Polub nas na Facebooku
Czytasz: Objawy cukrzycy ciążowej, zalecana dieta i normy stężenia glukozy w organizmie
menu
Polub nas na Facebooku

Objawy cukrzycy ciążowej, zalecana dieta i normy stężenia glukozy w organizmie

NAN

Fot: Mediteraneo / stock.adobe.com

Nieleczona cukrzyca ciążowa może skutkować groźnymi powikłaniami Chorym na cukrzycę ciążową zaleca się przestrzeganie specjalnej diety, niekiedy konieczne jest też włącznie do leczenia insuliny.

Przyczyną cukrzycy ciążowej są radykalne zmiany hormonalne w kobiecym organizmie w okresie ciąży. U kobiet spodziewających się dziecka zapotrzebowanie na insulinę rośnie, ale nie każdy organizm potrafi sprostać tym potrzebom. W wyniku tego stężenie glukozy znacznie się podnosi. Choroba ta dotyka od 3 do 6% wszystkich ciężarnych, zwykle objawia się w drugim trymestrze ciąży.

Objawy cukrzycy ciążowej i normy cukru we krwi

Zazwyczaj objawy cukrzycy ciążowej w ogóle się nie pojawiają. Aby stwierdzić, czy ciężarna jest chora na cukrzycę ciążową, należy wykonać u niej test tolerancji glukozy. Badania przeprowadza się, jeśli kobieta spodziewająca się dziecka jest w grupie ryzyka oraz u każdej ciężarnej między 24. a 28. tygodniem ciąży. Do grupy ryzyka należą osoby, które:

  • mają więcej niż 35 lat,
  • cierpią na nadwagę lub otyłość,
  • przed ciążą chorowały na nadciśnienie tętnicze,
  • przechodziły cukrzycę w poprzednich ciążach,
  • urodziły dziecko o wadze przekraczającej 4 kilogramy,
  • urodziły więcej niż dwójkę dzieci,
  • poroniły,
  • w rodzinie mają stwierdzone przypadki cukrzycy typu 2,
  • urodziły dziecko z wadą rozwojową,
  • mają zespół policystycznych jajników.

Zobacz także: Nadciśnienie tętnicze w ciąży – objawy i leczenie nadciśnienia w ciąży

Cukrzyca ciążowa rozwija się najczęściej w drugim lub trzecim trymestrze ciąży. U osób nie będących w grupie ryzyka badanie stężenia glukozy wykonuje się na czczo na początku ciąży. Wynik poniżej 100 miligramów na decylitr krwi jest prawidłowy. W takim wypadku kolejne badanie, tym razem test tolerancji glukozy, czyli krzywą cukrową z 75 gramami glukozy, wykonuje się pomiędzy 24. a 28. tygodniem ciąży. Prawidłowy wynik tego badania mieści się w normie 140 miligramów na decylitr.

Aby wykonać krzywą cukrową, należy udać się do laboratorium przeprowadzającego to badanie. Personel pobiera pierwszą próbkę krwi, a następnie podaje kobiecie glukozę z wodą do wypicia. Roztwór ten należy wypić w ciągu 5 minut. Po godzinie pobierana jest druga próbka krwi. Na podstawie wyników badania obu próbek określa się, czy tolerancja glukozy jest prawidłowa, czy nie.

Kobiety z grupy ryzyka na początku ciąży powinny wykonać krzywą cukrową z 75 gramami glukozy. Prawidłowy wynik powinien mieścić się w granicy 100 miligramów na decylitr na czczo oraz 140 miligramów na decylitr po 120 minutach od przyjęcia glukozy.

Wyniki w cukrzycy ciążowej przekraczają przyjęte normy i wymagają konsultacji z diabetologiem. Ten specjalista powinien uczestniczyć w prowadzeniu ciąży z cukrzycą ciążową.

Co wiesz o cukrzycy?

