Polub nas na Facebooku
Czytasz: Jumping fitness, czyli ćwiczenia na trampolinie – efekty i przeciwwskazania
menu
Polub nas na Facebooku

Jumping fitness, czyli ćwiczenia na trampolinie – efekty i przeciwwskazania

NAN

Fot: andreacionti / fotolia.com

Jumping fitness, to forma aktywności fizycznej łączącej duży wysiłek i dobrą zabawę. Ćwiczenia na trampolinie cieszą się sporą popularnością wśród osób, którym zależy na schudnięciu. Godzina jumping fitnessu pozwala spalić nawet około 1000 kalorii! Nie wszyscy powinni jednak korzystać z tej formy ćwiczeń. 

Niegdyś skakanie na trampolinie kojarzyło się tylko z formą zabawy dla dzieci. Na przestrzeni kilku ostatnich lat sporo się w tym temacie zmieniło, ponieważ ćwiczenia na trampolinie stały się atrakcyjną formą aktywności fizycznej dla dorosłych, która przynosi wiele korzyści dla zdrowia. Coraz więcej klubów fitness posiada w swojej ofercie zajęcia z jump fitnessu, a wynika to z dużego zainteresowania nimi, zwłaszcza kobiet. Trzeba jednak podkreślić, że fitness na trampolinie można praktykować również w warunkach domowych. W takim przypadku konieczne jest oczywiście posiadanie własnej trampoliny.

Na czym polega jump fitness?

Jump fitness jest specjalnie opracowanym programem treningowym, który ma na celu poprawę kondycji, wytrzymałości i kształtowanie sylwetki ciała. Ćwiczenia zostały opracowane w taki sposób, aby nie tylko dawały wymierne efekty wizualne, ale również stanowiły formę relaksu i dobrej zabawy. Warto podkreślić, że same ćwiczenia w dużej mierze są zaczerpnięte z innych dyscyplin i dostosowane do potrzeb zajęć na trampolinie. Jedna jednostka treningowa stanowi kombinację skoków o różnej intensywności, biegów w miejscu oraz ćwiczeń znanych ze „zwykłego” fitnessu.

Trampolina fitness: efekty i zalety ćwiczeń

Jump fitness jest wykonywany na specjalnej, jednoosobowej trampolinie. Od popularnych obecnie trampolin dla dzieci różni się ona przede wszystkim gabarytami, ponieważ jest znacznie mniejsza. Ponadto zazwyczaj jest wyposażona w specjalny drążek, który służy do podtrzymywania się przy wykonywaniu bardziej skomplikowanych ćwiczeń. Korzyści płynących z regularnego ćwiczenia na trampolinie jest wiele. Można zaliczyć do nich:

 • przyspieszenie przemiany materii,
 • ujędrnienie dolnych partii ciała,
 • pobudzenie do pracy układu trawiennego,
 • wspomaganie pracy układu sercowo-naczyniowego,
 • poprawę kondycji,
 • zwiększenie wytrzymałości,
 • obniżenie poziomu cholesterolu we krwi,
 • zmniejszenie obrzęków,
 • wzmocnienie mięśni,
 • dotlenienie organizmu.

Szereg wymienionych korzyści zdrowotnych można uzyskać, wykonując ćwiczenia zgodnie z wytycznymi. Nie wolno zapominać, że jump fitness nie jest zwykłym skakaniem na trampolinie, ale ćwiczeniami, które powinno się wykonywać z należytą starannością. Zwłaszcza, że niedostosowanie się do wskazówek treningowych może wiązać się z odniesieniem kontuzji.

Zobacz także: Zumba – odchudzające połączenie tańca i fitnessu

Podczas ćwiczeń na trampolinie angażowanych do pracy jest ponad 70 procent więcej mięśni niż w przypadku biegania. Jest to duży plus, ale jednocześnie minus, ponieważ wiąże się z tym większe ryzyko urazów. Dlatego też bardzo ważną kwestią w przypadku jumping fitnessu jest dokładna rozgrzewka zarówno górnych, jak i dolnych partii ciała. Zanim osoba trenująca wejdzie na trampolinę powinna przez około 5-10 minut przygotować ciało, głównie stawy skokowe (one pracują najmocniej) na zwiększony wysiłek.

