Polub nas na Facebooku
Czytasz: Aqua aerobik – ćwiczenia dla ciężarnych i nie tylko. Jakie są zalety i efekty treningów? 
menu
Polub nas na Facebooku

Aqua aerobik – ćwiczenia dla ciężarnych i nie tylko. Jakie są zalety i efekty treningów? 

NAN

Fot: Nomad_Soul / stock.adobe.com

Aqua aerobik, czyli aerobik wodny, to rodzaj gimnastyki wykonywanej w wodzie. W Polsce ta forma aktywności fizycznej cieszy się coraz większym zainteresowaniem głównie dzięki temu, że jest prosta i nie wymaga od osoby ćwiczącej dobrej formy. Regularne ćwiczenia działają korzystnie nie tylko na wygląd ciała, ale również pomagają na dolegliwości bólowe pleców. 

Aqua aerobik jest uznawany za typowo kobiecą dyscyplinę i to właśnie wśród pań cieszy się większym zainteresowaniem. Ćwiczenia w ramach aerobiku wodnego można wykonywać zarówno indywidualnie, jak również grupowo pod okiem instruktora. Zdecydowanie lepszym rozwiązaniem jest ta druga opcja, ponieważ instruktor powinien właściwie dobrać ćwiczenia do możliwości trenujących oraz na bieżąco może dostrzec i eliminować popełniane błędy. Zajęcia na własną rękę rodzą ryzyko niewłaściwego wykonywania ćwiczeń, co niekoniecznie musi wiązać się z kontuzją, a bardziej z brakiem efektywności treningów.

Aqua aerobik: ćwiczenia i wybór odpowiedniego miejsca

Ćwiczenia w ramach aqua aerobiku wykonuje się w basenie. Zazwyczaj zajęcia są prowadzone w zbiornikach wodnych o wysokości od 1,2 do 1,5 metra. Stosunkowa niewielka wysokość pozwala na to, by udział w zajęciach był możliwy również dla niezbyt wysokich osób, a przy tym nie zagrażał ich zdrowiu i życiu. Ponadto taka głębokość jest wystarczająca do tego, by w pełni zaangażować wszystkie mięśnie, które powinny pracować podczas ćwiczeń wodnego aerobiku.

Treningi grupowe najczęściej odbywają się w specjalnie przygotowanych do tego basenach. Również to sprawia, że zorganizowane ćwiczenia pod okiem instruktora są lepszym rozwiązaniem aniżeli wykonywanie ich samemu w ogólnodostępnym basenie. Zorganizowane zajęcia trwają od 30 nawet do 60 minut. W tym czasie instruktor, który stoi na brzegu pokazuje ćwiczenia, które należy wykonywać. Aby treningi nie były monotonne, często są wykonywane przy udziale muzyki, której rytm wyznacza tempo ćwiczeń.

W ramach aqua aerobiku można wykonywać takie ćwiczenia, jak:

 • Rowerek – należy oprzeć się przedramionami o brzeg basenu, wyciągnąć nogi przed siebie i rozpocząć wykonywanie ruchów takich, jak przy jeździe rowerem. Aby ćwiczenie było efektywne (wzmocniło nogi i je ujędrniło), wskazane są serie trwające po dwie minuty.
 • Nożyce – układając się brzuchem na wodzie należy złapać krawędź basenu rękami, a nogami wykonywać ruch popularnych „nożyc”. Wskazanych jest kilka serii po ok. 1,5-2 minuty. Nożyce pomagają ujędrnić pośladki.
 • Ósemki – do tego ćwiczenia potrzebna jest piłka. Należy chwycić ją rękami, nogi rozstawić na szerokość barków, a następnie zakreślać piłką ósemki – na zmianę po powierzchni wody i zanurzając ją pod wodę. Takie ćwiczenie wzmacnia ramiona.
 • Skręty tułowia – ćwiczenia na wysmuklenie talii. Stojąc prosto, należy złączyć dłonie przed sobą i podskakując, trzeba wykonywać skręt biodra raz w prawą, a raz w lewą stronę.
 • Pajacyki – one niczym nie różnią się od klasycznych pajacyków, z tą tylko różnicą, że są wykonywane w wodzie. To ćwiczenie najlepiej robić na koniec treningu, ponieważ jest bardzo męczące. Ma ono na celu poprawę ogólnej kondycji organizmu.