Odpowiedz na 7 pytań
Rozpocznij quiz

Dieta w cukrzycy ciążowej i leczenie

Jadłospis tygodniowy diety w cukrzycy ciążowej powinien zostać ułożony przez dietetyka. Specjalista wie nie tylko, co jeść w cukrzycy ciążowej, ale też jakich produktów powinna unikać kobieta spodziewająca się dziecka. Odradzane są produkty o wysokim indeksie glikemicznym, czyli takie, które powodują nagły i szybki wzrost poziomu cukru we krwi. W cukrzycy ciążowej przepisy należy stosować takie, które nie wymagają użycia produktów bogatych w cukry proste. Zalecane są natomiast posiłki zawierające cukry złożone. Źródłem cukrów złożonych są produkty pełnoziarniste, brązowy ryż, grube kasze i płatki owsiane. Polecane są też świeże warzywa bogate w witaminy i błonnik, który reguluje pracę układu pokarmowego.

Dieta w cukrzycy ciążowej powinna uwzględniać chude mięso, np. królika, indyka lub cielęcinę, chude mleko i jego przetwory oraz tłuszcze roślinne. Lepiej zrezygnować z tłuszczów zwierzęcych, a posiłki przygotowywać bez dodatku tłuszczu. Najbardziej korzystne są potrawy gotowane lub parowane, pieczone bez tłuszczu lub grillowane.

W cukrzycy ciążowej, tak jak w innych typach cukrzycy, powinno się unikać rozgotowywania warzyw, makaronu i ryżu, ponieważ rozgotowane zawierają o wiele więcej łatwo przyswajalnych węglowodanów niż przyrządzone al dente, czyli "na ząb".

Z diety w cukrzycy ciążowej należy całkowicie wykluczyć słone przekąski i słodycze, a także alkohol.

Insulinę w cukrzycy ciążowej stosuje się wtedy, gdy dieta nie powoduje unormowania poziomu cukru we krwi. Konieczne jest albo wstrzykiwanie insuliny przy pomocy specjalnych penów, albo korzystanie z pompy insulinowej.

Zobacz także: Przyczyny i objawy cukrzycy u dzieci. Jak wygląda leczenie cukrzycy u najmłodszych?

Po porodzie cukrzyca ciążowa naturalnie powinna zaniknąć.

Powikłania cukrzycy ciążowej u dziecka i u matki

Poród naturalny przy cukrzycy ciążowej nie jest zalecany, jeśli powikłaniem choroby matki jest makrosomia, czyli zbyt duża masa ciała dziecka do jego wieku. Waga dziecka przekraczająca 4 kilogramy jest wskazaniem do wykonania cesarskiego cięcia u pierworódki. Poród naturalny w cukrzycy ciążowej byłby ogromnym wysiłkiem, a uszkodzenie dróg rodnych kobiety, która nigdy nie rodziła, mogłoby być rozległe.

Cukrzyca ciążowa na dziecko może wpływać również w jego późniejszym życiu, w tym skłonnością do otyłości i nadwagi czy nadciśnienia. Jeszcze w łonie matki cukrzyca może spowodować u dziecka wady wrodzone.

Zobacz film: Pies, który diagnozuje cukrzycę. Źródło: 36,6

Czy artykuł okazał się pomocny?
Tak Nie
2
2
Komentarze (0)
Nie przegap
Maślak sitarz – co to za grzyb? Gdzie można go spotkać? W jakiej postaci smakuje najlepiej?
Maślak sitarz – co to za grzyb? Gdzie można go spotkać? W jakiej postaci smakuje najlepiej?
Gąska (grzyb jadalny) - jak wygląda? W jaki sposób go przyrządzić?
Gąska (grzyb jadalny) - jak wygląda? W jaki sposób go przyrządzić?
Borowik – jakie są rodzaje borowików? Które są jadalne, a które trujące?
Borowik – jakie są rodzaje borowików? Które są jadalne, a które trujące?
Kiwano - afrykański owoc o unikalnym smaku. Właściwości zdrowotne, wartości odżywcze i zastosowanie w kuchni
Kiwano - afrykański owoc o unikalnym smaku. Właściwości zdrowotne, wartości odżywcze i zastosowanie w kuchni
O czym może świadczyć zgrubienie za uchem?
O czym może świadczyć zgrubienie za uchem?
Jakie rozmiary może mieć penis? Jak go zmierzyć? 
Jakie rozmiary może mieć penis? Jak go zmierzyć?