Szacuje się, że w porównaniu do lat 80. XX wieku, dzisiaj rozpoznaje się nawet do czterech-pięciu razy więcej przypadków nowotworów tarczycy. Dzieje się tak ponieważ lekarze dysponują coraz lepszym sprzętem, który pozwala wykryć już bardzo male zmiany.
Jak rozpoznaje się raka tarczycy?
Podstawowym badaniem wykonywanym u pacjentów z podejrzeniem raka tarczycy jest USG gruczołu. Dzięki niemu lekarz może dokładnie obejrzeć ewentualne zmiany i w razie potrzeby zlecić dodatkowe badania, biopsji cienkoigłowej.
Badanie jest bezbolesne, nie wymaga wcześniejszego przygotowania ze strony pacjenta. Procedura trwa zaledwie kilka minut i można ją wykonać podczas wizyty w poradni specjalistycznej. Wyniki badania są dostępne po kilku dniach.
Rak tarczycy - co dalej? Jak wygląda leczenie?
Ogromna większość nowotworów tarczycy to zmiany łagodne. Bardzo często guzki, które daje się wyczuć przez skórę to zwykłe torbiele. Niektóre z nich trzeba tylko obserwować, a inne "opróżnia się" z pomocą strzykawki. Warto zaznaczyć, że nawet w przypadku zmiany nowotworowej rokowanie jest bardzo dobre i stosowane leczenie daje bardzo dobre rezultaty.
Zachorowalność na raka tarczycy plasuje go na ósmym miejscu wśród wszystkich nowotworów (u kobiet rak tarczycy plasuje się nawet na trzecim miejscu), podczas gdy jeśli chodzi o przyczyny zgonów spowodowane chorobami nowotworowymi, to jest to już 25 miejsce, czyli bardzo daleka pozycja, biorąc pod uwagę częstość występowania tej choroby. W przypadku raka tarczycy śmiertelność jest naprawdę niska – wyjaśnia prof. Rafał Czepczyński.
Zobacz film i dowiedz się jak Karolina Pisarek walczy z chorą tarczycą:
U pacjentów z rakiem tarczycy stosuje się leczenie operacyjne. W czasie zbiegu chirurg usuwa cały gruczoł. Następnie, aby usnąć komórki rakowe, których nie udało się usunąć stosuje się leczenie jodem radioaktywnym.
Terapia radioizotopowa - na czym polega?
Podczas hospitalizacji pacjentowi podawany jod radioaktywny postaci kapsułek. W tym czasie chory przebywa na specjalnym oddziale, aby nie narażać osób postronnych na emitowane przez pacjenta promieniowanie.
W tym czasie radioizotop wbudowuje się w komórki raka tarczycy. Pozostałości preparatu są wydalane z organizmu pacjenta, głównie z moczem. Dopóki poziom promieniowania nie spadnie do zera mocz jest przechowywany w specjalnym zbiorniku. Po około trzech dniach, z zachowaniem określonych środków ostrożności, nakierowanych głównie na ograniczenie kontaktu z innymi (przede wszystkim z dziećmi i kobietami w ciąży), pacjent może wrócić do domu. Terapia znajduje zastosowanie także u tych chorych, u których wykonanie operacji nie jest możliwe. Podawanie jodu radioaktywnego pomaga złagodzić ból i znacząco poprawić jakość życia pacjenta.
Po leczeniu z zastosowaniem jodu radioaktywnego nowotwory tarczycy w zdecydowanej większości przypadków nie nawracają. Nie pojawiają się nowe ogniska choroby ani przerzuty do węzłów chłonnych czy też przerzuty odległe. Po zastosowanej terapii pozbawiony tarczycy pacjent ma niedoczynność tarczycy i z tego względu pozostaje pod stałą opieką endokrynologa - mówi prof. Rafał Czepczyński.
Mimo że terapia jest bardzo skuteczna i jej zastosowanie nie wywołuje żadnych skutków uboczny, to nie u każdego chorego z rakiem tarczycy można ją zastosować. Dotyczy to między innymi pacjentów z rakiem rdzeniastym i rakiem anaplastycznym tarczycy, w których nie dochodzi do gromadzenia jodu radioaktywnego.
Zobacz film: Jak radioaktywny jod leczy raka tarczycy?
Rak tarczycy - jak długo trwa leczenie?
Leczenie raka tarczycy trwa przez całe życie pacjenta. Chorzy muszą cały czas przyjmować leki, które zastępują hormony wytwarzane przez tarczycę. Po roku od terapii jodem radioaktywnym pacjent wraca na oddział na badania kontrolne: oznaczenie markerów nowotworowych, badanie USG i badanie scyntygraficzne całego ciała. Podczas kontroli lekarz ocenia, czy nie pozostały lub nie pojawiły się nowe ogniska przerzutowe choroby. Jeśli taka potrzeba terapię jodem można powtórzyć. Leczenie uznaje się za skuteczne wtedy, kiedy w badaniach wskaźniki wykażą pełną remisję choroby.