Polub nas na Facebooku
Czytasz: Salsation, czyli trening taneczno-fitnessowy i jego zalety
menu
Polub nas na Facebooku

Salsation, czyli trening taneczno-fitnessowy i jego zalety

grupa młodych ludzi wykonuje ćwiczenia na sali fitness

Fot. filadendron / Getty Images

Salsation to nie tylko trening funkcjonalny, którego celem jest praca nad sylwetką, ale również forma aktywności, która pomoże pozbyć się nagromadzonego napięcia i stresu. W tym celu łączy muzykę i gorące style taneczne. Nie tylko pozwala się zrelaksować, ale jest także formą wyrażenia siebie poprzez ruch.

Nazwa treningu salsation powstała z połączenia dwóch słów: salsa, czyli połączenia różnych gorących stylów tańca z całego świata, oraz sensation, co odpowiada wyrażaniu swoich uczuć przez ruch. W ten sposób powstała nowa mieszanka taneczno-fitnessowa, która szturmem zdobyła sale treningowe.

Co to jest salsation?

Salsation jest coraz popularniejszą formą zajęć grupowych, organizowanych przez kluby fitness i siłownie. Ogromną popularność trend zdobył najpierw w Azji, a następnie w Ameryce i Europie. Jego twórcą jest pochodzący z Wenezueli tancerz i choreograf – Alejandro Angulo. Przez jednych salsation traktowane jest jak kurs tańca, przez innych jako forma treningu funkcjonalnego. Trzeba przyznać, że w bardzo krótkim czasie zyskało ogromną popularność. Umożliwia połączenie dwóch aktywności – tańca i ćwiczeń, przez co zostają zaangażowane zarówno umysł, jak i ciało. Oczywiście, aby właściwie przeprowadzić trening, niezbędna jest faza rozgrzewki i opanowanie podstawowych kroków choreografii – reszta jest zabawą w interpretację.

Tego typu zajęć nie można porównywać z popularną zumbą. Oba treningi mają wiele podobnych elementów, łączą muzykę z zajęciami fitness, jednak trzeba podkreślić bardzo ważną różnicę. Zumba wymaga dużej sprawności fizycznej, podczas gdy trening salsation zbliżony jest do zajęć artystycznych. Układy i figury nie są skomplikowane i pozostawiają dość dużą swobodę wykonania i interpretacji muzyki. Najlepsi trenerzy podkreślają, że podczas gdy zumba jest sekwencją określonych ruchów i ćwiczeń, salsation polega na opowiadaniu historii do każdego z utworów. Dlatego jeśli ktoś szuka sposobu na pozbycie się kilku kilogramów, powinien zdecydować się na zumbę, ale kiedy widzi w tańcu formę wyrażania siebie i połączenia tego z aktywnością fizyczna – salsation będzie lepszym wyborem.

Polecamy: Trening plyometryczny – jak poprawić skoczność? Czym jest plyometria?

Jak wygląda trening salsation?

Trening salsation wspomagany jest przez muzykę – im bardziej „gorącą”, tym lepiej. Zajęcia rozpoczynają się od izolowanej rozgrzewki i dynamicznych ruchów, które pozwalają właściwie przygotować ciało do dalszej, intensywnej pracy. Poszczególne partie rozgrzewane są od góry do dołu przez wykonywanie dynamicznych sekwencji rozciągających, znanych z zajęć fitness. Nowym elementem są kombinacje płynnych ruchów, które mają za zadanie właściwe przygotowanie ciała. W ten sposób rozgrzane mięśnie są w stanie sprostać kolejnym zadaniom.

Głównym elementem treningu jest wykonywanie przygotowanej przez instruktora choreografii, w której znajdują się charakterystyczne elementy zumby, flamenco czy salsy. Nie należy obawiać się pierwszych zajęć – choreografia nigdy nie jest bardzo skomplikowana i po kilku próbach każdy może ją opanować. Celem jest nie tylko poprawa sylwetki i odpoczynek psychiczny, ale przede wszystkim zwiększenie świadomości własnego ciała.

Polecamy: Tabata trening - ćwiczenia, crossfit czy fitness?

