Polub nas na Facebooku
Czytasz: Rower w ciąży: dozwolony, jeśli ciąża nie jest zagrożona. Korzyści i przeciwwskazania
menu
Polub nas na Facebooku

Rower w ciąży: dozwolony, jeśli ciąża nie jest zagrożona. Korzyści i przeciwwskazania

Kobieta w ciąży jedzie na rowerze

Fot: Yulu / fotolia.com

Jazda rowerem w ciąży jest dozwolona i bezpieczna, jeśli nie zabroni jej lekarz. Rower w ciąży poprawia samopoczucie i pozytywnie wpływa na zdrowie przyszłej matki. Żeby jazda na rowerze w ciąży była bezpieczna, należy unikać dużego wysiłku, podnoszenia roweru i jeżdżenia w pełnym słońcu.

Aktywność fizyczna w ciąży niezagrożonej wpływa pozytywnie na matkę i dziecko. Oprócz jazdy rowerem w ciąży można uprawiać gimnastykę, pływanie, aerobik dla ciężarnych czy aerobik wodny, a także jogę dla ciężarnych. Osoby, które nie uprawiały żadnego sportu przed ciążą, nie powinny forsować się także w ciąży. W takich wypadkach dobrym rozwiązaniem są spacery.

Ciąża a jazda na rowerze: przeciwwskazania

To, czy w ciąży można jeździć rowerem, zależy przede wszystkim od tego, czy ciąża rozwija się prawidłowo, czy jest zagrożona. Wysokie ryzyko poronienia powinno skłonić, by ograniczyć lub wykluczyć nie tylko aktywność fizyczną w ciąży, ale w ogóle wysiłek. Nie można w ciąży jeździć na rowerze, jeśli:

  • w macicy są krwiaki,
  • występują plamienia na początku ciąży lub krwawienie – to jeden z objawów niedoboru progesteronu odpowiedzialnego za zagnieżdżenie zarodka w macicy i utrzymanie ciąży,
  • ciąża jest mnoga,
  • stwierdzono przodujące łożysko – łożysko jest ułożone nieprawidłowo, nad ujściem wewnętrznym szyjki macicy albo bardzo blisko niego,
  • ciężarna choruje na cukrzycę ciążową, anemię ciążową lub nadciśnienie,
  • u ciężarnej stwierdzono chorobę serca.

W 1 trymestrze z jazdy na rowerze w ciąży należy zrezygnować, gdy tylko pojawią się nawet niewielkie plamienia. Nie jest polecany też rower w ciąży zaawansowanej, szczególnie pod koniec 3 trymestru. Wówczas sama ciąża jest dla organizmu wyzwaniem, dlatego nie należy się dodatkowo obciążać, a raczej postawić na wypoczynek przed porodem i trudami przyszłego macierzyństwa.

Przeciwwskazaniem do jazdy na rowerze w ciąży jest również brak aktywności fizycznej przed ciążą. Po zapłodnieniu w organizmie dochodzi do radykalnych zmian, do których kobiece ciało musi się przystosować. Dodawanie w tym czasie wysiłku fizycznego może zbytnie obciążyć organizm i skończyć się nawet poronieniem.

Pozytywne skutki jazdy na rowerze w ciąży

Odpowiedzią na pytanie „Czy w ciąży można jeździć na rowerze?” są pozytywne strony uprawiania aktywności fizycznej w ciąży. Jeśli ciąża nie jest zagrożona, jazda rowerem poprawia samopoczucie kobiety i wzmacnia jej ciało przed porodem.

Korzyści z jazdy na rowerze w ciąży to:

  • dotlenienie organizmu,
  • lepszy przepływ krwi i dostarczanie dziecku składników odżywczych,
  • redukcja zjawiska spuchniętych nóg,
  • wzmocnienie kręgosłupa i poprawa sprawności fizycznej, co może ułatwić poród,
  • relaks, poprawa nastroju i zmniejszenie napięcia wywoływanego przez stres.

Jazda na rowerze w czasie ciąży może też uchronić ciężarną przed przyrostem nadprogramowych kilogramów, których ciężko się pozbyć po porodzie. W ciąży rower nie powinien być jednak głównym środkiem transportu, a raczej formą rekreacji.

Ciąża a jazda rowerem: na co trzeba uważać i jak się przygotować

W ciąży na rowerze trzeba wybierać trasy płaskie i bezpieczne, gdzie nie ma dużego ruchu ani schodów. Wnoszenie roweru po schodach jest złym pomysłem, ponieważ dźwiganie może negatywnie wpłynąć na ciążę, szczególnie w 1 trymestrze. Jazda na rowerze w ciąży w 2 trymestrze może zakończyć się upadkiem, ponieważ w miarę rośnięcia płodu zmienia się środek ciężkości i mogą wystąpić problemy z zachowaniem równowagi. Dlatego lepiej zrezygnować z jazdy rowerem w ciąży na czas największych kłopotów z równowagą.

