnessu znacznie się powiększył. Obecnie jest uznawany za najbardziej wszechstronną aktywność, która łączy różne formy ruchu i wykorzystuje różnego rodzaju sprzęt sportowy.
Forma fitness: jak ją wypracować w krótkim czasie?
Aby ćwiczenia fitness dawały oczekiwane efekty, osoby je uprawiające powinny pamiętać o kilku podstawowych zasadach właściwego treningu. Od razu należy zaznaczyć, że nie ma jednego schematu ćwiczeń, który można dostosować dla każdego. Wszystko zależy od:
- wieku,
- płci,
- poziomu zaawansowania sportowego,
- efektu, których chce się osiągnąć,
- czasu określonego na osiągnięcie celu,
- ewentualnych schorzeń lub chorób osoby ćwiczącej.
Zajęcia fitness dzieli się na trzy grupy: wytrzymałościowe, siłowe oraz formy łączone. Jeżeli osoba rozpoczynająca przygodę z fitnessem chce spalić tkankę tłuszczową lub poprawić swoją kondycję fizyczną, wówczas powinna postawić na ćwiczenia wytrzymałościowe. One mogą mieć zróżnicowany charakter:
- ćwiczenia o charakterze ciągłym (mniej intensywne, ale większa długość trwania wysiłku),
- ćwiczenia o charakterze zmiennym (naprzemiennie wykonywane ćwiczenia o dużej i mniejszej intensywności),
- ćwiczenia o charakterze powtórzeniowym (bardzo intensywny, ekstremalny wysiłek wraz z przerwami na przywrócenie tętna do umiarkowanych wartości).
Aby odpowiednio dopasować plan treningowy do własnych potrzeb i możliwości, najlepiej skonsultować się z trenerem fitnessu. Osoba taka pomoże ułożyć najkorzystniejszy harmonogram zajęć, które będą efektywne i bezpieczne.
ABT fitness i inne tajemnicze skróty
Wiele osób, które dopiero noszą się z zamiarem rozpoczęcia zajęć fitness, może nie znać profesjonalnych nazw konkretnych ćwiczeń. Wiele z nich pochodzi od języka angielskiego, ale w Polsce są w powszechnym użyciu. Szczególnie ci, którzy planują wybrać się na treningi do klubów fitness powinni zapoznać się z najpopularniejszymi nazwami zajęć oraz ich charakterystyką. Najbardziej znane to:
-
ABT (czyli: abdominal, buttocks, thights, ćwiczenia na rzeźbę ud, pośladków i bioder),
-
TBC (skrót od: Total Body Conditioning, ćwiczenia wykonywane w rytm szybkiej muzyki na rzeźbę całego ciała),
-
boks aerobik (ćwiczenia z elementami boksu, poprawiają wytrzymałość),
-
interval aerobik (łączy ćwiczenia intensywne z mniej intensywnymi, przyspieszają spalanie tkanki tłuszczowej),
- fat burning (niezbyt intensywne ćwiczenia z prostym układem choreograficznym, przyspieszają spalanie tkanki tłuszczowej),
-
hi-lo combo (różnorodne ćwiczenia ze zwiększającą się intensywnością, przyspieszają spalanie tkanki tłuszczowej i poprawiają kondycję),
-
funky (zestaw ćwiczeń wykonywanych do muzyki soul i funky, przyspieszają spalanie tkanki tłuszczowej),
-
aqua fitness (aerobik w wodzie, poprawia kondycję fizyczną),
-
tae-bo (ćwiczenia z elementami zaczerpniętymi ze wschodnich sztuk walki, pozwalają wyrzeźbić: uda, pośladki, mięśnie brzucha i ramion),
-
body pump (zestaw ćwiczeń wykonywanych ze sztangą przy muzyce, wzmacniają siłę mięśni).
Powyższe nazwy ćwiczeń i zestawów treningowych są najbardziej popularne i można się z nimi spotkać przy okazji wizyt praktycznie w każdym klubie fitness.
Fitness: ćwiczenia w domu
Szeroki wachlarz ćwiczeń, jakie wchodzą w zakres fitnessu pozwala znaczną część z nich wykonywać w domu. Zdecydowanie się na taki wariant ma kilka korzyści m.in. zaoszczędzony czas (nie trzeba tracić go na dotarcie do klubu fitness) i pieniądze (nie trzeba płacić za wejście czy karnet). Treningi fitness przeprowadzane w domu mogą dać takie same efekty, jakie osiąga się po zajęciach w klubach. Podstawą jest odpowiedni dobór ćwiczeń oraz regularność ich wykonywania.
Fitness w domu powinien być dopasowany do potrzeb indywidualnych. Osoba zaczynająca ćwiczenia może skorzystać z pojedynczych układów, które są dostępne w internecie albo zdecydować się na korzystanie z planów treningowych udostępnianych przez trenerów lub trenerki np. na platformie YouTube. Obie opcje są dobre i obie powinny przynieść oczekiwane efekty. Ćwiczenia na podstawie planów treningowych znanych trenerów fitness są o tyle korzystniejsze, że w zasadzie nie trzeba ich modyfikować. Tworzenie własnego układu ćwiczeń wymaga więcej czasu i zazwyczaj wprowadzania zmian, by był odpowiednio dostosowany do możliwości organizmu.