Jakie korzyści daje trening na trampolinie? Dowiesz się tego z filmu:

Zobacz film: Trening na trampolinie - jakie daje korzyści? Źródło: Getty Images / iStock

Jump fitness: przeciwwskazania do ćwiczeń

Ćwiczenia na trampolinie – dzięki temu, że stanowią formę dobrej zabawy – kuszą wiele osób. Należy jednak wiedzieć o tym, że nie wszyscy mogą uprawiać jump fitness. Lista przeciwwskazań jest dosyć długa:

 • ciąża,
 • dyskopatia,
 • astma,
 • duża nadwaga,
 • zaburzenia równowagi,
 • osteoporoza,
 • urazy,
 • choroby układu krążenia,
 • choroby stawów skokowych,
 • choroby kolan.

Tak jak w przypadku wielu innych form aktywności fizycznej, tak i przed rozpoczęciem treningów jumping fitnessu wskazana jest wizyta u lekarza ogólnego i wykonanie podstawowych badań. Dzięki nim można określić stan zdrowia danej osoby i stwierdzić, czy może ona regularnie wykonywać ćwiczenia na trampolinie.

Trampolina domowa fitness: jaką wybrać i gdzie kupić?

Osoby początkujące przygodę z jump fitnessem powinny rozpocząć w klubie fitness, który oferuje ćwiczenia na trampolinie. Dzięki nim można zapoznać się z ogólną specyfiką takich zajęć oraz stawiać pierwsze kroki pod okiem wykwalifikowanych instruktorów. Jest to o tyle istotne, że są oni w stanie szybko wychwycić i skorygować ewentualne błędy. W warunkach domowych, zwłaszcza jeśli ćwiczy się samemu, jest to praktycznie niemożliwe.

Jeżeli jednak ktoś decyduje się na trenowanie fitness jumpingu w domu i zamierza kupić sprzęt, to powinien pamiętać o tym, by postawić na jakość. W sklepach, również w supermarketach można znaleźć wiele trampolin do ćwiczeń w atrakcyjnych cenach, ale trzeba mieć świadomość, że ich jakość nie jest najwyższa. Najlepszym rozwiązaniem jest udanie się do sklepu sportowego, w którym wykwalifikowany sprzedawca będzie mógł dobrać sprzęt odpowiadający oczekiwaniom klienta i dostosowany do jego potrzeb. W takich przypadkach trzeba jednak liczyć się z kosztami sięgającymi nawet 1000 zł za sprzęt.

Czy artykuł okazał się pomocny?
Tak Nie
35
8
Polecamy
Chcesz poprawić swoją kondycję i dobrze się bawić?
Wybierz ćwiczenia Animal Flow!
Chcesz poprawić swoją kondycję i dobrze się bawić? Wybierz ćwiczenia Animal Flow! Dzień Dobry TVN
Pilates na maszynach - oryginalna forma gimnastyki, która przynosi wiele dobrego.
"To coś więcej, niż zwykły stretching"
Pilates na maszynach - oryginalna forma gimnastyki, która przynosi wiele dobrego. "To coś więcej, niż zwykły stretching" Dzień Dobry TVN
Trening na trampolinie - jakie daje korzyści?
Trening na trampolinie - jakie daje korzyści? TVN zdrowie
Aquacycling, czyli spinning w wodzie.
Kto może brać w tym udział?
Aquacycling, czyli spinning w wodzie. Kto może brać w tym udział? TVN zdrowie
Komentarze (0)
Nie przegap
Do czego służy korek analny? Wybrać z ogonem, z diamentem czy szklany?
Do czego służy korek analny? Wybrać z ogonem, z diamentem czy szklany?
Ognisko hipodensyjne – o czym świadczy taka zmiana?
Ognisko hipodensyjne – o czym świadczy taka zmiana?
Strofantyna – gdzie kupić zapomniany lek nasercowy?
Strofantyna – gdzie kupić zapomniany lek nasercowy?
Alzheimer w młodym wieku - przyczyny, pierwsze objawy i kolejne etapy choroby
Alzheimer w młodym wieku - przyczyny, pierwsze objawy i kolejne etapy choroby
Czerwona plamka na oku. Przyczyny i leczenie
Czerwona plamka na oku. Przyczyny i leczenie
Wrzody na pośladkach – czym są i jak się ich pozbyć?
Wrzody na pośladkach – czym są i jak się ich pozbyć?