Jazda na rowerze w ciąży powinna być ostrożna i niezbyt intensywna. Zalecane jest spacerowe tempo, tętno podczas jazdy na rowerze w ciąży nie może przekroczyć 140 uderzeń na minutę. W razie zmęczenia bezpiecznie jest przystanąć i odpocząć. Lepiej nie jeździć też w pełnym słońcu, by nie przegrzać organizmu.

Kluczowe jest rozsądne wybrane trasy i odpowiednie zaopatrzenie do wyprawy jednośladem. Przede wszystkim należy zabrać ze sobą zapas wody, by nie doprowadzić do odwodnienia. Cechy dobrze dobranej trasy do jazdy na rowerze w ciąży to:

  • płaski teren,
  • brak schodów,
  • mały ruch,
  • otoczenie zielenią,
  • częściowe zacienienie,
  • twarda nawierzchnia, np. asfaltowa lub z kostki brukowej.

Mały ruch minimalizuje ryzyko wypadku, szczególnie tego z udziałem samochodów i innych rowerzystów. Ciężarne, które boją się wypadku, mogą wybrać rower stacjonarny. Jazda na rowerze stacjonarnym w ciąży to nieco bezpieczniejszy wybór od roweru kołowego i przynosi porównywalne profity.

Żeby jazda była bezpieczna i żeby kobieta nie musiała zastanawiać się, czy można jeździć na rowerze w ciąży, rower powinien zostać prawidłowo dobrany. W ciąży rower z wysoką ramą nie jest praktyczny, a w miarę rośnięcia brzucha staje się niewygodny. Lepiej wybierać damki, czyli rowery o nisko umieszczonej ramie, miejskie. Przed wyruszeniem w drogę należy upewnić się, że rower jest sprawny i ma ustawione siodełko i kierownicę tak, by zachować prostą sylwetkę ciała podczas jazdy.

Zobacz film: Ćwiczenia w czasie ciąży. Źródło: Dzień Dobry TVN


Czy artykuł okazał się pomocny?
Tak Nie
8
2
Polecamy
Bieganie w ciąży:
zalety, środki ostrożności i przeciwwskazania
Bieganie w ciąży: zalety, środki ostrożności i przeciwwskazania TVN zdrowie
Obrzęki w ciąży - jak powstają i jak z nimi walczyć?
Obrzęki w ciąży - jak powstają i jak z nimi walczyć? Dzień Dobry TVN
Czy można ćwiczyć w ciąży?
Jakie ćwiczenia w ciąży są wskazane?
Bezpieczne ćwiczenia dla kobiet w ciąży
Czy można ćwiczyć w ciąży? Jakie ćwiczenia w ciąży są wskazane? Bezpieczne ćwiczenia dla kobiet w ciąży Dzień Dobry TVN
Ciąża a odchudzanie – jak zadbać o sylwetkę w ciąży?
Ciąża a odchudzanie – jak zadbać o sylwetkę w ciąży? TVN zdrowie
Komentarze (0)
Nie przegap
Dietetyczka radzi: Dieta ketogeniczna - plan, efekty, przepisy i skutki uboczne
Dietetyczka radzi: Dieta ketogeniczna - plan, efekty, przepisy i skutki uboczne
Dieta niskowęglowodanowa, czyli skuteczna redukcja tkanki tłuszczowej. Na czym polega dieta niskowęglowodanowa – zasady i efekty jej stosowania. Przykładowy dzienny jadłospis
Dieta niskowęglowodanowa, czyli skuteczna redukcja tkanki tłuszczowej. Na czym polega dieta niskowęglowodanowa – zasady i efekty jej stosowania. Przykładowy dzienny jadłospis
Co oznacza i do czego prowadzi zanik kory mózgowej? Przyczyny i objawy schorzenia
Co oznacza i do czego prowadzi zanik kory mózgowej? Przyczyny i objawy schorzenia
Kiedy i co można jeść po gastroskopii? Zalecenia po badaniu
Kiedy i co można jeść po gastroskopii? Zalecenia po badaniu
Strofantyna – gdzie kupić zapomniany lek nasercowy?
Strofantyna – gdzie kupić zapomniany lek nasercowy?
Dieta paleo - przykładowy jadłospis, przepisy, zasady i efekty
Dieta paleo - przykładowy jadłospis, przepisy, zasady i efekty