Efekty salsation

Salsation to idealny wybór dla osób, które chcą utrzymać ciało w dobrej kondycji, a przy tym miło spędzić czas. Poprawia kondycję fizyczną i sprawność, ale ponieważ nie jest to klasyczna praca z ciężarem, nie obciąża mięśni i stawów. Jako forma aktywności fizycznej, salsation zaliczane jest do treningu funkcjonalnego, który wpływa na równowagę i balans.

Już po kilku treningach można zaobserwować poprawę elastyczności ciała, gibkości i zwinności. W ten sposób można uniknąć wielu kontuzji i drobnych urazów podczas wykonywania codziennych czynności, które wiążą się z brakiem ruchu.

Twórca salsation podkreśla wpływ zajęć na psychikę. Jego zdaniem dynamiczny ruch w połączeniu z dźwiękiem pozwala na pozbycie się wszystkich negatywnych emocji i stresu, nagromadzonych w ciągu całego dnia. Kluczem jest w tym przypadku maksymalne zaangażowanie w wykonanie choreografii.

Polecamy: Jumping fitness, czyli ćwiczenia na trampolinie – efekty i przeciwwskazania

Zobacz film i dowiedz się jakie ćwiczenia można wykonywać w domu: 

Zobacz film: Ćwiczenia na zgrabne ciało, które można wykonywać w domu. Źródło: Klinika urody.

Jak się przygotować na pierwszy trening?

Nie ma wymogu przejścia kursu tańców latynoamerykańskich, aby móc uczestniczyć w zajęciach salsation. Dobrze zapakować do torby treningowej lekki i niekrępujący ruchów strój. Trenerzy zachęcają, aby zamiast zwykłego ubrania na siłownię zdecydować się na coś bardziej kolorowego, seksownego i podkreślającego sylwetkę – w ten sposób nawet najbardziej nieśmiałym będzie łatwiej wyrazić siebie.

Jeśli chodzi o kilka wskazówek, to znacznie lepiej sprawdzają się obcisłe legginsy niż spodnie z szerokimi nogawkami, które uniemożliwiają wykonanie niektórych ruchów i po prostu przeszkadzają. Ważne jest obuwie z antypoślizgową podeszwą – zdecydowanie nie sprawdzą się klasyczne trampki. Lepiej postawić na dobre buty do zajęć fitness.

Czy artykuł okazał się pomocny?
Tak Nie
4
2
Polecamy
Animal flow – trening fitness.
Przykładowe ćwiczenia dla początkujących
Animal flow – trening fitness. Przykładowe ćwiczenia dla początkujących TVN zdrowie
Bokwa fitness – sposób na zdrowie i wymarzoną figurę?
Bokwa fitness – sposób na zdrowie i wymarzoną figurę? TVN zdrowie
Chcesz poprawić swoją kondycję i dobrze się bawić?
Wybierz ćwiczenia Animal Flow!
Chcesz poprawić swoją kondycję i dobrze się bawić? Wybierz ćwiczenia Animal Flow! Dzień Dobry TVN
Pilates na maszynach - oryginalna forma gimnastyki, która przynosi wiele dobrego.
"To coś więcej, niż zwykły stretching"
Pilates na maszynach - oryginalna forma gimnastyki, która przynosi wiele dobrego. "To coś więcej, niż zwykły stretching" Dzień Dobry TVN
Komentarze (0)
Nie przegap
Jakie są objawy grypy? Grypa a przeziębienie – zasadnicze różnice
Jakie są objawy grypy? Grypa a przeziębienie – zasadnicze różnice
Glejak– jak wygląda leczenie tego nowotworu?
Glejak– jak wygląda leczenie tego nowotworu?
Czym są modzele na stopie? Jak można je leczyć domowymi sposobami?
Czym są modzele na stopie? Jak można je leczyć domowymi sposobami?
Co to jest woda strukturalna? Czy istnieją naukowe wyjaśnienia tego zjawiska? Mit wody strukturalnej
Co to jest woda strukturalna? Czy istnieją naukowe wyjaśnienia tego zjawiska? Mit wody strukturalnej
Ból receptorowy i neuropatyczny – rodzaje bólu i skala oceny bólu
Ból receptorowy i neuropatyczny – rodzaje bólu i skala oceny bólu
Czerwone lub białe krosty w gardle. Jakie mogą być ich przyczyny?
Czerwone lub białe krosty w gardle. Jakie mogą być ich przyczyny?