Podczas profesjonalnych zajęć instruktorzy i trenerzy powinni zadbać o dobrą rozgrzewkę całego ciała. Jeżeli natomiast ktoś decyduje się na ćwiczenia bez pomocy doświadczonej osoby, to sam powinien o tym pamiętać. Wskazanych jest kilka ćwiczeń rozgrzewających przed wejściem do wody, a następnie kilka po wejściu do basenu.

Aqua aerobik w ciąży: zalety i przeciwwskazania

W ostatnim czasie sporą popularnością cieszy się aqua aerobik dla ciężarnych. Są to treningi przeznaczone dla kobiet w ciąży. Od standardowych zajęć różnią się w zasadzie tylko intensywnością, ponieważ ćwiczenia są podobne lub te same. Wykonywany odpowiednio aqua aerobik w ciąży nie zagraża ani dziecku ani jego matce, a pozwala na utrzymanie dobrej formy. Lista zalet wynikających z tego rodzaju treningu dla ciężarnych jest naprawdę długa:

 • przygotowuje ciało do porodu,
 • pomaga w relaksacji ciała,
 • zmniejsza bóle karku i kręgosłupa (szczególnie w odcinku lędźwiowym),
 • ujędrnia skórę,
 • pomaga dotlenić organizm matki i dziecka,
 • ogranicza powstawanie rozstępów,
 • zwiększa pojemność oddechową płuc,
 • pomaga w walce z bezsennością,
 • zapobiega nadmiernemu przybieraniu na wadze.

Kobiety w ciąży, które poszukują bezpiecznej aktywności fizycznej powinny sprawdzić właśnie aerobik wodny. Efekty w postaci poprawy ogólnego samopoczucia powinny być zauważalne już po kilku tygodniach. W każdym przypadku panie powinny jednak zasięgnąć opinii lekarza przed rozpoczęciem zajęć w ramach aqua aerobiku. Działanie na własną rękę może być niebezpieczne i niekorzystnie wpłynąć na ciążę

Zobacz film: Ćwiczenia w czasie ciąży. Źródło: Dzień Dobry TVN

Czy artykuł okazał się pomocny?
Tak Nie
3
0
Polecamy
Ergometr wioślarski, rowerek stacjonarny czy bieżnia?
Ćwiczenia na schudnięcie – jakie wybrać, by osiągnąć efekt?
Ergometr wioślarski, rowerek stacjonarny czy bieżnia? Ćwiczenia na schudnięcie – jakie wybrać, by osiągnąć efekt? Dzień Dobry TVN
Ćwiczenia z piłką na brzuch i kręgosłup – jakie efekty osiągniemy?
Ćwiczenia z piłką na brzuch i kręgosłup – jakie efekty osiągniemy? Dzień Dobry TVN
Czym jest pilates – jakie są ćwiczenia i ich efekty?
Czym jest pilates – jakie są ćwiczenia i ich efekty? TVN zdrowie
Ćwiczenia na kręgosłup w domu i nie tylko – pilates, ćwiczenia z piłką
Ćwiczenia na kręgosłup w domu i nie tylko – pilates, ćwiczenia z piłką TVN zdrowie
Komentarze (0)
Nie przegap
Jak działa gruczoł krokowy? Budowa i choroby gruczołu krokowego
Jak działa gruczoł krokowy? Budowa i choroby gruczołu krokowego
Krosty na brzuchu – jakie mogą być przyczyny ich pojawienia się?
Krosty na brzuchu – jakie mogą być przyczyny ich pojawienia się?
Kiedy i co można jeść po gastroskopii? Zalecenia po badaniu
Kiedy i co można jeść po gastroskopii? Zalecenia po badaniu
Czym może być guzek w pachwinie udowej? Jakie objawy mogą towarzyszyć jego obecności i na jaką chorobę mogą wskazywać?
Czym może być guzek w pachwinie udowej? Jakie objawy mogą towarzyszyć jego obecności i na jaką chorobę mogą wskazywać?
Co oznacza i do czego prowadzi zanik kory mózgowej? Przyczyny i objawy schorzenia
Co oznacza i do czego prowadzi zanik kory mózgowej? Przyczyny i objawy schorzenia
Nieprzyjemny zapach z nosa – przyczyny i leczenie
Nieprzyjemny zapach z nosa – przyczyny i leczenie